جشنواره انیمیشن هیروشیما و خبر خوب حضور دو نماینده ایران در این رویداد

41

جشنواره انیمیشن هیروشیما و خبر خوب شرکت دو انیمیشن ایرانی در این جشنواره

خبر امروز ما مربوط به جشنواره بین‌المللی انیمیشن هیروشیما در ژاپن و خبر خوب حضور دو انیمیشن کوتاه «خرچنگ» ساخته شیوا صادق اسدی و «گرگم و گله می‌برم» به کارگردانی امیرهوشنگ معین در بخش مسابقه این جشنواره است.

جشنواره انیمیشن هیروشیما امسال برای هجدهمین بار برگزار خواهد شد. اما تفاوت جشنواره امسال برای ما در این است که دو انیمیشن کوتاه ایرانی به نام‌های «خرچنگ» و «گرگم و گله می‌برم» ساخته کارگردان‌های ایرانی از طرف کشور ما برای حضور در بخش اصلی و رقابت برای جوایز این رویداد هنری پذیرفته شده‌اند.

خبر خوب جشنواره بین‌المللی انیمیشن هیروشیما و اهداف جشنواره

جشنواره بین‌المللی انیمیشن هیروشیما (HIROSHIMA International Animation Festival) اولین بار در سال ۱۹۸۵ برای گرامی‌داشت چهلمین سالگرد بمباران شهر هیروشیما در ژاپن برگزار شد.جشنواره بین‌المللی انیمیشن هیروشیما

برگزاری این جشنواره اهداف بسیار بزرگ و انسان‌دوستانه‌ای دارد که بزرگترین و اصلی‌ترین این اهداف عشق و صلح جهانی است. ترویج درک متقابل بین‌المللی و صلح جهانی ابدی از طریق توسعه انیمیشن که زبانی مشترک برای تمام جهان در تمام سنین است، ترویج مبادلات بین‌المللی و کمک به پیشرفت فرهنگ هنر نیز از اهداف این جشنواره هستند.

جشنواره هیروشیما که به‌صورت دوسالانه برگزار می‌شود، در طی سال‌ها تبدیل به یکی از معتربرترین رویدادهای عرصه انیمیشن در جهان شده به طوری که امروزه یکی از جشنواره‌های اسکار کوالیفای محسوب می‌شود.

درباره جشنواره‌های اسکار کوالیفای و اینکه این عبارت به چه معناست پیش از این در وب‌سایت وج‌ورد مطالبی را منتشر کرده‌ایم.

در هر دوره از جشنواره هیروشیما برنامه‌های بسیاری از جمله قسمت اصلی رقابت برای جوایز جشنواره، بزرگداشت و تقدیر از اساتید هنر انیمیشن، کارهای دانشجویی با کیفیت بالا، برنامه‌های در موضوع صلح جهانی و برنامه‌های ویژه کودکان وجود دارد. همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی، نمایشگاه‌ها و بازار فیلم‌های آموزشی حوزه انیمیشن از دیگر برنامه‌های هر دوره هستند.

امسال با برگزاری هجدهمین دوسالانه انیمیشن هیروشیما شاهد پذیرفته شدن دو انیمیشن ایرانی «خرچنگ» ساخته شیوا صادق اسدی و «گرگم و گله می‌برم» به کارگردانی امیرهوشنگ معین در بخش رقابتی این جشنواره هستیم.

تمام مراحل جشنواره امسال به‌دلیل مسائل ناشی از بیماری کرونا و خطر ابتلا به بیماری برای شرکت‌کنندگان به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد!

انیمیشن «خرچنگ» از شیوا صادق اسدی

اولین نماینده ایران در جشنواره هیروشیما، انیمیشن کوتاه «خرچنگ» ساخته شیوا صادق اسدی کارگردان جوان ایرانی است.

او سازنده انیمیشن‌های «بچه گربه»، «قدم یازدهم»، «یال و کوپال» و «پدربزرگ» است که تاکنون به بسیاری از جشنواره‌های جهانی راه پیدا کرده‌اند و جوایز متعددی را کسب کرده است از جمله:

 • قلم طلایی بهترین تصاویر بصری از جشنواره انیمایکف بلاروس
 • جایزه بهترین فیلمنامه از جشنواره بین‌المللی انیمیشن گرجستان
 • جایزه بهترین فیلم تجربی از نهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهرانانیمیشن «خرچنگ» ساخته شیوا صادق اسدی

انیمیشن کوتاه «خرچنگ» درباره بچه‌ای خجالتی است که دوست دارد عضو گروه تئاتر مدرسه باشد اما تنها نقشی که به او پیشنهاد می‌شود نقش یک خرچنگ است.

خبر خوب این است که این انیمیشن کوتاه که به مسئله اعتماد به‌نفس در کودکان می‌پردازد در بخش اصلی جشنواره هیرشیما برای جوایز شاخه انیمیشن کوتاه پذیرفته شده است.

جشنواره انیمیشن هیروشیما و خبر خوب امیرهوشنگ معین

انیمیشن کوتاه «گرگم و گله می‌برم» به کارگردانی امیرهوشنگ معین دومین نماینده کشورمان در بخش رقابتی جشنواره هیروشیمای ژاپن است.

امیرهوشنگ معین کارگردان و تهیه‌کننده ایرانی است که سازنده آثاری چون «درخت پرتقالی» و «گرگم و گله می‌برم» را در کارنامه هنری خود دارد.

آخرین ساخته او که برگرفته از از داستان «گرگم و گله می‌برم» نوشته افسانه شعبان‌نژاد است و یک انیمیشن بی‌کلام است، تا به امروز در بیش از ۳۰ جشنواره بین‌المللی حضور داشته و مؤفق به دریافت ۱۳ جایزه شده که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • کبوتر طلایی (GOLDEN DOVE) فیلم‌های کوتاه انیمیشن از جشنواره فیلم لایپزیگ آلمان

 • جایزه نیو فیس بیست‌ودومین جشنواره مدیا آرت ژاپن

 • جایزه بهترین فیلم بخش «رویاهای کودکانه» جشنواره بین‌المللی فیلم‌های انیمیشن اینسومنیا روسیه

 • جایزه بهترین انیمیشن کوتاه جشنواره فیلم تریپولی لبنان

 • جایزه بخش مسابقه جهانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های انیمیشن پاریس

 • جایزه فروغ آسیا از جشنواره بین‌المللی ایندی انیمیشن کره جنوبی

 • جایزه اول جشنواره بین‌المللی فیلم‌های انیمیشن ماراتن یونان

 • جایزه ویژه Digicon 6 Asia

 • جایزه بهترین فیلم کودک از جشنواره گلدن کوکر رومانی

 • جایزه نقره‌ای جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران

 • جایزه بین‌المللی فیلم رشد در دو بخش

 • جایزه بهترین صداگذاری بخش ملی جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

 • جایزه ویژه بخش مسابقه جشنواره بین‌المللی انیمیشن مونسترا در پرتغالانیمیشن «گرگم و گله می‌برم»

و حالا جشنواره انیمشن هیروشیما و خبر خوب حضور انیمیشن «گرگم و گله می‌برم» در این رویداد بزرگ هنری را شاهد هستیم که به‌نوعی می‌توان بسیار امیدوار بود که امیر هوشنگ معین از این جشنواره با دست پر بازخواهد گشت.

خبرهای خوب حوزه انیمیشن و یادداشت‌های ما در این حوزه را از دست ندهید.

وج‌ورد روزانه یک خبر خوب را به اطلاع شما عزیزان می‌رساند

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی