جایزه عکاسی سی‌ینا و خبر خوب درخشش ۵ عکاس ایرانی

34

جایزه عکاسی سی‌ینا و خبر خوب برگزیدگی ۵ عکاس ایرانی

گروه خبری گودنیوز امروز به معرفی جایزه عکاسی سی‌ینا و خبر خوب درخشش ۵ عکاس ایرانی در دوره جدید این مسابقه می‌پردازد.

ششمین دوره از جایزه عکاسی سی‌ینا (Siena International Photo Awards) در کشور ایتالیا برگزار شد. جایزه بهترین عکس سال این مسابقه به گرگ لوکور عکاس فرانسوی با عکسی از شیرهای دریایی در کنار یک کوه یخ رسید. اما در میان عکس‌های برگزیده در بخش‌های «سفر و ماجراجویی»، «چهره‌ها و شخصیت‌های جالب» و «خبری و مستند» آثاری از ۵ عکاس ایرانی نیز وجود دارد که از آنها تقدیر به‌عمل آمده است.

عکس «زندگی در جریان است» از مجید حجتی

جایزه عکاسی سی‌ینا و خبر خوب انتخاب ۵ اثر از ایران

جایزه بین‌المللی عکاسی سی‌ینا (Siena International Photo Awards) یک رقابت برای تمام عکاسان حرفه‌ای، آماتور و دانشجویی است که توسط هیئت داورانی متشکل از عکاسان بزرگ و مشهور جهان، سردبیران و بزرگترین مجموعه‌داران عکس داوری می‌شود.عکس «لورکا: دختری فراموش شده در تاریخ هنر» اثر پیمان نادری

این رقابت برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ با هدف گرد هم آوردن مردمی از سراسر جهان، نه تنها برای عکاسی، بلکه برای گسترش ارتباط جهانی و تبادل فرهنگی برای ایجاد تغییرات مثبت جهانی در کشور ایتالیا برگزار شد. شناخت بناهای تاریخی، سنت‌ها و زیبایی‌های فرهنگی ملل مختلف و کمک به افزایش گردشگری در جاهای ناشناخته جهان نیز از دیگر اهداف این مسابقه عکاسی است.

این جایزه عکاسی در همین چند سال کوتاه تبدیل به یکی از معتبرترین رویدادهای عکاسی در جهان شد؛ تا حدی که امسال با آغاز ششمین دوره از این مسابقه بیش از ۴۸ هزار عکس از طرف عکاسان حرفه‌ای و آماتور ۱۵۶ کشور جهان برای رقابت بر سر جوایز مسابقه ارسال شد و این یک استقبال شگفت‌انگیز است.

در نسخه ۲۰۲۰ جایزه عکاسی سی‌ینا عکاسانی از طرف کشورمان نیز شرکت داشتند و خبر خوب قرار گرفتن ۵ اثر در میان برگزیدگان این دوره را برایمان همراه داشتند.

اما کمی درباره آثار برگزیده ایرانی بدانیم.

آثار عکاسان ایرانی برگزیده جایزه عکاسی سی‌ینا

همانطور که گفتیم در جایزه عکاسی سی‌ینا ۲۰۲۰ هنرمندانی از کشورمان نیز شرکت داشتند و خبر خوب انتخاب ۵ اثر از آنها در میان برگزیدگان هم ارمغان این مسابققه برای ما بود.

عکس «خوشبختی» از امیرمهدی نجفلو شهپر

حال به معرفی کوتاهی از این ۵ اثر می‌پردازیم:

  1. امیرمهدی نجفلو شهپر با عکسی تحت عنوان «خوشبختی» که تصویری از نماز خواندن زنان مسلمان در روز عید فطر در همدان است، موفق به کسب رتبه اول بخش «سفر و ماجراجویی» این مسابقه عکاسی شد.
  2. مجید حجتی دیگر شرکت‌کننده کشورمان در بخش «سفر و ماجراجویی» جایزه عکاسی سی‌ینا بود که با عکس «زندگی در جریان است» که تصویری از بازگشت آب به زاینده رود پس از سال‌ها خشکسالی و خوشحالی مردم از تماشای این صحنه در کنار پل خاجو است، موفق به کسب عنوان اثر تحسین شده این مسابقه شد.
  3. «من مشغول کار در یک پروژه سینمایی درباره مهاجران افغانستانی مقیم ایران بودم، این عکس را در استودیوی خانگی خود در ایران گرفتم. این اولین‌باری بود که شاهد این بودم که کسی برقع می‌پوشد. چیزی که با دیدن این زن مرا تحت تاثیر قرار داد این بود که هنگام راه رفتن نمی توانم هیچ بخشی از بدن او را به جز کف پا ببینم. این شد که این عکس را به‌عنوان «تابو» نام‌گذاری کردم، پیامی این عکس پیام عصیان است.» این‌ها توضیحات فتاح ذی نوری عکاس ایرانی است که با عکس «تابو» رتبه دوم بخش «چهره‌ها و شخصیت‌های جالب» مسابقه امسال را از آن خود کرد.عکس «تابو» از فتاح ذی نوری
  4. عکس «لورکا: دختری فراموش شده در تاریخ هنر» اثری از پیمان نادری است و موفق به کسب عنوان اثر تحسین شده در بخش «چهره‌ها و شخصیت‌های جالب» جایزه سی‌ینا شد. عکاس درباره این عکس می‌گوید: «این عکس داستان دختری هنرمند را در پس خود دارد. دختری که دوره ای از تاریخ را زندگی کرده اما هرگز دیده نشده است، گرچه بسیار هنرمند بود ، اما همیشه خودش را از دیگران پنهان می کرد. من سعی کرده ام چهره او را با داستانی که در ذهنم دارم به تصویر بکشم تا همه دنیا احساسات او را لمس کنند.»
  5. و اما آخرین خبر خوب از جایزه عکاسی سی‌ینا برای کشورمان تعلق گرفتن عنوان اثر تحسین شده بخش «خبری و مستند» به عکس «مادر» اثر حسن قاعدی است. عکسی از مادری که با تمام شدن جنگ در حمص پس از ۴ سال به خانه ویرانش بازمی‌گردد تا اسباب‌بازی فرزند خود را پیدا کند.عکس «مادر» از حسن قاعدی

چرا این خبر خوب است؟

انتخاب این خبر به‌عنوان خبر خوب امروز اول به‌دلیل آشنایی شما با هنر عکاسان کشورمان است که به‌خوبی در رویدادهای معتبر جهانی می‌درخشند؛ و دلیل دوم آشنایی دیگر عکاسان کشورمان با مسابقه‌ای بین‌المللی است که در همه سطوح حرفه‌ای و آماور می‌توانند در آن شرکت کنند.

شما می‌توانید هم‌اکنون برای شرکت در دوره جدید این مسابقه به وب‌سایت رسمی آن مراجعه کرده و اقدام به انجام کارهای لازم کنید.

با آرزوی موفقیت برای تمامی عکاسان مستعد کشورمان، از شما عزیزان برای همراهیمان تا انتهای خبر سپاس‌گزاریم.

خبرهای خوب عکاسی و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

جایزه عکاسی سی‌ینا و خبر خوب درخشش ۵ عکاس ایرانی
5 (100%) 1 vote