جشنواره فیلم زنان هرات و خبر خوب دست پر برگشتن سینمای ایران

6

جشنواره فیلم زنان هرات و خبر خوب جوایزی برای ما

امروز با شما هستیم تا درباره جشنواره بین‌المللی فیلم زنان هرات و خبر خوب کسب ۶ جایزه توسط فیلم‌های ایرانی در ششمین دوره از برگزاری این جشنواره برای شما همراهان عزیز بگوییم.

ششمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم زنان هرات از ۱۶ تا ۱۹ نوامبر در افغانستان برگزار شد. در اختتامیه جشنواره امسال ۶ جایزه به فیلم‌های ایرانی «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی، سارا بهرامی برای بازی فیلم «دارکوب» ساخته بهروز شعیبی، «ملاقات» ساخته آزاده موسوی، «کلاف» به کارگردانی ملیحه غلام‌زاده، «خاتمه» ساخته هادی و مهدی زارع و «خداحافظ دختر شیرازی» ساخته افشین هاشمی رسید. فیلم «حوا، مریم، عایشه» ساخته صحرا کریمی و به تهیه کنندگی کتایون شهابی نیز جایزه بهترین فیلم بلند با موضوع زنان را از آن خود کرد.

جشنواره فیلم زنان هرات و خبر خوب جایزه از فیلم کوتاه تا مستند بلند

جشنواره بین‌المللی فیلم زنان هرات برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ با حمایت چهل نهاد از جمله انجمن بین‌المللی زنان در رادیو و تلویزیون هند، جامعه مدنی و سازمان حقوق بشر، شهرزاد (شبکه رادیویی برای دختران) و رادیوهای مژده و تعدادی دیگر از سازمان‌های ملی حقوق بشر و بین‌المللی مانند فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر با هدف حمایت از حقوق زنان و پرداختن به مشکلات زنان در شهر هرات کشور افغانستان برگزار شد.

جشنواره فیلم زنان هرات در دو بخش اصلی «سینمای جهان» و «سینمای زنان» برگزار می‌شود و همین خبر خوب توجه ویژه به مسائل زنان که برای اولین بار در خاورمیانه در یک جشنواره به‌صورت اختصاصی به آن پرداخته شده است، موجب استقبال ویژه از این رویداد هنری در طی ۶ سال شده است.

دوره اول جشنواره با ۶۰ فیلم از ۱۵ کشور جهان کار خود را آغاز کرد و حالا در ششمین دوره خود پذیرای ۳۰۰ فیلم از ۱۲۲ کشور جهان است.

ششمین دوره از این جشنواره از ۱۶ تا ۱۹نوامبر سال جاری برگزار شد.

جایزه بهترین فیلم بلند در بخش اصلی «سینمای زنان» به فیلم ساخته کشور افغانستان تحت عنوان «حوا، مریم، عایشه» ساخته صحرا کریمی و به تهیه‌‎کنندگی کتایون شهابی فیلمساز بزرگ ایرانی است، رسید؛ این فیلم برای به چالش کشیدن کلیشه‌های رایج در افغانستان و به‌خصوص زنان این کشور ساخته شده و تصویری از زندگی سه زن از سه اقشار متفاوت جامعه در کابل امروز را برای مخاطب به‌نمایش درمی‌آورد.

سینمای کشور ایران هم در جشنواره امسال نمایندگانی را داشته که ۶ جایزه مهم ششمین دوره را از آن خود کردند.

۶ فیلم ایرانی برندگان جوایز جشنواره زنان هرات

جوایز تعلق گرفته به ۶ فیلم ایرانی برگزیده جشنواره فیلم زنان هرات به شرح زیر هستند:

  • فیلم «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی که پیش از این در وج‌ورد درباره آن برای شما گفتیم، خبر خوب کسب جایزه بهترین فیلم بلند داستانی بین‌المللی را برایمان به همراه آورد.
  • سارا بهرامی برای بازی در فیلم «دارکوب» از ساخته‌های بهروز شعیبی جایزه بهترین بازیگر زن را به‌صورت مشترک از آن خود کرد. درباره فیلم دارکوب در وج‌ورد بخوانید.
  • فیلم کوتاه «ملاقات» ساخته آزاده موسوی کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده ایرانی عضو هیئت داوران بخش دانشجویی جشنواره فیلم کوتاه تهران است. این فیلم که داستان یک زن و فرزندش است که برای ملاقات همسرش در زندان خود را آماده می‌کند، در جشنواره‌های جهانی بسیاری شرکت داشته و در جشنواره‌های کلرمون فرند فرانسه و پالم اسپرینگ آمریکا نیز به‌نمایش درآمده است. خبر خوب امروز درباره این فیلم جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی از جشنواره فیلم زنان هرات است.
  • انیمیشن ۷ دقیقه‌ای «کلاف» به کارگردانی ملیحه غلام‌زاده که قصه جدا افتادن انسان‌ها از وطن خود پس ازجنگ و دلبستگی‌های جامانده را روایت می‌کند، برنده جایزه بهترین انیمیشن جشنواره زنان هرات شد. از دیگر جوایز این انیمیشن می‌توان به جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی کلیسای ارتدوکس روس اشاره کرد.
  • مستند «خاتمه» ساخته مهدی و هادی زارعی نیز جایزه بهترین مستند بلند جشنواره را از آن خود کرد. این فیلم ماجرای یک دختر افغانستانی است که به‌دلیل ازدواج زود هنگام و خشونت از طرف خانواده، از خانه فرار کرده و به اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی شیراز پناه می‌برد؛ اما بعد از پیگیری‌های خانواده او، برادرش که گلاب نام دارد با تهدید کردن «خاتمه» که اگر به خانه برنگردد او را به افغانستان می‌فرستد مانع از طلاق گرفتنش می‌شود. جوایز بهترین کارگردانی و بهترین تدوین از جشنواره سینما حقیقت و جایزه بهترین فیلم از جشنواره فیلم فلورانس دیگر جوایز این فیلم مستند هستند.
  • فیلم «خداحافظ دختر شیرازی» ساخته افشین هاشمی کارگردان، فیلمنامه‌نویس، بازیگر سینما، تئاتر، تلویزیون و نوازنده ایرانی که اقتباسی از فیلمنامه نیل سایمون با نام «دختر خداحافظی» است هم  لوح تقدیر جشنواره را برای نگاه ویژه به زنان کسب کرد.

به این ترتیب ششمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم زنان هرات به پایان رسید و خبر خوب ۶ جایزه را برای ما به‌همراه داشت.

چرا این خبر خوب است؟

کسب جایزه توسط ۶ فیلم ایرانی در جشنواره‌ای که بخش عمده و اصلی آن مربوط به زنان و در حمایت از این قشر جامعه است، نشانه‌ای برای توجه ویژه سینمای کشورمان به این حوزه می‌باشد.

با آرزوی موفقیت برای هنرمندان کشورمان و دیدن جهانی برابر برای همه فارغ از جنسیت، رنگ، نژاد و … از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر سپاس‌گزاریم.

خبرهای خوب درباره سینما و یادداشت‌های ما در این حوزه را از دست ندهید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی