جشنواره عکس خیام و خبر خوب برگزاری هشتمین دوره از این رویداد بین‌المللی

47

جشنواره بین‌المللی عکس خیام و خبر خوب داشتن زمان برای شرکت در این دوره

امروز با شما هستیم با جشنواره بین‌المللی عکس خیام و خبر خوب برگزاری هشتمین دوره از این رویداد عکاسی که برای ثیت نام و شرکت در آن تا ۱۸ آذر ماه فرصت وجود دارد.

هشتمین دوره از جشنواره عکس خیام از از ۶ مهر ماه ۹۹ آغاز شده و ثبت نام و پذیرش آثار را آغاز کرده است. مرحله پذیرش آثار که در ابتدا قرار بود تا ۱۷ آبان ماه سال جاری باشد به دلیل مشکلات ناشی از بیماری کرونا تا ۱۸ آذر ماه تمدید شد و هنوز هم علاقمندان برای شرکت در جشنواره می‌توانند اقدام به ثبت نام کنند. هیئت داروان نیز به‌تازگی انتخاب شدند.

جشنواره عکس خیام و خبر خوب یک رویداد عکاسی بین‌المللی در ایران

جشنواره بین‌المللی عکس خیام برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ زیر نظر فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی (فیاپ) در کشورمان ایران برگزار شد. هدف از برگزاری این جشنواره ارتقاء سطح عکاسی و گفتگوی بصری میان عکاسان جهان و به منظور بزرگداشت حکیم عمر خیام دانشمند، فیلسوف و شاعر بزرگ ایرانی است.

جشنواره عکس خیام تنها جشنواره ایرانی است که تعداد شرکت‌کنندگان خارجی آن از شرکت‌کنندگان داخلی بیشتر است و عنوان پر شرکت‌کننده‌ترین جشنواره ایران را به‌دست آورده است. نمایشگاه آثار برتر جشنواره خیام در ۳۲ شهر به‌نمایش درمی‌آید و کتاب جشنواره، به تمامی شرکت‌کنندگان اهدا می‌شود؛ حتی شرکت‌کنندگانی که عکسشان در جشنواره پذیرفته نشد هم کتاب را بصورت رایگان دریافت می‌کنند. این کتاب توسط فیاپ با امتیاز ۵ ستاره که بالاترین از نظر کیفی است ارزش‌گزاری شده است.

امسال هم هشتمین دوره از این جشنواره از ۶ مهر ماه ۹۹ کار خود را آغاز کرده است. مهلت ثبت نام و شرکت در جشنوراه در ابتدا قرار بود تا ۱۷ آبان ماه سال ۹۹ باشد. اما به دلیل شیوع بیماری کرونا و گسترش آن در سطح کشور که باعث لغو شدن بسیاری از جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها در سطح کشور شده بود باعث شد برای جلوگیری از لغو جشنواره و مهلت بیشتر به علاقمندانی که تمایل دارند در این رویداد شرکت کنند جشنواره تا ۱۸ آذز تمدید شد.

ثبت عکس‌های راه‌یافته در آرشیو FIAP و PSA

جشنواره بین‌المللی عکس خیام دارای مجوز از فیاپ (فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی) و هم‌چنین انجمن عکاسی آمریکا (PSA) است. خبر خوب در مورد این جشنواره این است عکس‌های راه‌یافته به این جشنواره، ضمن ثبت در آرشیو FIAP و PSA به‌نام عکاس، برای دریافت القاب FIAP و PSA نیز محاسبه خواهد شد و این می‌تواند برای کسانی که علاقمند به حوزه عکاسی هستند خبر بسیار جذاب و اتفاق خوبی باشد.

جشنواره بین‌المللی خیام با مجموع ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان جوایز نقدی از پر شرکت‌کننده‌ترین جشنواره‌های داخلی با تعداد قابل توجه شرکت‌کنندگان خارجی است. سال گذشته آثار برتر که از سوی جشنواره انتخاب شدند در ۳۲ شهر به نمایش درآمدند. ضمن اینکه مطابق قوانین فیاپ، به تمام کسانی که در جشنواره شرکت می‌کنند (حتی اشخاصی که عکسشان برای شرکت در جشنواره انتخاب نشود) کتاب جشنواره اهدا خواهد شد.

شرایط شرکت در جشنواره بین‌المللی عکس خیام

جدول زیر شرایط را برای کسانی که می‌خواهند عکسشان را به جشنواره ارسال کنند توضیح می‌دهد:

جشنواره عکس خیام و خبر خوب

مراحل شرکت در جشنواره

موضوعات

جشنواره خیام در ۶ بخش برگزار می‌شود:

  • موضوع آزاد تک‌رنگ (فقط تک‌رنگ/سیاه و سفید) (PIDM)
  • موضوع آزاد رنگی (فقط رنگی) (PIDC)
  • موضوع شهر (رنگی/تک‌رنگ) (PIDC)
  • موضوع عکاسی مفهومی (کانسپچوال) (رنگی/تک‌رنگ) (PIDC)
  • موضوع گردشگری (TRAD) (رنگی/تک‌رنگ) (PTD)
  • موضوع عکاسی مینیمالیستی (رنگی/تک‌رنگ) (PIDC)

در هر بخش می‌توان چهار عکس (درمجموع ۲۴ عکس برای ۶ بخش) ارسال کرد. هر عکس را تنها در یک بخش می‌توان شرکت داد. نسخه‌های رنگی و تک‌رنگ از یک عکس می‌بایست یک عنوان یکسان داشته باشند و نمی‌توانند همزمان در بخش‌های مختلف این جشنواره شرکت داده شوند. عکس‌ها باید طبق تعاریف فیاپ و PSA،که در انتهای فراخوان آمده، باشند.

اندازه بزرگترین ضلع عکس ۱۴۰۰ پیکسل باشد. حجم هر عکس از ۱ مگابایت بیشتر نباشد.

برای خواندن اطلاعات بیشتر در مورد شرایط حضور در جشنواره و اطلاع از داوران و لیست شرکت‌کنندگان و اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت رسمی جشنواره عکس خیام مراجعه کنید.

چرا این خبر خوب است؟

مطمئناً در داخل کشور افراد علاقمند زیادی به حوزه عکاسی هستند و شاید تا به حال فرصت مناسبی را برای نمایش و بروز استعداد و کیفیت عکس‌های خود پیدا نکرده‌اند و این جشنواره بین‌المللی فرصت بسیار مناسبی را برای علاقمندان فراهم می‌کند. پس اگر شما هم در حوزه عکاسی فعالیت دارید و علاقمند هستید برای نمایش عکس‌های خود و محک زدن کارهایتان نزد اساتید این فرصت را از دست ندهید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

“لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.”

 

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی