جشنواره ونیز و خبر خوب برای دو فیلم ایرانی

42

جشنواره فیلم ونیز و خبر خوب دو جایزه برای ما

امروز تصمیم داریم تا درباره جشنواره فیلم ونیز و خبر خوب دو جایزه برای فیلم‌های «جنایت بی‌‌دقت» ساخته شهرام مکری و «دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی برای شما عزیزان بگوییم.

هفتاد و هفتمین دوره از جشنواره فیلم ونیز درحال برگزاری است و امروز اختتامیه خود را برگزار می‌کند. امسال از طرف کشورمان سه فیلم در بخش‌های اصلی و جانبی این جشنواره شرکت کرده‌اند که تاکنون به دو فیلم «جنایت بی‌دقت» از شهرام مکری و «دشت خاموش» ساخته احمد بهرامی در دو بخش جانبی جوایزی تعلق گرفته است.

جشنواره فیلم ونیز

جشنواره ونیز و خبر خوب در هفتاد و هفتمین دوره

جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز (Mostra Internazionale d’Arte Cinematografica di Venezia) برای اولین بار در سال ۱۹۳۲ برای گردآوری بهترین فیلم‌ها و فیلمسازان جهان برگزار شد.

این جشنواره از نظر قدمت دومین جشنواره عرصه فیلم و یکی از بزرگترین و مهم‌ترین جشنواره‌های فیلم در اروپا و جهان است.

این جشنواره در چهار بخش اصلی  شامل بخش رسمی جشنواره، بخش خارج از مسابقه، بخش افق‌های نو و سینمای جدید ایتالیا برگزار می‌شود. البته بخش‌های جانبی هفته منتقدان، روزهای ونیز و بازار فیلم نیز از بخش‌های مهم جشنواره هستند.

مهم‌ترین جایزه جشنواره فیلم ونیز «شیر طلایی» است که به بهترین فیلم سال تعلق می‌گیرد. یکی از جوایز جذاب این جشنواره جایزه «انسانیت» است که به سینماگران و بازیگرانی تعلق می‌گیرد که خود را وقف فعالیت‌های انسان‌دوستانه می‌کنند.

اعتبار و اهمیت این جشنواره در حدی است که پذیرفته شدن برای شرکت در آن می‌تواند یک خبر خوب باشد و کسب جوایز آن می‌تواند افتخاری در کارنامه یک هنرمند باشد.

امسال هم هفتاد و هفتمین دوره از جشنواره ونیز با وجود بیماری کرونا، البته با در نظر گرفتن و رعایت مسائل بهداشتی در حال برگزاری است.

امسال از طرف کشور ما سه فیلم «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی، «جنایت بی‌دقت» ساخته شهرام مکری و «دشت خاموش» ساخته احمد بهرامی در بخش‌های اصلی و جانبی جشنواره فیلم ونیز پذیرفته شده‌اند.

و خبر خوب امروز ما کسب دو جایزه برای دو فیلم از نمایندگان کشورمان در بخش‌های جانبی این جشنواره است!

شهرام مکری و بازهم خبر خوب از ونیزجنایت بی دقت از شهرام مکری

شهرام مکری فیلمنامه‌نویس، تدوینگر و کارگردان ایرانی است که او را با آثاری چون «ماهی و گربه»، «طوفان سنجاقک»، «محدوده دایره»، «آندوسی»، «خام، پخته، سوخته»، «اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر»، «اردک آبی» و «هجوم» می‌شناسیم.

او برای فیلم‌های خود از جشنواره‌های داخلی و خارجی، جوایز بسیاری کسب کرده که به برخی از آن‌ها اشاره‌ای خواهیم داشت:

  • سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره فیلم فجر برای فیلم «محدوده دایره»
  • سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه در دو بخش مسابقه ایران و مسابقه بین‌الملل جشنواره فیلم فجر برای فیلم «طوفان سنجاقک»
  •  مدال نقره یونیکا از آلمان (فیلمسازان آماتور جهان)
  • جایزه یوز طلایی برای فیلم «خام، پخته، سوخته» از جشنواره بین‌المللی تاشکند
  • جایزه آکادمی فیلم قزاقستان برای فیلم «خام، پخته، سوخته»

و البته مهم‌ترین جایزه‌ای که شهرام مکری دریافت کرده، جایزه بخش افق‌های نو از جشنواره ونیز برای فیلم «ماهی و گربه» است. او این جایزه را در سال ۲۰۱۳ دریافت کرد.

امسال هم این هنرمند کشورمان با اثری به نام «جنایت بی‌دقت» برای دومین بار در جشنواره ونیز شرکت کرده و خبر خوب دومین افتخار خود را از این رویداد بزرگ برایمان به‌همراه دارد. جایزه بهترین فیلمنامه اورژینال انجمن منتقدان مستقل در بخش افق‌های نوی جشنواره فیلم ونیز به این فیلم تعلق گرفت.

این فیلم که کاملاً مرتبط با سینما است. داستان تماشاگرانی است که قبل از شروع فیلم در سینما درباره‌ی آن حرف می‌زنند و با شروع فیلم روی پرده سینما داستان‌های ذهنی آن‌ها و ماجرای فیلم با هم یکی می‌شود.

مکری درباره مشکلات تولید مشترک در سینمای ایران نیز سخنرانی کرد.

خبر خوب دیگر از «دشت خاموش»

احمد بهرامی ، بازیگر، تدوین‌گر، مدیرتولید، تهیه‌کننده، کارگردان و نویسنده ایرانی است که در کارنامه‌ هنری‌اش آثاری چون «بیست و یک اینچ»، «تخته سیاه»، «پناه»، «تونل»، «پیک نیک در میدان جنگ» و «پل سیزدم» را می‌توان دید.فیلم «دشت خاموش» از احمد بهرامی

آخرین اثر او به نام «دشت خاموش» به شرایط دشوار کاری و روابط انسانی پیچیده چند خانواده می پردازد که در یک محیط کارگری زندگی می کنند. این فیلم با حضور در جشنواره ونیز ۲۰۲۰ موفق به دریافت جایزه فیپرشی (جایزه انجمن جهانی منتقدان) بخش افق‌های نوی این رویداد بزرگ جهانی شد و دومین خبر خوب امروز را برایمان به ارمغان آورد.

هنوز هم امید داریم!

امروز آخرین روز جشنواره فیلم ونیز است و اختتامیه این رویداد بزرک ساعت ۷ عصر برگزار خواهد شد.

همانطور که می‌دانیم فیلم «خورشید» اثر مجید مجیدی نیز یکی از نمایندگان کشورمان در جشنواره امسال است که در بخش اصلی و برای جایزه «شیر طلایی» با ۱۷ فیلم دیگر در حال رقابت است.

فیلم «خورشید» که به مسأله کودکان کار می‌پردازد، پس از اتمام اکران در جشنواره ونیز مورد تشویق تماشاگران برای ده دقیقه قرار گرفت. امیدواریم خبر خوب بعدی ما دریافت شیر طلایی این جشنواره توسط فیلم «خورشید» باشد.فیلم «خورشیدآ ساخته مجید مجیدی

چرا این خبر خوب است؟

جشنواره فیلم ونیز از اعتبار و اهمیت بسیار بالایی در صنعت فیلم و سینما برخوردار است و کسب جوایز این جشنواره افتخار بسیاری در کارنامه فیلم و فیلمساز آن و البته برای ما به‌عنوان یک ایرانی است.

با امید کسب موفقیت‌های بیشتر برای هنرمندان کشورمان، بابت همراهیتان تا پایان خبر خوب امروز از شما متشکریم.

خبرهای خوب سینما و یادداشت‌های ما در این حوزه را اینجا بخوانید.

وج‌ورد هر روز یک خبر خوب را به اطلاع شما می‌رساند.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی