جشنواره اینک خاورمیانه و خبر خوب صداهایی از ایران

19

جشنواره فیلم «اینک خاورمیانه» و خبر خوب بخش «صداهایی از ایران»

امروز آمده‌ایم تا به شما درباره جشنواره فیلم «اینک خاورمیانه» که در ایتالیا برگزار می‌شود و خبر خوب اضافه شدن بخش ویژه «صداهایی از ایران» برای دهمین دوره این رویداد هنری که امسال برگزار می‌شود، اطلاع‌رسانی کنیم.

یازدهمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم «اینک خاورمیانه» از ۶ تا ۱۱ اکتبر در شهر فلورانس کشور ایتالیا برگزار خواهد شد. برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسط مسئولین برگزاری جشنواره امسال خبر از اضافه شدن بخش ویژه‌ای به نام «صداهایی از ایران» دارد. در این بخش به‌طور اختصاصی به آثاری از سینمای ایران پرداخته خواهد شد. خبر خوب دیگر این جشنواره درباره افتتاحیه آن است؛ این رویداد امسال با نمایش مستند «سایه‌های بی خورشید» ساخته مهرداد اسکویی آغاز خواهد شد.

جشنواره فیلم «اینک خاورمیانه»

جشنواره «اینک خاورمیانه» و خبر خوب اختصاص بخشی به سینمای ایران

جشنواره بین‌المللی فیلم «اینک خاورمیانه» (Middle East Now International Film Festival) برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ توسط انجمن فرهنگی Map Of Creation در شهر فلورانس کشور ایتالیا برگزار شد.

تمرکز این جشنواره روی مستندها و به‌طور کلی فیلم‌هایی است که به مضامین کلیدی جهان معاصر پرداخته‌اند و ایجاد یک تعامل فرهنگی و نزدیک شدن آنها به یکدیگر است.

فیلم های بلند ، مستند ، کوتاه و انیمیشنی که در کشورهای افغانستان ، الجزایر ، بحرین ، مصر ، ایران ، عراق ، اسرائیل ، اردن ، کویت ، لبنان ، مراکش ، فلسطین ، قطر ، عربستان آمده اند. عربستان ، سوریه ، سودان ، لیبی ، تونس ، ترکیه ، امارات و یمن که کشورهای خاورمیانه هستند، ساخته شده‌اند، مورد توجه ویژه مسئولین جشنواره «اینک خاورمیانه» هستند.

یازدهمین دوره از جشنواره فیلم «اینک خاورمیانه» در مرحله آماده‌سازی شرایط است و در تاریخ ۶ تا ۱۱ اکتبر برگزار خواهد شد و خبر خوب جشنواره امسال برای ما ایرانیان است.

بخش «صداهایی از ایران» امسال به‌عنوان بخش ویژه به این جشنواره اضافه شده و به‌صورت اختصاصی به آثار سینمایی ایران خواهد پرداخت.

۱۳ فیلم ایرانی در این جشنواره شرکت کرده و علاوه بر بخش‌های دیگر این رویداد، در بخش ویژه «صداهایی از ایران» نیز مورد بررسی و داوری قرار خواهند گرفت.

فیلم‌های ایرانی جشنواره «اینک خاورمیانه» امسال

در این دوره از جشنواره «اینک خاورمیانه» ۱۳ فیلم از ایران شرکت دارند که به معرفی کوتاهی از آنها می‌پردازیم:

فیلم‌های ایرانی شرکت‌کنندهه در جشنواره فیلم «اینک خاورمیانه»

 

