بهداشت برای همه هدف اصلی سازمان بهداشت جهانی !؟

687

به این شعار توجه کنید! بهداشت برای همه 

سازمان بهداشت جهانی

بهداشت برای همه ،این شعار سازمان جهانی بهداشت یا همان  WHO بود که در سال ۱۹۴۸ در آلماتی شوروی سابق تشکیل شد. سازمان جهانی بهداشت یکی از زیرمجموعه‌های سازمان ملل متحد است که وظیفه مدیریت بین المللی بهداشت در سطح جهان را بر عهده دارد. اگر توجه کرده باشید در این روزهایی که با بیماری کرونا درگیر هستیم، نام سازمان بهداشت جهانی بسیار به گوشمان خورده است. در این یادداشت درباره سازمان جهانی بهداشت ، وزارت بهداشت ایران و همچنین شعار بهداشت برای همه به شما اطلاع مفیدی ارائه خواهم کرد.

حتماً نام بهداشت و سازمان جهانی آن را همه شنیده ایم اما کمتر کسی ست که روال کاری ،شرح وظایف و اتفاقات و مسائلی که مربوط به وزارت بهداشت کشور خودمان میشود را بداند. البته طبیعی است که ندانیم زیرا کمتر در این مورد چیزی دیده یا شنیده‌ایم، اما حتماً همه ما از اهمیت و اولویت جایگاه سلامت و بهداشت در زندگی فردی و اجتماعی مطلع هستیم.

  • «البته ما در وب سایت وج‌ورد به صورت مرتب برای شما در حوزه سلامت و بهداشت مقالات تازه و جدی مکنتشر میکنیم که پیشنهاد میکنیم این مقالات را دنبال کنید و البته برای دوستان خود به اشتراک بگذارید!»

جدیدترین اطلاعات درباره بیماری کرونا را از دست ندهید!!!

بهداشت برای همه

وظایف وزارت بهداشت ایرن را می‌دانید؟

خب، گفتیم که شعار سازمان بهداشت جهانی، بهداشت برای همه بود. وزارت بهداشت کنونی و بهداری سابق در سال ۱۳۲۰ در ایران تاسیس شد و به ارائه خدمات بهداشتی در جزئی‌ترین مسائل و به همه مناطق و البته دورترین نقاط کشور پرداخت. توسعه امر بهداشت و سلامت موجب گردید که از بسیاری از بیماری‌ها از جمله سالک، وبا، آبله، سل، انواع اسهال‌ها و بیماری‌های انگلی به نحو چشم گیری کاسته شود و حتی ریشه کن بشوند.

البته لازم است بدانیم که تا پیش از سال ۱۲۸۲ هیچ تشکیلات دولتی برای بهداشت در حکومت قاجار وجود نداشت. البته در نشست‌های سالانه بهداشت در سطح جهانی، ایران معمولاً یک نماینده میفرستاد که البته فایده‌ای برای مردم و کشورمان نداشت. تا سال ۱۲۸۲ که تشکیلات بهداشت در ایران رسمی شد و توسط نهاد بین المللی بهداشت مورد رسمیت قرار گرفت.

اگرچه در دوران حکومت قاجار برنامه هایی که برای بهداشت عمومی از جمله واکسن آبله در نظر گرفته شده بود به دلایل مختلف به نتیجه خاصی نرسید، اما حداقل‌هایی برای شکلگیری مقدمات آن فراهم آمد تا در آینده، مردم ایران، بتوانند روزهای بهتری را ببینند.

سخن از بهداشت

وقتی سخن از بهداشت به میان می‌آید بسیاری از مردم فقط به یاد نکات سطحی و پیش پا افتاده مثل شستن دست‌ها می‌افتند و البته آن‌را دست کم می‌گیرند(البته در این روزهایی که به شدت درگیر بیماری مهلک کرونا شده‌ایم، خوشبختانه همه اهمیت شستن دست‌ها و نقش پررنگ آن در حفظ سلامت و بهداشت فردی را درک کرده‌ایم. امیدوارم پس از فرکش کردن بیماری کرونا این عادت بسیار مهم را از یاد نبریم.). در صورتی که بهداشت در تمام بخش ها و زندگی مردم وارد شده و وزارت بهداشت خود را مسئول سلامت مردم می‌داند.

بهداشت برای همه چگونه در جامعه اجرا می‌شود؟

اگر بخواهیم بطور خلاصه سطح خدمات در بخش بهداشت را از بالا به پایین بیان کنیم میتوان گفت پس از سازمان جهانی بهداشت ، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و پس از آن دانشگاه‌های علوم پزشکی کل کشور ارکان اصلی این وزارتخانه هستند. سپس معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌ها و پس از آن شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان و سپس مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، پایگاه‌های بهداشتی و خانه های بهداشت قرار دارند.

مراکز بهداشت

مردم بیشتر به مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی و در روستاها به خانه‌های بهداشت مراجعه می‌کنند و خدمات لازم را دریافت می‌کنند. شما هم حتماً پیش آمده است که از خدمات این مراکز استفاده کرده باشید. اما در ادامه به برخی از خدمات اشاره‌ای خواهم داشت.

از جمله پر مراجعه ترین خدمات خدانه‌های بهداشت، کنترل سلامت و رشد نوزادهاست. خدماتی از قبیل کنترل قد و وزن و البته دریافت واکسیناسیون ها. البته اکثر واکسن هایی که افراد نیاز دارند را ارائه می‌کنند. همچنین طرح‌های پایش سلامت شهروندان از جمله طرح پایش فشار خون که اخیراً به شکل بسیار گسترده‌ای در کشور اجرا شد توسط همین خانه‌های بهداشت انجام می‌شوند.

اگر درباره طرح پایش فشار خون می‌خواهید بدانید، یادداشت کمپین فشار خون را بخوانید.

مثلاً تا کنون کلینیک بیماری‌های رفتاری به گوشتان خورده است؟ این هم از مهم‌ترین خدماتی است که حوزه بهداشت و درمان به جامعه ارائه می‌کند.

برای اطلاع از کلینیک بیماری‌های رفتاری میتوانید مقاله کلینیک بیماری‌های رفتاری را بخوانید.

خبر خوب امروز را از دست ندهید!!!

بهداشت

حالا که تاحدی با خدمات بهداشت آشنا شدید، بد نیست در باره رشته بهداشت هم بدانید.

معرفی رشته بهداشت

رشته بهداشت بطور کلی شامل سه زیر شاخه می‌شود:

  1. بهداشت محیط
  2. بهداشت حرفه‌ایی
  3. بهداشت عمومی
بهداشت برای همه
بهداشت برای همه

کمی فکر کنید از اسامی چه برداشتی می‌کنید و حیطه کاری هر کدام در چه بخشی است؟

بهداشت محیط

اگر به رستوران می‌روید غذای سالم می‌خورید، کارگران رستوران‌ها کارت معاینه سلامت بهداشتی دارند و موادغذایی غیر مجاز بهداشتی به شما عرضه نمی‌شود، حاصل تلاش کارشناسان بهداشت محیط است.

بهداشت حرفه‌ای

اگر در کارخانه‌ها کارگران از نظر وضعیت سلامت محیط کار خود در امنیت هستند، خطرات صوتی تشعشات بخارات آلوده و گازها بررسی شده تا کمترین آسیب را به بهداشت جسمی و روانی افراد خصوصاً کارگران وارد کنند. در این امر خیر بهداشت حرفه‌ایی دستی بر آتش دارد. البته اگر درجایی می‌بینید که این مسائل رعایت نمی‌شوند، کارفرما قانون گریزی کرده است که می‌توانید مراتب را به مراکز بهداشت گزارش کنید تا با خطرات برخورد کنند.

بهداشت عمومی

اگر باردار بودید و نیاز به معاینات دوران بارداری داشتید، کودک خود را پس از تولد برای تست تیروئید ۳ تا ۵ روزگی برده‌اید، خدمات تنظیم خانواده، از قرص، کاندوم و … دریافت نمودید و یا خدمات سلامت سالمندان دریافت کرده‌اید، اینجا دست توانمند بهداشت عمومی در کار بوده است.

پس با ورود به این شاخه ها از بهداشت و تحصیل در این رشته ها می‌توانید جزء کارشناسان این رشته‌ها شوید و به پایش، نظارت و خدمات دهی به مردم بپردازید.

البته که ورود به رشته بهداشت  کار برای بهداشت و سلامت مردم، بیش از هرچیزی نیاز به عشق دارد. باید عاشق کمک به جامعه خودتان باشید تا بتوانید در حوزه سلامت و بهداشت برای خود و جامعه تلاش کنید.

پس ببینید در چه اجزایی بهداشت دخیل است!! بهداشت، شبکه های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت را بهتر بشناسیم. آن‌ها را جدی بگیریم و قدردان این حوزه باشیم. چرا که پیشگیری بهتر از درمان است.

و هزینه کوچک در بخش بهداشت می‌تواند سود آوری و اندوخته‌ی بزرگی برای ما داشته باشد.

فراموش نکنید که « بهداشت برای همه » فقط یک شعار نیست!

با تشکر

یک بهداشتی

پرونده بهداشت و سلامت وج‌ورد را از دنبال کنید.

با خواندن یادداشت‌های پریسا عینی دانش خود در حوزه سلامت را بالا ببرید!

بهداشت برای همه

لطفاً به این یادداشت امتیاز بدهید!

به این مطلب امتیاز دهید

بهداشت برای همه هدف اصلی سازمان بهداشت جهانی !؟
5 (100%) 1 vote