حراج ساتبیز و خبر خوب عرضه آثار نقاشان ایرانی در لندن

23

حراج ساتبیز و خبر خوب عرضه آثاری از ایران

روز اول هفته را با حراج ساتبیز لندن و خبر خوب عرضه آثاری از نقاشان ایرانی در این حراجی که «هنر قرن بیستم خاورمیانه» نام دارد، شروع خواهیم کرد.

حراج «هنر قرن بیستم خاورمیانه» ساتبیز در شهر لندن کشور انگلستان از ۲۰ تا ۲۷ اکتبر امسال برگزار خواهد شد. آثاری از صادق تبریزی، سهراب سپهری، مسعود عربشاهی، بهمن محصص، فرامرز پیلارام، حسن قائمی و فریدون رحیمی آسا از نقاشان برجسته معاصر ایرانی نیز در این حراجی عرضه خواهند شد. این حراجی قرار بود در ماه مارس برگزار شود که به دلیل شیوع کرونا عقب افتاد و در چند روز آینده به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

فریدون رحیمی آسا

حراج ساتبیز و خبر خوب نمایشگاه «هنر بیستم خاورمیانه»

حراج ساتبیز از سال ۱۷۴۴ به گردآوری آثار هنری از سراسر جهان اعم از نقاشی، ساعت و جواهرات، اتومبیل و … می‌پردازد.سهراب سپهری

ساتبیز اولین حراجی است که کار خود را ابتدا از حوزه انگلستان خارج کرده، به نیویورک و سپس به سراسر جهان گسترش داده است. امروزه این حراجی بیش از ۸۰ دفتر در ۴۰ کشور جهان دارد و در طول سال نمایشگاه‌ها و حراجی‌های بسیاری را برای فروش آثار برجسته جهانی برگزار می‌کند.

ساتبیز امسال هم تصمیم به برگزاری یک حراجی به نام «هنر قرن بیستم خاورمیانه» که مجموعه‌ای از آثار کمتر شناخته شده نقاشان برجسته معاصر خاورمیانه است، گرفته است. این حراجی قرار بود در ماه آوریل برگزار شود که به‌دلیل شیوع کرونا به‌صورت معلق درآمد و قرار است یه‌زودی از ۲۰ تا ۲۷ اکتبر و به‌صورت آنلاین برگزار شود.

در حراج «هنر قرن بیستم خاورمیانه» ساتبیز آثاری از هنرمندان بزرگ معاصر کشورهای خاورمیانه عرضه خواهند شد و خبر خوب این است که ۱۰ اثر از صادق تبریزی، سهراب سپهری، مسعود عربشاهی، بهمن محصص، فرامرز پیلارام، حسن قائمی و فریدون رحیمی آسا که از بزرگترین نقاشان معاصر ایرانی هستند نیز در این حراجی عرضه خواهند شد.

آثار ایرانی در حراج ساتبیز

۱۰ تابلوی ایرانی که در حراجی «هنر قرن بیستم خاورمیانه» ساتبیز ارائه خواهند شد به شرح زیر هستند:بهمن محصص

  • تابلوی «لیلی و مجنون» اثر صادق تبریزی که در سال ۱۳۲۸ توسط این هنرمند خلق شده و قیمت تقریبی آن بین ۳ تا ۴ هزار پوند تخمین زده شده است.
  • تابلوی «شخص من» از آثار بهمن محصص که در سال ۱۹۶۸ کشیده شده و قیمت تقریبی ۷۰ تا ۹۰ هزار پوند برای آن در نظر گرفته شده است.
  • اثری بی‌نام از فرامرز پیلارام در سال ۱۹۶۰ کشیده شده و قیمت تخمینی ۶۰ تا ۸۰ هزار پوند برای آن در نظر گرفته شده است.
  • اثری از سهراب سپهری که متعلق به سال ۱۹۶۰ است و قیمت ۸ تا ۱۲ هزار پوند برای آن در نظر گرفته شده است
  • دو اثر از مسعود عربشاهی که قیمت‌های تقریبی ۱۰ تا ۱۵ هزار پوند و ۵ تا ۷ هزار پوند برای آنها تخمین زده شده است.
  • دو مورد از آثار فریدون رحیمی آسا که هرکدام به قیمت ۵ تا ۷ هزار پوند قیمت‌گذاری شده‌اند.
  • دو مورد از آثار حسن قائمی که به قیمت‌های ۸ تا ۱۲ هزا و ۱۲ تا ۱۸ هزار پوند قیمت‌گذاری تقریبی شده‌اند.

همانطور که اشاره شد حراج ساتبیز به‌صورت آنلاین برزار خواهد شد و خبر خوب این است که همه کلکسیونرهای سراسر جهان می‌توانند در این رویداد شرکت کرده و برای اینکه این آثار ارزشمند هنری را از آن خود کنند تلاش کنند؛ حتی از ایران.

چرا این خبر خوب است؟

انتخاب آثار نقاشان معاصر ایرانی برای شرکت در یکی از بزرگترین و معتبر ترین حراجی‌های بین‌المللی به‌خوبی نشان‌دهنده ارزش بالای هنری این نقاشی‌ها است.

از شما برای همراهیمان تا انتهای خبر سپاس‌گزاریم.

حسن قائمی

خبرهای خوب هنری و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

حراج ساتبیز و خبر خوب عرضه آثار نقاشان ایرانی در لندن
5 (100%) 1 vote