تأثیر ذهن آگاهی بر روی موفقیت چیست و چه فوایدی دارد؟

444

تأثیر ذهن آگاهی بر روی موفقیت

در مطلب قبلی درمورد فواید ذهن آگاهی صحبت کردیم و­ گفتیم ذهن آگاهی اصلاً چی هست و چجوری می‌تونیم به اون دست پیدا کنیم. حالا در این مطلب می‌خوایم دقیق‌تر این علم روانشناسی رو بررسی کنیم و ببینیم که تأثیر ذهن آگاهی بر روی موفقیت به چه صورت است و موفقیت چیست و چجوری ذهن آگاهی می‌تونه روی موفقیت ما اثرگذار باشه.

برای اینکه با ذهن آگاهی بیشتر آشنا شوید لطفاً بر روی لینک زیر کلیک کنید.

ذهن آگاهی چیست و چه کمکی به ما می‌کند

تأثیر ذهن آگاهی بر موفقیت

موفقیت چیست ؟

اگر بخوام بگم که موفقیت دقیقاً چیست شاید تعریف دقیقی براش وجود نداشته باشه چون موفقیت از دیدگاه افراد مختلف فرق می‌کنه، ممکنه فردی موفقیت رو در رسیدن به ثروت بدونه، یک فرد دیگه موفقیت رو در به سرانجام رسوندن کارهای اداریش، پس موفقیت یک امر نسبی هست که برای هر فرد متفاوت هست ولی در کل می‌تونیم بگیم فردی موفق هست که بتونه خودش رو در تمام ابعاد زندگیش از ابعاد اجتماعی زندگیش گرفته تا ابعاد شغلی و تحصیلی بالا ببره و تغییر کنه.

پس نکته‌ی قابل توجه این هست که ما نباید خودمون رو در ابعاد مختلف با دیگران مقایسه کنیم، می‌تونیم الگو قرار بدیم ولی نیازی به تقلید صرف از اون فرد نیست بلکه می‌تونیم با ابتکارهای خودمون و علایقمون، به موفقیت به سبک خودمون دست پیدا کنیم. حالا برای اینکه بتونیم سبک و روش خودمون رو برای موفقیت پیدا کنیم و برای اینکه بتونیم پیشرفت کنیم نیاز هست که ویژگی افراد موفق رو بدونیم و این رو هم بدونیم که چجوری می‌تونیم از ذهن آگاهی برای رسیدن به موفقیت استفاده کنیم. برای اینکه بهتر متوجه بشیم موفقیت چیست ویژگی‌های افراد موفق رو با هم بررسی می‌کنیم.

فردی موفق هست که بتونه خودش رو در تمام ابعاد زندگیش از ابعاد اجتماعی زندگیش گرفته تا ابعاد شغلی و تحصیلی بالا ببره و تغییر کنه.

تأثیر ذهن آگاهی بر موفقیت

بیشتر بخوانید: حملات پانیک چیست وبرای درمان آن چه کارهایی باید انجام داد؟

ویژگی های افراد موفق:

۱-هدفمند هستند

افراد موفق همیشه تمرکزشون به هدفشون نه مشکلات. به این معنا که اونا می‌دونن میخوان چیکار کنن و دست به چه کاری بزنن و تمرکزشون روی کارشون هست نه روی مسائل جانبی. برای پیش بردن اهداف به مشکلات هم باید توجه کرد اما انرژی اصلی بر روی هدف هست نه بر روی مشکلات و ترس‌های نرسیدن به اون. آدم‌های موفق به رسیدن فکر میکنن نه نرسیدن.

۲-دارای اعتماد به نفس و عزت نفس هستند

افراد موفق به تصمیم‌هاشون اعتماد دارن و می‌دونن کاری که دارن انجام میدن رو می‌تونن ادامه بدن و به اون دست پیدا کنن و هر چقدر هم دیگران بگن موفق نمیشی اعتنایی به اون‌ها نمی‌کنن. دارای عزت نفس بالایی هستن یعنی برای خودشون و کارشون ارزش قائلن و کار و هدفشون ارجحیت داره به کارهای جانبیشون.

۳-مثبت نگرند

افراد موفق از افکار منفی و نگران کننده خوششون نمیاد و همیشه به دنبال انرژی‌های مثبت می‌گردند. در واقع می‌تونیم بگیم این گونه افراد نیمه‌ی پر لیوان رو نگاه میکنن نه نیمه‌ی خالی و همین‌طور می‌تونیم بگیم دیدگاهشون نسبت به مسائل زندگیشون محدود و بسته نیست بلکه باز هست.

۴-آرامش خودشون رو حفظ می کنند

افراد موفق انسان‌های صبوری هستن و زود از کوره در نمیرن. اون‌ها سعی میکنن آرام باشن و زمانی که به مشکل بر میخورن زود از کوره در نمیرن یا در واقع عصبانی نمیشن. بلکه با آرامش  دنبال راه حل می‌گردن. عصبانیت باعث میشه انسان نتونه به درستی تصمیم بگیره.

۵-ریسک پذیرند

افراد موفق می‌پذیرن که گاهی شکست هم برای کارها لازمه و با توجه به این طرز فکر یک مسیر رو انتخاب می‌کنن و در این مسیر از اشتباهات خودشون درس می‌گیرن.

۶-مسئولیت پذیرند

این افراد مسئولیت کار خودشون رو بر عهده میگیرن و اگه جایی اشتباهی کردن اون رو انکار نمی‌کنن بلکه می‌پذیرنش و یا کارشون رو اصلاح میکنن و یا تغییرش میدن.

۷-با نظم و برنامه هستند

افراد موفق برای رسیدن به اهدافشون برنامه دارن و اون برنامشون بر مبنای نظم هست. اینگونه افراد قدم بعدی که میخوان بردارن رو میدونن و برنامشون رو درست، منطقی وسنجیده می‌چینن. این افراد منظم هستند و مصمم.

۸-در حال یادگیریند

بر اساس آمارها مدیرعاملان موفق شصت کتاب در سال می‌خونند. افراد موفق همیشه در حال یادگیری و مطالعه هستن. هیچ وقت در رو روی تجربه‌ها و یادگیری‌های جدید نمی‌بندن. تشنه‌ی اطلاعاتن و هر کجا و هر چیزی که باعث میشه اطلاعاتشون در باب هدف و برنامشون بالا بره و دیدگاهشون رو بازتر کنه می‌پذیرند.

۹-با دیگران در ارتباطن

اینگونه افراد با دیگران در ارتباطن و در کارهای گروهی شرکت می‌کنن. افراد موفق کار تیمی رو بلدن و میدونن که پیشرفت اعضای تیمشون باعث پیشرفت خودشون هم میشه. افراد موفق می‌دونن در هر شرایطی چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنن و با اون‌ها در ارتباط باشن.

۱۰-انگیزه­‌ی ­بالادارند

انگیزه به انسان انرژی برای ادامه کار میده و در واقع سوخت برای رسیدن به اهداف حساب میشه. اشتیاق افراد موفق به کارشون فقط برای یک مدت خاصی نیست بلکه تا آخر رسیدن به هدفشون انگیزه و اشتیاق دارن.

یادداشت های وج ورد را در وبسایت وج ورد دنبال کنید

بیشتر بخوانید: با مهارت‌های زندگی بیشتر آشنا شوید

چگونه ذهن آگاهی بر موفقیت اثر میگذارد:

فواید ذهن آگاهی

خب حالا بررسی می‌کنیم که تأثیر ذهن آگاهی بر موفقیت به چه صورته و اصلاً رابطه ‌بین ذهن آگاهی و موفقیت چیست ؟ همونطور که گفتیم ذهن­‌ آگاهی باعث میشه تا ما در لحظه زندگی کنیم و ذهنمون کاملاً رها و آزاد بشه و این رهایی و آزادی ذهن باعث میشه تا ما بتونیم تصمیم‌های بهتری در لحظه بگیریم چون آگاهیمون از محیط اطرافمون بالاتر میره. حالا با توجه به اینکه برای رسیدن به موفقیت نیاز به اموری که در بالا گفتیم هست پس در نتیجه از طریق ذهن آگاهی، تمرکزمون بر محیط اطرافمون بالا میره و این امر باعث میشه تا هدف بهتر و مؤثرتری در زندگیمون بگیریم و چون آگاه به کار خودمون در لحظه هستیم و توجه کاملمون به حال هست پس در نتیجه هدف بهتری انتخاب می‌کنیم و در کنار اون چون به اکنون فکر می‌کنیم دیگه ترس از آینده و نشدن اون‌کار نداریم.

پرونده موفقیت را اینجا دنبال کنید

فواید ذهن آگاهی :

پس در نتیجه از فواید ذهن آگاهی میشه گفت که باعث میشه مثبت نگریمون بالا بره چون به افکار پوچ فکر نمی‌کنیم و به اکنون و حال توجه داریم. همچنین باعث میشه تا انگیزه‌­ی بیشتری نسبت به کارمون و هدفمون داشته باشیم چون دیگه ترس از نشدن نداریم و انگیزمون بالاتر میره چون گام به گام و در لحظه تصمیم می‌گیریم.

  • همچنین از طریق ذهن ­آگاهی، شناخت و کنترل بیشتری روی امور اطراف و پیرامونمون داریم چون نگران نیستیم و همین امر باعث میشه تا آرام باشیم و خونسردانه تصمیم بگیریم.
  • ذهن ­آگاهی باعث بالابردن سطح هشیارمون نسبت به محیط پیرامونمون میشه و باعث میشه تا ما بتونیم علایق و اهدافمون رو پیدا کنیم و بر اساس اون‌ها برنامه‌ریزی کنیم و از طریق نظم و ترتیب به اون دست پیدا کنیم.
  • ذهن­ آگاهی باعث میشه تا ذهن ما از مطالب بیهوده خارج شه و همین امر باعث میشه تا بتونیم اطلاعات جدید و بدون قضاوتی رو در ذهن خودمون برای پیشرفت و رسیدن به هدفمون در نظر بگیریم.
  • و در نتیجه اینکه ذهن آگاهی از طریق بالا بردن سطح هشیار ما و همچنین نگه داشتن ما در لحظه و اکنون باعث میشه تا ما علایقمون رو بشناسیم، تصمیم و هدف درستی برای رسیدن به موفقیت بگیریم. و این‌ها نمونه‌هایی از فواید ذهن آگاهی به شمار میرن.

برای خواندن یادداشت‌های دیگر در حوزه روانشناسی اینجا رو دنبال کنید. 

یادداشت‌های دیگر از مونا جلالی مقدم را در این صفحه دنبال کنید.

لطفاً به این یادداشت امتیاز دهید

موفقیت چیست

 

­

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی