جشنواره موسترا و خبر خوب جایزه‌ای دیگر برای فیلم شیطان وجود ندارد

32

جشنواره موسترا و خبر خوب جایزه برای فیلم ایرانی

امروز با معرفی جشنواره فیلم موسترا و خبر خوب اعطای جایزه ویژه بهترین فیلم داستانی از نگاه تماشاگران این فستیوال بین‌المللی به فیلم سینمایی «شیطان وجود ندارد» ساخته محمد رسول‌اف با شما همراهان گرامی هستیم.

چهل و چهارمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم موسترا از ۲۲ اکتبر تا ۴ نوامبر ۲۰۲۰ در کشور برزیل برگزار شد. این جشنواره در حالی کار خود را در این دوره به پایان رساند که در اختتامیه خود فیلم سینمایی «شیطان وجود ندارد» از ساخته‌های محمد رسول‌اف را برنده جایزه ویژه بهترین فیلم داستانی از نگاه تماشاگران اعلام کرد. پیش از این، فیلم «شیطان وجود ندارد» موفق به کسب دو جایزه از جشنواره برلین در سال ۲۰۲۰ نیزه شده است.

جشنواره فیلم موسترا

درباره محمد رسول‌اف و جوایز اخیر فیلم «شیطان وجود ندارد» در وج‌ورد بخوانید.

جشنواره فیلم موسترا و خبر خوب برای ما در چهل و چهارمین دوره

جشنواره بین‌المللی فیلم موسترا برای اولین بار در سال ۱۹۷۷ و به بهانه گرفتن جشنی برای سی‌امین سالگرد تأسیس موزه هنر سائوپائولوی برزیل به همت لئون کاکوف متنقد بزرگ فیلم که آن زمان رئیس بخش فیلم موزه هنر بود برگزار شد.

اولین جایزه این جشنواره «جایزه ویژه تماشاگران» بود و تا به امروز هم یکی از جوایز اصلی و مهم این جشنواره به حساب می‌آید.

جشنواره فیلم موسترا در طول سال‌های برگزاری خود با چالش‌های بزرگی ازجمله اعمال سانسور بر روی فیلم‌ها به دلیل شرایط سیاسی مستبد حاکم بر برزیل برای چند دوره مواجه بود که با همه آن‌ها مقابه کرد و امروزه به یکی از بزرگترین و مهم‌ترین جشنواره‌های این کشور تبدیل شده که هر ساله با استقبال فراوانی از سراسر جهان مواجه می‌شود.فیلم شیطان وجود ندارد ساخته محمد رسول‌اف

امسال چهل و چهارمین دوره از جشنواره فیلم موسترا از ۲۲ اکتبر تا ۴ نوامبر برگزار شد و حامل یک خبر خوب برای سینمای کشور ما بود. فیلم سینمایی «شیطان وجود ندارد» از ساخته‌های محمد رسول‌اف که اخیراً در جشنواره‌های معتبر جهانی بسیار درخشیده است، موفق به کسب جایزه ویژه بهترین فیلم داستانی از نگاه تماشاگران این فستیوال بین‌المللی شد.

«شیطان وجود ندارد» از برلین تا سائوپائلو

محمد رسول‌اف کارگردان، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده مستقل و مشهور ایرانی، از اعضای آکادمی اسکار است.

از آثار وی می‌توان به  «گاگومان»، «جزیره آهنی»، «باد دبور»، «کشتزارهای سپید»، «گشر»، «به امید دیدار»، «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند»، «لِرد»، «مادر-پسر»، «هاچ‌بک قرمز» اشاره کرد.

آخرین ساخته او فیلم «شیطان وجود ندارد» است که روایت ۴ داستان درباره اعدام و مسائل پیرامون آن است موفق به کسب جوایزی چون جایزه ویژه سینماداران آلمان، جایزه عفو بین‌الملل و همچنین جایزه جانبی «هیأت داوران کلیساهای آلمان» و خرس طلایی از جشنواره برلین شده است.

این فیلم اخیراً برنده جایزه منتقدین و همچنین دیپلم افتخار هیئت داوران جشنواره فیلم سمینسی اسپانیا که درباره آن پیش از این برایتان گفتیم، نیز شده است.

و حالا «شیطان وجود ندارد» نماینده کشورمان در چهل و چهارمین دوره از جشنواره فیلم موسترا در سائوپائولوی برزیل بوده و خبر خوب کسب جایزه ویژه بهترین فیلم داستانی از نگاه تماشاگران را برایمان به ارمغان آورده است.

فیلم شیطان وجود ندارد ساخته محمد رسول‌اف

چرا این خبر خوب است؟

موضوع متفاوت فیلم و دیدگاه گسترده آن به موضوع اعدام و افرادی که درگیر آن هستند و عکس‌العمل منتقدان، فیلمسازان و جشنواره‌های معتبر بین‌المللی به آن سبب شد تا بار دیگر درباره آن به شما اطلاع‌رسانی کنیم.

با آرزوی موفقیت روز افزون برای این کارگردان بزرگ کشورمان، از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر سپاس‌گزاریم.

خبرهای خوب درباره فیلم و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی