جشنواره فیلم مالزی در تسخیر فیلم‌های «دارکوب» و «هت‌تریک»

85

بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر مکمل مرد برای ایران

سارا بهرامی و صابر ابر به ترتیب برای ایفای نقش در فیلم‌های «دارکوب» و «هت‌تریک» موفق شدند جایزه بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم مالزی را دریافت کنند.

 Malaysia Golden Global awards 2019

سومین دوره جشنواره فیلم مالزی ملقب به (MGGA) در سال ۲۰۱۹ از ۲۳ تا ۲۸ تیر در کشور مالزی برگزار شد. فیلم‌های اکران شده در این جشنواره، عمدتاً فیلم‌های آسیایی بودند که فیلم‌های «دارکوب» و «هت تریک» نمایندگان ایران در این جشنواره بودند.

در بخش جوایز جشنواره فیلم مالزی، فیلم سینمایی «دارکوب» موفق شد که در ۶ بخش کاندید شود:

امین حیایی در بخش بهترین بازیگر مرد، سارا بهرامی در بخش بهترین بازیگر زن، مهناز افشار بهترین بازیگر نقش مکمل زن، هادی حجازی‌فر بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین فیلم و بهترین کارگردانی.

فیلم «دارکوب» هم در ۷ بخش کاندید شد:

امیر جدیدی در بخش بهترین بازیگر مرد، ماهور الوند بهترین بازیگر نقش مکمل زن، صابر ابر بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردانی.

فیلم «دارکوب»

«دارکوب» سومین ساختهٔ بهروز شعیبی محصول سال ۱۳۹۶ است. در سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر نامزد کسب ۱۰ عنوان جشنواره فجر گردید که در پایان سارا بهرامی توانست جایزه بهترین بازیگر زن و جمشید هاشم‌پور هم بهترین بازیگر مکمل مرد را از آن خود کنند.

فیلم داستان زنی معتاد است که همسرش او را رها کرده است و دوباره ازدواج کرده است و ادامه ماجراهایی که در فیلم با آن‌ها روبرو می‌شود.

فیلم دارکوب در تابستان سال گذشته در سینماهای سراسر کشور به اکران درآمد و با استقبال نسبتاً خوبی مواجه شد و نزدیک ۱۲ میلیارد فروش کرد. این فیلم چند روز پیش مورد تحسین منتقدین و خبرنگاران جشنواره زردآلوی ارمنستان قرار گرفت و جایزه بهترین فیلم را دریافت نمود.

فیلم «هت تریک»

نویسندگی و کارگردانی فیلم از رامتین لوافی است. از دیگر ستاره‌های این فیلم می‌توان به بازی پریناز ایزدیار اشاره نمود.
لیدا به همراه همسرش به یک مهمانی دعوت شده‌اند. کیوان دوست این دو نفر، با فرد جدیدی به نام رها آشنا شده و او را هم به مهمانی آورده است. این چهار نفر در راه برگشت به خانه با یک‌چیز یا کسی تصادف می‌کنند و فرار می‌کنند و…

تسخیر جوایز جشنواره

در پایان جشنواره فیلم مالزی، هیئت‌داوران جشنواره به ریاست کارگردان هندی «راجکمار هیرانی» در نهایت فیلم «هت‌تریک» را شایسته انتخاب به‌عنوان برنده جایزه بهترین فیلم و فیلمنامه دانستند و صابر ابر نیز برای بازی در این فیلم بهترین بازیگر مکمل مرد این رویداد سینمایی نام گرفت.

سارا بهرامی موفق شد که جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن جشنواره را از آن خود کند.

این سومین دوره جشنواره فیلم مالزی بود که برگزار می‌شد. سال گذشته حامد بهداد موفق شده بود جایزه بهترین بازیگر مرد را به خاطر بازی در فیلم «سد معبر» را دریافت کند.

جشنواره فیلم مالزی

شاید جشنواره فیلم مالزی در میان جوایز معتبر سینمای جهان جایگاه خاصی نداشته باشد، اما یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های داخلی برای کشور مالزی محسوب می‌شود.

فیلم‌های «دارکوب» و «هت‌تریک» با تمام کم و کاستی‌هایشان توانستند بسیاری از جوایز جشنواره فیلم مالزی را به خود اختصاص دهند. نباید فراموش کنیم که سارا بهرامی علی‌رغم مشکل شخصیت‌پردازی که در فیلم برای آن وجود دارد البته این مشکل مربوط به فیلم‌نامه است، بازی خوبی را از خود به جای می‌گذارد به‌طوری‌که او توانسته بود جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فجر را هم به خود اختصاص دهد.

فیلم «هت‌تریک» برای نخستین بار در جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآمد و توانست که جایزه بهترین فیلم‌نامه و بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از آن خود کند.

برخی از منتقدین سینما اعتقاد دارند که بسیاری از فیلم‌ها مختص بسیاری از جشنواره‌هایی که در سراسر دنیا برگزار می‌شود ساخته می‌شوند. و هدف آن‌ها جلب رضایت آن جشنواره است. این حرف شاید تا حدودی درست باشد اما فیلم‌های «دارکوب» و «هت‌تریک» از آن دسته فیلم‌هایی بودند که در داخل کشور هم به آن‌ها پرداخته شد و جوایز متعددی را هم دریافت کردند. «دارکوب» نامزد ۱۰ جایزه از جشنواره فیلم فجر شده بود.

بااین‌حال نمایش فیلم‌های ایرانی در بسیاری از جشنواره‌های مختلف دنیا می‌تواند معرفی سینمای ایران به مردم جهان باشد.

تحلیل خبر: رضا زرگر

 

به این مطلب امتیاز دهید

جشنواره فیلم مالزی در تسخیر فیلم‌های «دارکوب» و «هت‌تریک»
5 (100%) 3 votes