 • فیلم سینمایی «دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی که اخیرا در جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه بهترین فیلم بخش افق ها شد. این فیلم که به شرایط دشوار و روابط انسانی چند خانواده می‌پردازد، اخیرا در جشنواره ونیز بسیار درخشید؛ خبر خوب این فیلم در ونیز را می‌توانید در وج‌ورد بخوانید.
 • مستند «میدان جوانان سابق» ساخته مینا اکبری که روایت یک عکس در میدان جوانان است و کارگردان فیلم و ۷۱ نفر دیگر از روزنامه‌نگاران روزنامه «جامعه» در آن حضور دارند. بعد از ۲۰ سال فقط حدود ۶ نفر از کسانیکه در عکس بودند، باقی مانده اند.
 • مستند «خانه دوست» به کارگردانی محمدرضا عینی که درباره استاد ابوالقاسم سعیدی، از بنیان‌گذارن نقاشی مدرن و از مهم‌ترین نقاشان ایران است.
 • مستند «در دل سنگ» ساخته مشترک سارا خاکی و محمدرضا عینی
 • مستند «فریاد رو به باد» به کارگردانی مشترک سیاوش جمالی و عطا مهراد که روایت نوجوانی ساکن دروازه غار است که برای متجول کردن زندگی خود می‌خواهد خواننده شود، اما با مشکلات بسیاری نداشتن حمایت خانوده و مشکل مالی روبه‌رو است.
 • مستند «ژیرله» از بهار روحانی که درباره آیین کهنی در منطقه اورامانت است که سال هاست به فراموشی سپرده شده.
 • انیمیشن کوتاه «گرسنگی» ساخته زهرا رستم‌پور روایت جدیدی از چند داستان قدیمی است که در بسیاری از جشنواره‌های داخلی و خارجی شرکت کرده و برنده جوایز بسیاری از جمله بهترین انیمیشن از جشنواره بین‌المللی فیلم استعدادهای مستقل آمریکا شده است.
 • فیلم کوتاه «فیل‌مرغ» ساخته امیرمسعود سهیلی که اقتباسی از داستان کوتاه «راه و چاه» نوشته نویسنده افغانی خالئ نویسا است. آخرین آرزوی پیرمرد افغان رساندن فیل‌مرغش به نوه‌اش است، اما این آرزوی به ظاهر ساده خیلی سخت برآورده می‌شود.
 • فیلم کوتاه «دستور» به کارگردانی فرشید عبدی راوی داستان سربازی است که در یک عملیات برای انجام دادن وظیفه‌اش و ندای قلبی خود بر سر دو راهی قرار دارد.
 • فیلم کوتاه «زندگی بر باد رفته» از سیاوش ساعدپناه و امید غریبی درباره پیرزنی است که با کشف بادبادکی در باغ خانه‌اش، به یاد اتفاقات دوران کودکی‌اش می‌افتد و خاطرات آن دوران را در ذهنش مرور می‌کند.
 • فیلم کوتاه «فانوس خاموش» ساخته مشترک فرشاد غفاری و پیام لاغری، ماجرای یک خانواده است که قصد مهاجرت و عبور از دریای مدیترانه را دارند و اتفاقاتی برای آنها رخ می‌دهد.
 • «ساز دهنی» ساخته اشکان ساعدپناه
 • «سایه‌های بی خورشید» به کارگردانی مهرداد اسکویی

فیلم‌های ایرانی شرکت‌کنندهه در جشنواره فیلم «اینک خاورمیانه»

اما خبر خوب دیگر مربوط به فیلم «سایه‌های بی خورشید» است!

جشنوراه «اینک خاورمیانه» و خبر خوب «سایه‌های بی خورشید»مستند «سایه‌های بی خورشید»

خبر خوب دوم از یازدهمین دوره جشنواره «اینک خاورمیانه» برای ما این است که مراسم افتتاحیه امسال هم با نمایش مستند «سایه‌های بی خورشید» ساخته مهرداد اسکویی که روایتی تکان‌دهنده از زنانی است که مرتکب قتل پدر، برادر یا همسر خود شده‌اند، آغاز می‌شود.

این مستند در جشنواره‌های بسیاری مانند جشنواره کراکوف لهستان و ایدفا برنده جوایزی نیز شده است.

درباره فیلم «سایه٬های بی خورشید» و خبر خوب وایز بین‌المللی آن پیش از این شما عزیزان اطلاع‌رسانی کرده‌ایم.

 

چرا این خبر خوب است؟

اختصاص یکی از بخش‌های ویژه جشنواره‌ای هنری در عرصه فیلم به کشور ایران می‌تواند نتایج خوبی داشته باشد. آشنایی با بخش‌هایی از فرهنگ، دغدغه‌ها، زندگی و مردم کشورمان که شاید در نقاط دیگر جهان تصور درستی از آن وجود نداشته باشد، اتفاق بسیار خوبی است.

امیدواریم فیلم‌های ایرانی شرکت‌کننده در جشنواره «اینک خاورمیانه» مورد توجه داوران قرار گرفته و خبر خوب دریافت جوایز این جشنواره توسط فیلم‌های ایرانی را در آینده به اطلاع شما عزیزان برسانیم.

خبرهای خوب درباره جشنواره‌های فیلم و یادداشت‌های ما در حوزه فیلم را بخوانید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی