خبر خوب از جایزه عکاسی سونی ، نام یک ایرانی در بین منتخبین

14

خبر خوب از جایزه جهانی عکاسی سونی

امروز با یک خبر خوب از جایزه جهانی عکاسی سونی با شما هستیم. هاشم شاکری با مجموعه عکس «طرد شده از بهشت»، نفر دوم بخش «دیسکاوری» جایزه امسال شد.

جایزه عکاسی سونی امسال در حالی به پایان رسید که نام یک عکاس ایرانی هم در بین منتخبان آن به چشم میخورد. هاشم شاکری نفر دوم بخش «دیسکاوری» این جایزه جهانی انتخاب شد. عنوان مجموعه عکسی که از طرف وی به مسابقه ارسال شده بود «طرد شده از بهشت» نام دارد که درباره پروژه‌های مسکن مهر اطراف تهران است.

خبر خوب جایزه عکاسی سونی ۲۰۲۰

جوایز جهانی عکاسی سونی از سال ۲۰۰۸ از طرف سازمان عکاسی جهانی سونی برای عکاسان جهان با هدف اصلی کمک به پیشرفت عکاسی دنیا برگزار می‌شود و یکی از مهم‌ترین مسابقات عکاسی در جهان است.

این مسابقه یک فرصت طلایی برای عکاسان جوان و مستعد است تا آثار خود در کلاس جهانی را به نمایش درآورند.

این مسابقه در چهار سطح حرفه ای، باز، دانشجویی و جوانان (برای افراد ۱۲-۱۹ ساله) برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان می‌توانند در هر موضوعی اعم از معماری، مستند، منظره، پرتره، ورزش، عکاسی خیابانی، حیات وحش، مسافرت، فرهنگ و بسیاری موارد دیگر، آثار خود را برای شرکت در مسابقه ارسال کنند.

عکس‌های ارسالی توسط داوران که از اساتید و کارشناسان حرفه‌ای صنعت عکاسی هستند مورد بررسی و قضاوت قرار گرفته و جایزه نقدی به‌علاوه آخرین تجهیزات تصویربرداری دیجیتال سونی برای شروع یا پیشرفت در حرفه‌شان به آن‌ها اعطا می‌شود.

همچنین آثار برگزیده در گالری‌های هنری و مؤسسات عکاسی مشهور در سراسر جهان به نمایش درمی‌آیند و در نشریات مهم بین‌المللی چاپ می‌شوند.

از عکاسانی که پس از شرکت در این مسابقه در سطح بین‌المللی مطرح شدند می‌توان به مری الن مارک ، الیوت ارویت ، مارتین پار ، ویلیام اگلستون ، کاندیدا هفر و ناداو کندر اشاره کرد.

عکس هاشم شاکری در موضوع زنان

 

مسابقه امسال با حضور هاشم شاکری

هاشم شاکری عکاس جوان ایرانی فارغ التحصیل رشته معماری از TAFE (کمیسیون فنی و آموزش عالی استرالیا) است که از اعضای بنیاد عکاسی این دانشگاه نیز است.

او عکاسی حرفه‌ای را از سال ۲۰۱۰ آغاز کرد و شاخه تخصصی خود را عکاسی مستند انتخاب کرد.

او که پروژه‌های بسیاری را در کشورهای ایران، ترکیه، کره، مالزی و فرانسه کار کرده است، در حرفه خود متمرکز بر روابط انسانی و عدالت اجتماعی بخصوص نشان دادن هویت گمشده زنان و مردان در جهان مدرن فارغ از مرزهای قانونی است.

شاکری در بیش از ۵۰ جشنواره داخلی و بین‌المللی عکاسی شرکت کرده که در بیش از ۱۰ مورد از آن‌ها برنده جوایزی شده است. یکی از مهم‌ترین آن‌ها جایزه ۱۵ هزار دلاری Getty Images است که سالانه فقط به سه عکاس برگزیده تعلق می‌گیرد و هاشم شاکری در سال ۲۰۱۹ با مجموعه عکس «مرثیه‌ای برای مرگ هامون» که درباره دریاچه و تالاب بین‌المللی هامون بود، یکی از این سه برنده این جایزه جهانی شد.عکسی از مجموعه «مرثیه‌ای برای مرگ هامون» از هاشم شاکری که برنده جایزه کتی ایمیجز شد

هاشم شاکری امسال و از مسابقه عکاسی سونی هم خبر خوب برای ما دارد.

خبر خوب مجموعه عکس «طرد شده از بهشت» مجموعه‌ای با موضوع مسکن مهر

اوضاع اقتصادی ایران و کاهش ارزش ریال باعث افزایش بسیار زیاد قیمت خرید و اجاره خانه شده است که این موضوع منجر به کاهش توان مردم برای زندگی در تهران شده است.

به همین دلیل بسیاری از مردم ساکن پایتخت، مجبور به نقل مکان به شهرهای حاشیه تهران شدند تا بتوانند با پولی که دارند خانه‌ای در اطراف تهران پیدا کرده و کار خود را در پایتخت از دست ندهند.

پروژه مسکن مهر در سال ۲۰۰۷ آغاز شد که بزرگترین پروژه مسکن دولتی در تاریخ ایران است که باعث ساخته شدن سه شهر جدید پرند ، پردیس و هشتگرد شد و بسیاری از مردم توسط آن موفق به خرید مسکن شدند.

رشد سریع جمعیتی در این سه شهر تبعاتی را هم با خود به همراه داشت. برای مثال در شهر جدید پرند در عرض ۶ ماه جمعیت به ۲۰۰ هزار نفر رسید در حالی که خدمات بهداشتی، اجتماعی و درمانی به سختی برای ۱۰ هزار نفر فراهم بود. کامل نبودن شهر، نبودن فضاهای تفریحی و آموزشی موجب افزایش خودکشی در دانش آموزان و مصرف مواد مخدر در شهر شد. نبود شغل کافی برای جمعیت ساکن در شهر موجب این است که بسیاری از مردم صبح زود از خانه خارج شوند تا پس از طی مسیر دو یا سه ساعته مؤفق شوند به محل کار خود در تهران برسند. تمامی این موضوعات به‌علاوه افزایش بیکاری باعث نا امیدتر و فرسوده‌تر شدن مردم این شهرها شده است.

شهرهایی که محل سکونت کسانی است که به‌دلیل تغییرات ناگهانی اقتصادی و نداشتن توان مالی کافی از تهران بیرون رانده شده‌اند.

هاشم شاکری با تهیه مجموعه عکسی از این سه شهر و مردم ساکن آن‌ها و ارسال این مجموعه با عنوان «طرد شده از بهشت» به جایزه عکاسی سونی ، مؤفق به کسب مقام دوم در بخش «دیسکاوری» این مسابقه شد خبر خوب امروز را برایمان به ارمغان آورد.عکسی از مجموعه «طرد شده از بهشت» از هاشم شاکری

چرا این خبر خوب است؟

انتخاب یک عکاس ایرانی در یکی از بزرگترین مسابقات جهانی عکاسی که به مطرح شدن این هنرمند در سطح جهانی خواهد انجامید خبر بسیار مسرت بخشی است.

البته نکته جذاب این خبر در خاص بودن و اجتماعی بودن دغدغه عکاس است که شاید اکثر ما توجهی به آن نداشتیم.

خبرهای خوب و یادداشت‌های حوزه عکاسی را در وب‌سایت ما بخوانید.

وج‌ورد هر روز برای شما یک خبر خوب دارد.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

خبر خوب از جایزه عکاسی سونی ، نام یک ایرانی در بین منتخبین
5 (100%) 1 vote