جشنواره فیلم داکا و خبر خوب دو جایزه برای سینمای ایران

15

جشنواره فیلم داکا و خبر خوب

نوزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم داکا برگزار شد و خبر خوب این که بهترین مستند بخش فیلم‌های معنوی این رویداد سینمایی به «سایه های بی خورشید» ساخته مهرداد اسکویی تعلق گرفت و فیلم «تریشکو» به کارگردانی شکیبا خالقی نیز برنده جایزه بهترین فیلم کوتاه در بخش ویژه فیلمسازان زن شد.

مهرداد اسکویی ؛ جشنواره فیلم داکا و خبر خوب
مهرداد اسکویی

جشنواره بین‌المللی فیلم داکا

جشنواره بین المللی فیلم داکا نخستین بار در سال ۱۹۹۲ با همکاری انجمن فیلم رنگین کمان کار خود را آغاز کرد و شعار خود را ‘فیلم برتر، تماشاچی برتر و جامعه برتر’ نامگذاری کرد و از سال ۱۹۹۵ پس از تغییرات به وجود آمده تصمیم گرفته شد این جشنواره هر دو سال یک با برگزار شود و این روند تا سال ۲۰۱۶ به صورت دو سالانه ادامه داشت و از آن سال به بعد به صورت سالیانه در حال برگزاری است. این جشنواره یکی از محبوب‌ترین جشنواره‌های جنوب آسیا است.

نوزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم داکا امسال پذیرای تعداد قابل توجهی از فیلم‌های کوتاه، بلند و مستند ایرانی در کشور بنگلادش بود که از تاریخ ۲۷ دی تا ۵ بهمن ماه سال جاری (۱۶ تا ۲۴ ژانویه سال ۲۰۲۱) در بنگلادش برگزار شد.

این دوره از جشنواره با نمایش ۲۲۶ فیلم از کارگردانان ۶۰ کشور جهان در بخش‌های مختلفی همچون مسابقه آسیا، سینمای جهان، مرور آثار، بزرگداشت، پانورامای بنگلادش، فیلمسازان زن، فیلم‌های کودکان، سینمای معناگرا و آثار کوتاه و مستقل برگزار شد و نکته قابل توجه حضور ۳۵ فیلم سینمایی و کوتاه از ایران در این جشنواره بود که در کنار سایر فیلم‌ها در بخش‌های مختلف به رقابت پرداختند.

این جشنواره امسال به دلیل مشکلات ناشی پیش آمده از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان که بنگلادش هم از آن مستثنی نبوده به صورت ترکیبی (فیزیکی و آنلاین) در شهر داکا پایتخت کشور بنگلادش برگزار شد.

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت جشنواره امسال مرور و بررسی برخی آثار ساخته شده پوران درخشنده کارگردان زن نام آشنای کشورمان  در بخش «بزرگداشت یک فیلمساز» بود و فیلم های «پرنده کوچک خوشبختی»، «بچه های ابدی»، «رویاهای خیس»، «هیس دخترها فریاد نمی زنند» و «زیر سقف دودی» از این کارگردان ایرانی به نمایش در آمدند.

سینمای ایران در جشنواره 

نمایندگان ایران در بخش سینمای جهان:

فیلم‌های سینمایی «گورکن» (کاظم ملایی)، «دوزیست» (برزو نیک‌نژاد)، «گربه سیاه» (کریم امینی)، «سینما شهر قصه» (کیوان علی‌محمدی) و مستند «کیارستمی و عصای گمشده» (محمودرضا ثانی) نماینده سینمای ایران در این بخش بودند که به نمایش گذاشته شدند.

سینمای آسیا

فیلم‌های «جنایت بی‌دقت» (شهرام مکری)، «ناگهان درخت» (صفی یزدانیان) و «کشتارگاه» (عباس امینی) در این بخش حضور داشتند.

سینمای معناگرا

 فیلم‌های «من اینجا هستم» (عباس امینی)، «دیاپازون» (حامد تهرانی)، مستند «سایه‌های بی‌خورشید» (مهرداد اسکویی) و  فیلم کوتاه «ارسو» (عبدالله کاظمی) نیز در بخش «سینمای معناگرا» در جشنواره داکا به نمایش درآمدند و خبر خوب اینکه مستند «سایه‌های بی‌خورشید» ساخته مهرداد اسکویی که پیش از این در جشنواره‌های بین‌المللی مختلفی شرکت کرده بود و جوایز متعددی را بدست آورده بود موفق شد جایزه بهترین مستند را در این بخش از آن خود کند.

در مورد مستند سایه‌های بی خورشید بیشتر بخوانید

جشنواره جاده ابریشم و خبر خوب برای مستند «سایه‌های بی خورشید»

بخش رقابتی «فیلمسازان زن»

مستند «روزهای‌سیاه» به کارگردانی «نیلوفر زمان» و «بندربند» (منیژه حکمت) در بخش رقابتی و فیلم کوتاه «تریشکو» به کارگردانی شکیبا خالقی در بخش ویژه «فیلمسازان زن» حضور داشتند که فیلم کوتاه «تریشکو» برنده جایزه بهترین فیلم کوتاه در بخش ویژه فیلمسازان زن شد.

در دیگر بخش‌های جشنواره هم دو فیلم‌ کوتاه داستانی «داستانِ‌ابراهیم» ساخته «هومن فاخته» و «رویابین» به کارگردانی «مهران همت‌زاده» در بخش «فیلم‌های کوتاه و مستقل» بخش فیلم‌های معنوی به نمایش درآمدند و هم چنین فیلم‌های «دختر آبی» (کیوان مجیدی)، «قطار آن شب» (حمیدرضا قطبی)، «فرزند زمین» (مژگان بیات) و «اقیانوس پشت پنجره» (بابک نبی‌زاده) در بخش سینمای کودکان حضور داشتند.

البته فیلم‌های اشاره شده بخشی از فیلم‌های ایرانی حاضر در جشنواره بودند که به آن‌ها اشاره شد.

ضمن این که طبق اعلام پیشین، در بخش رقابت فیلم‌های آسیایی فیلم «جنایت بی دقت» ساخته شهرام مکری نیز جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره را به خود اختصاص داده بود.

در هفدهمین دوره این جشنواره که در سال ۲۰۱۹ برگزار شد پویا بدکوبه برای فیلم «درساژ» جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره را از آن خود کرد و در دوره شانزدهم که ۲۰۱۸ برگزار شد جایزه بهترین فیلم به فیلم «دختر» ساخته رضا میرکریمی و جایزه بهترین فیلمنامه به پرویز شهبازی برای فیلم «مالاریا» تعلق گرفت.

چرا این خبر خوب است؟

چند سالی است که فیلم‌های بسیاری زیادی از کشورمان در جشنواره‌های معتبر خارجی شرکت می‌کنند و با کارگردان‌های بین‌المللی در بخش‌های مختلف به رقابت می‌پردازند و سعی دارند که ابتدا آثار خود را در سینماها و جشنواره‌های دنیا به نمایش بگذارند و سپس در کشور فیلم‌های خود را در معرض نمایش عموم قرار دهند.

مستند «سایه‌های بی خورشید» داستانی متفاوت و تکان‌دهنده‌ای از زنانی است که مرتکب قتل پدر، برادر یا همسر خود شده‌اند که بیش از این بارها در خبر خوب به آن پرداخته‌ایم امسال جزو مستندهای ایرانی است که توانسته است خوش بدرخشد و در اولین اکران بین‌المللی خود در جشنواره مستند آمستردام (ایدفا) موفق شد جایزه بهترین کارگردانی را از آن خود کند و با استقبال بسیار خوبی رو به رو شد و در جشنواره‌های کراکوف لهستان، گرجستان و جاده ابریشم در کشور چین و داک اج نیوزلند جایزه‌های متعددی را از آن خود کند در جشنواره داکا بنگلادش که در آسیای جنوبی جزو جشنواره‌های معتبر است در بخش سینمای معنا گرا جایزه بهترین مستند را از آن خود کرده است و مطمئناً این می‌تواند یک نقطه عطف در کارنامه مهدی اسکویی باشد و کسانی را که به دنبال سینمای جدی تر هستند با خود همراه سازد.

در فیلم کوتاه «تریشکو» شکیبا خالقی هم به عنوان کارگردان اثر و هم به عنوان بازیگر در فیلم حضور دارد. دیگر بازیگران این فیلم کوتاه شریف شریفی، علی داوودنژاد، امین دهفولی و سیامک مولوی هستند داستان فیلم درباره زن جوانی است که همراه با گربه‌اش به نام تریشکو به تنهایی در تهران زندگی می‌کند اما مجبور است برای مراقبت از مادر بیمارش به اصفهان برود. زن جوان کسی را برای مراقبت از گربه‌اش پیدا نمی‌کند و … شکیبا خالقی جزو نسل نو و جوان کارگردانان زن ایرانی به شمار می‌آید که کسب جایزه از این جشنواره می‌تواند بسیار به وی در ادامه مسیر کمک کند تا با شور و انرژی بیشتری به هدف خود در این مسیر ادامه دهد. 

جشنواره فیلم داکا و خبر خوب ؛ شکیبا خالقی کارگردان فیلم تریشکو
شکیبا خالق

تحلیل خبر: رضا زرگر

 

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی