جشنواره کارتون کلاب و خبر خوب حضور دو انیمیشن ایرانی در بخش مسابقه

18

جشنواره انیمیشن «کارتون کلاب» و خبر خوب راه‌یابی دو انیمیشن ایرانی در بخش رقابتی

گروه خبری گودنیوز امروز درباره جشنواره انیمیشن «کارتون کلاب» و خبر خوب حضور دو انیمیشن ایرانی «این سو، آن سو» و «هویت» در بخش اصلی (رقابتی) این جشنواره،‌ به شما همراهان عزیز اطلاع‌رسانی می‌کند.

سی و ششمین دوره از جشنواره «کارتون کلاب» در شهر ریمینی ایتالیا از ۹ تا ۱۹ ژوئیه برگزار خواهد شد. این درحالی است که دو انیمیشن ایرانی «این سو، آن سو» ساخته لیدا فضلی و «هویت» ساخته علیرضا صالحی در بخش مسابقه این جشنواره بر سر جوایز به رقابت خواهند پرداخت.

جشنواره بین‌المللی انیمیشن «کارتون کلاب»

خبر خوب جشنواره «کارتون کلاب»

جشنواره بین‌المللی انیمیشن «کارتون کلاب» برای اولین بار در سال ۱۹۸۵ توسط آکادمی هنر و سرگرمی ریمینی برگزار شد. ریمینی شهری در ایتالیاست که در ساحل دریای آدریاتیک قرار گرفته و به میامی اروپا معروف است.

این جشنواره که یکی از تاریخی‌ترین جشنواره‌های فیلم کوتاه در ایتالیاست، هرساله در طول برگزاری جشنواره برنامه‌های بسیاری را برای مخاطبان و شرکت‌کنندگان خود برگزار می‌کند:

  • بخش اصلی جشنواره فیلم‌های کوتاه انیمیشن،‌ طنز و بازی 
  • نمایشگاه‌ها و بازارهای اختصاصی برای بازی‌ها و مجله‌های کمیک
  • انجام فعالیت‌های آموزشی در مدارس 
  • اجرای هنرمندانی که در عرصه موسیقی و تئاتر فعالیت می‌کنند.

«کارتون کلاب» مجله «Fumo di China» را نیز در طول سال چاپ می‌کند که یک مجله ماهانه تاریخی است که به انتقاد از دیگر کمیک‌ها می‌پردازد.

مهم‌ترین جایزه این جشنواره جایزه «آقای رُوسی» است. انیمیشن «سوزنبان» ساخته مهدی خرمیان داستان سوزنبان پیری است که سالیان درازی به انتظار زنی در ایستگاه می‌‌نشیند تا اینکه متوجه می‌شود این زن توهمی بیش نیست، در سال ۲۰۱۷ مؤفق به دریافت جایزه «آقای رُوسی» از جشنواره «کارتون کلاب» شد.

سی و ششمین دوره «کارتون کلاب» امسال با توجه به شرایط موجود ناشی از اپیدمی کرونا، با ظرفیت محدود و رعایت موازین بهداشتی برگزار خواهد شد، که دو انیمیشن ایرانی برای بار دیگر مؤفق شدند تا به قسمت مسابقه این جشنواره راه پیدا کنند.

انیمیشن «این سو، آن سو»

انیمیشن «این سو، آن سو» از ساخته‌های کارگردان ایرانی، خانم لیدا فضلی است که هم اکنون به‌طور موازی در بخش رقابتی دو جشنواره بین‌المللی پذیرفته شده است.انیمیشن «این سو، آن سو» از لیدا فضلی

درباره جشنواره بین‎‌المللی انیمیشن «گلدن کوکر» و خبر خوب حضور انیمیشن «این سو، آن سو» به کارگردانی لیدا فضلی پیش از این به شما عزیزان اطلاع‌رسانی کرده‌ایم که می‌توانید آن را در بخش خبر خوب وب‌سایت وج‌ورد بخوانید.

اما این انیمیشن تنها نماینده کشورمان در جشنواره انیمیشن «کارتون کلاب» نیست!

خبر خوب علیرضا صالحی از بخش رقابتی جشنواره «کارتون کلاب»

علیرضا صالحی دستیار کارگردان، برنامه‌ریز و بازیگر ایرانی است که در آثار سینمایی و تلویزیونی بسیاری به فعالیت پرداخته است.

از جمله آثاری که آقای صالحی در آن‌ها به عنوان دستیار کارگردان، برنامه‌ریز و بازیگر حضور داشته است می‌توان به فیلم‌های سینمایی «خروج»، «به وقت شام»، «درخونگاه»، «چ»، «بادیگارد» و سریال‌های تلویزیونی «نابرده رنج»، «دریا نزدیک است» و «نفس» اشاره کرد.

و حالا با جشنواره «کارتون کلاب» و خبر خوب راه یافتن انیمیشن ایرانی «هویت» به کارگردانی علیرضا صالحی با شما هستیم.

انیمیشن «هویت» که به‌نظر می‌رسد اولین تجربه کارگردانی علیرضا صالحی است، داستان مردی را روایت می‌کند که در جایی ناشناخته از خواب برمی‌خیزد و با آینه‌ای روبه‌رو می‌شود که خود را در آن بدون چهره می‌بیند. او که از ترس آینه را می‌شکند، ناگهان دچار سقوطی می‌شود که او را به دنیایی با هزاران چهره که هویت واقعی او را نداشتند مواجه می‌شود و به‌دنبال هویت گمشده خود سعی می‌کند تا با چهره‌های جعلی هویت خود را باز پس گیرد. او که با سختی‌هایی دست و پنجه نرم می‌کند، در نهایت در یک دوراهی که همه در آن راه اشتباه را انتخاب می‌کنند، با انتخاب راه درست هویت خود را پیدا می‌کند.

امیدواریم این دو انیمیشن کوتاه که نماینده کشورمان در بخش مسابقه جشنواره «کارتون کلاب» هستند، در رقابتی که میان ۲۵۰ اثر راه یافته به این بخش وجود دارد به جوایز جشنواره دست پیدا کنند.

چرا این خبر خوب است؟انیمیشن «هویت» ساخته علیرضا صالحی

هنرمندان کشورمان با شرکت در جشنواره‌های مختلف، سعی در معرفی خود و هنرشان به دنیا و ارزیابی خود در عرصه‌های جهانی دارند. پذیرفته شدن در بخش رقابتی یکی از معتبرترین جشنواره‌های انیمیشن دنیا خود یک خبر خوب است.

امیدواریم که با کسب جایزه از این جشنواره بار دیگر هنرمندان کشورمان افتخاری برای خود و ایران به‎‌همراه داشته باشند.

خبرهای خوب انیمیشن و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

وج‌ورد روزانه برای شما یک خبر خوب دارد.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی