اگر پریود شدن مردانه بود

1,004

اگر آقایون جای خانم‌ها بودن و پریود می ‌شدن

یک اتفاق خیلی خارق‌العاده هست که هر ماه توی بدن تمام خانم‌ها می‌افته و خیلی بی‌توجه ازش می‌گذریم. چرا اینقدر به این موضوع بی‌اهمیت هستیم و حتی بعضی وقتا می‌خوایم انکار یا پنهانش کنیم؟! بله درست حدس زدین منظورم پریود شدن یا همون قاعدگی است. امروز می‌خوام از این موضوع بیولوژیکی براتون بگم و تفاوت نگاه‌هایی که توی جامعه نسبت به این موضوع وجود داره و اگر مردان به جای خانم‌ها پریود میشدن چه اتفاقی می‌افتاد؟!

پریود شدن

بیشتر بخوانید: مهارت‌های زندگی را می‌شناسید؟؟

قاعدگی مردان

حالا بیایین برای چند دقیقه تصور کنیم که این اتفاق هر ماه برای آقایون پیش می‌اومد. یعنی این آقایون بودن که بعد از رسیدن به سن بلوغ دچار تحولی در بدنشون می‌شدن که هر ماه به طور مرتب سطح هورمون‌ها در بدنشون تغییر می‌کرد که این اتفاق باعث بالا و پایین شدن‌های زیاد در رفتارها و برخوردهاشون میشد و این اتفاق با درد و خونریزی هم همراه بود! فکر می‌کنین در کل دنیا چه اتفاقی می افتاد؟

تصور من اینه که این اتفاق تبدیل به یکی از مقدس‌ترین رویدادهای جهان می‌شد. یعنی وقتی یک پسر به سن بلوغ و آغاز این دورانش می‌رسید صددرصد (به‌خاطر پریود شدن یا همون قاعدگی) براش جشن بزرگی برگزار می‌کردن. شاید مثلاً جشن بلوغ یا جشن مرد شدن یا یه چیزی تو این مایه‌ها. و اینقدر به خاطر این اتفاق خوشحال می‌شد و همه ی پسرها آرزو داشتن که زودتر به این دوره برسن و مرد بشن.

بیشتر بخوانید: عشق واقعی چیست؟

باورهای غلطی که به ما آموزش دادن

قاعدگی

یادمه توی مدرسه بعضی معلم‌های دینی می‌گفتن که خانم‌ها هیچوقت نمی‌تونن به کمال برسن چون نمی‌تونن یک دوره عبادت چهل روزه داشته باشن یا به اصطلاح چله نشینی کنن! مطمئناً این عقیده هم توسط آقایون وضع شده و اگر همه چی برعکس بود، احتمالاً باز هم این خانم‌ها بودن که نمی‌تونستن به کمال برسن چون اینقدر مورد لطف قرار نگرفته بودن که هر ماه مثلاً نیمه قربانی راه اعتقاداتشون بشن.

هر خانمی یکی دو روز در ماه به‌خاطر پریود شدن خیلی بی‌انرژی میشه و احتمالاً درد زیادی داره اما باید به تمام کارهاش برسه. انگار نه انگار چیزی تغییر کرده. باید با رفتار و ظاهر همیشگی در جایگاهی که داره حاضر بشه و کامل و دقیق به همه ی کارهاش رسیدگی کنه. و اگر یکم بی‌حال و بی‌اعصاب باشه احتمالاً مورد تمسخر و شوخی‌هایی که همه می‌دونیم قرار می‌گیره و برای همین ترجیح میده اصلاً به روی خودش نیاره که چیزی شده. با خوردن و کمک گرفتن از کلی قرص و دوا خودشو می‌کشونه و کارهاشو انجام میده.

پرونده بهداشت ما را اینجا دنبال کنید

تبعیض بین زنان و مردان

در شرایط برعکس یعنی اگر این مسایل مال آقایون بود و اون‌ها بایستی دوران قاعدگی رو سپری کنن، احتمالاً هر آقایی اجازه داشت یکی دو روز در ماه مرخصی تشویقی داشته باشه و کاملاً در استراحت به سر ببره و باید بهش رسیدگی کامل میشد تا روزهای سخت ماهش رو بگذرونه و اذیت نشه. همه هم کاملاً درکش می‌کردن و اصلاً تو اون یکی دو روز رو اعصابش نمی‌رفتن.

بعضی از شغل‌ها هستن که میگن خانم‌ها از پسش بر نمیان چون ممکنه گاهاً به خاطر پریود شدن تو شرایط هورمونی مناسب نباشن و نتونن تصمیم درست در لحظه بگیرن و باز اگه همه چی برعکس بود احتمالاً تمام مشاغل و پست‌های مهم به آقایون داده می‌شد چون قدرت تصمیم‌گیری در هر شرایطی رو دارن و فقط اونا هستن که می‌تونن با بالا و پایین شدن سطح هورمون، همیشه تصمیم درست رو بگیرن.

احتمالاً برندهای مطرح و معروف دنیا کلی لوازم اصلی و جانبی لوکس و خفن برای این دوران آقایون طراحی می‌کردن و خرید از اون‌ها یک جور کلاس گذاشتن بین آقایون می‌شد.

و خیلی مسائل مشابه دیگه.

این مسائل فقط و فقط به خاطر فرهنگ‌ها و طرز فکرهای غلطی هستن که در ناخودآگاه جمعی کل دنیا به وجود اومدن و تا به امروز دارن تو دنیا دست به دست و نسل به نسل پیش میان.

بیشتر بخوانید: چند تا از نکته‌هایی که برای یک زندگی بهتر نمی‌دانستید

ما خانم‌ها باید چیکار کنیم؟

البته این‌که این اتفاق (پریودی) برای آقایون بیوفته که فقط یک طنز و رویاس و آقایون هرگز نمی‌تونن جای خانم‌ها باشن و اون‌ها رو درک کنن.
خانم‌ها باید شرایط رو برای خودشون تغییر بدن. اگر هر نسلی از خانم‌های هر جامعه‌ای، یکم تلاش کنه که این مسایل رو بهتر پیش ببره، یکم به خودش بیشتر بها بده و به این اتفاق اهمیت بیشتری بده و با بدن خودش مهربون‌تر باشه، شاید کم کم این وضعیت تغییر کنه و دخترای نسل‌های بعدتر بتونن راحت‌تر زندگی کنن و بدون خجالت و پنهان‌کاری از این دوران‌های زندگیشون بیشتر لذت ببرن. چون واقعاً اگر با این تغییرات هورمونی توی بدن درست برخورد بشه سخت و ناراحت کننده نیست و می‌تونه یک امتیاز خیلی بزرگ برای خانم‌ها باشه.

یادداشت‌های زندگی رو اینجا دنبال کنید.

یادداشت‌های دیگر از سیما علوی رو اینجا ببینید.

لطفاً به این یادداشت امتیاز دهید.

قاعدگی

به این مطلب امتیاز دهید

اگر پریود شدن مردانه بود
4.4 (88.57%) 14 votes