خبر خوب از جشنواره گازیانتپ ترکیه ، دو ایرانی در میان داوران این جشنواره

10

خبر خوب از جشنواره گازیانتپ ترکیه

امروز با یک خبر خوب از جشنواره گازیانتپ ترکیه که به عنوانجشنواره بین‌المللی فیلم مهاجرت ترکیه نیز شناخته می‌شود با شما هستیم. فرنوش صمدی و شهاب حسینی در دو بخش رقابتی فیلم کوتاه و فیلم بلند این جشنواره در میان داوران هستند.

جشنواره فیلم مهاجرین ترکیه که امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا از ۱۴ تا ۲۱ ژوئن به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد امسال حضور دو هنرمند ایرانی به عنوان داو را در خود خواهد داشت. فرنوش صمدی داور بخش بهترین فیلم کوتاه Same Boat و شهاب حسینی داور بخش فیلم بلند در جشنواره امسال خواهند بود.

خبر خوب از جشنواره گازیانتپ ترکیه ، فستیوالی برای مهاجران

جشنواره بین‌المللی فیلم مهاجرت ترکیه که به‌دلیل برگزاری اش در شهر گازیانتپ کشور ترکیه به جشنواره گازیانتپ ترکیه نیز معروف است،‌ هر ساله در این کشور که دارای بیشترین مهاجران در جهان است برگزار می‌شود.

جشنواره گازیانتپ به عنوان بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین فستیوال موضوعی فیلم در جهان شناخته می‌شود.

مسئولان این جشنواره با دعوت از تمامی فیلمسازان معروف جهان، فعالان حوزه مطمبوعات و دانشگاهیان و فرهنگیان به بررسی مسائل مربوط به مهاجرت از جمله تأثیرات مهاجرت تمدن ، تأثیر فرهنگی بین جوامع و فرآیند سازگاری در مهاجرت بپردازند.

در جشنواره گازیانتپ کارگاه‌هایی نیز با توجه به فیلم‌های نمایش داده شده در هر سال برگزار می‌شود که در آن کارگردانان و بازیگران فیلم‌ها تجربیات خود را در آنها با حضار به اشتراک می‌گذارند که این خود به‌منظور درک بیشتر و بهتر موضع مهاجرت انجام می‌پذیرد.

فستیوال مهاجرین امسال

امسال هم با توجه به شرایط به‌وجود آمده و شیوع بیماری کرونا در جهان که باعث اعمال محدودیت‌های بسیاری در همه زمینه‌ها شده، این جشنواره مانند بسیاری از رویدادهای جهان در این روزها، به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

امسال بیش از ۵۰ فیلم به‌صورت آنلاین به نمایش درمی‌آیند که کارگاه‌های آنها با حضور عوامل فیلم و کارگردانان معروف جهان نیز به‌صورت آنلاین برگزار می‌شوند.

همچنین یکی از اتفاقات جذاب که امسال شاهد آن خواهیم بود برگزاری نمایشگاه‌های ویژه مجازی است که همه مردم می‌توانند از طریق یوتیوب از آنها دیدن کنند. البته با استفاده از عینک‌های VR میتوانید تجربه‌ای سه‌بعدی از این نمایشگاه ویژه داشته باشید.

امسال هم جایزه ۲۶ یورویی این جشنواره به این ترتیب به برترین‌ها اهدا خواهد شد:

۱۵ هزار یورو برای بهترین فیلم بلند، ۵ هزار یورو برای بهترین فیلم کوتاه، ۵ هزار یورو به بهترین سناریو و هزار یورو به بهترین فیلم کوتاه در بخش Same Boat تعلق خواهد گرفت.

در میان داوران دو بخش از جشنواره امسال نام دو هنرمند ایرانی نیز به چشم می‌خورد.

فرنوش صمدی در بخش بهترین فیلم کوتاه Same Boat و شهاب حسینی در بخش بهترین فیلم بلند در میان داوران جشنواره بین‌المللی فیلم مهاجرت ترکیه هستند.

فرنوش صمدی داور بخش بهترین فیلم کوتاه Same Boat جشنواره گازیانتپ

فرنوش صمدی ، عضوی از اسکار در گازیانتپ

فرنوش صمدی فیلمساز، نویسنده، طراح و فیلمبردار ایرانی است که از آکادمی هنرهای زیبا در رم فارغ‌التحصیل شده و هم اکنون در ایتالیا ساکن است.

در کارنامه هنری وی آثار بسیاری وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به «نگاه»، «بچه»، «بیشتر از دو ساعت» و «سکوت» اشاره کرد.

آثاری که او در آنها به عنوان نویسنده، کارگردان و … فعالیت داشته نامزد بیش از ۶۱ جایزه داخلی و بین‌المللی و برنده بیش از ۳۵ مورد از آنها شده اند که دو مورد از آنها جایزه بهترین فیلم کوتاه از جشنواره Duhok  برای فیلم کوتاه «نگاه» و جایزه بهترین فیلمنامه کوتاه از جشنواره فیلم Santa Fe Independent برای همین فیلم هستند.

پیش از این یک خبر خوب درباره فیلم «نقش» به کارگردانی فرنوش صمدی را برای شما مخاطبان گودنیوز تحلیل و بررسی کرده‌ایم که می‌توانید آن را در وب‌سایت ما بخوانید.

او همچنین بخاطر فعالیت‌های ارزشمند هنری خود از اعضای آکادمی اسکار که معتبرترین رویداد جهان در عرصه فیلم است و تجربه داوری در بسیاری از جشنواره‌های فیلم از جمله شانزدهمین دوره بخش مسابقه جشنواره تیرانا در کشور آلبانی که یک جشنواره اسکار کوالیفای است را در کارنامه خود دارد.

این بار هم خبر خوب این هنرمند سرشناس کشورمان داوری در بخش رقابتی بهترین فیلم کوتاه Same Boat در جشنواره فیلم مهاجرت ترکیه است.

اما اون تنها هنرمند ایرانی در میان داوران نیست.

خبر خوب از خرس نقره‌ای جشنواره کن تا داوری جشنواره فیلم مهاجرین ترکیه

دیگر خبر خوب از جشنواره گاریانتپ ترکیه حضور دیگر هنرمتد ایرانی، شهاب حسینی در این جشنواره به عنوان یکی از داوران در بخش رقابتی است.

شهاب حسینی بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر و همچنین کارگردان ایرانی است که معرفی او در سطح بین‌المللی با نقش‌آفرینی در آثار کارگردان بزرگی چون اصغر فرهادی شروع شد.

او با بازی در فیلم‌های «درباره الی»،‌ «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» از ساخته‌های اصغر فرهادی که برنده جوایز معتبر بسیاری در سطح جهانی شدند خود را به جهان با چهره‌ای قوی در عرصه بازیگری نشان داد.

درباره اصغر فرهادی، آثار و جوایزش و خبرهای خوب مربوط به این هنرمند ایرانی در وج‌ورد بخوانید.

از بزرگترین افتخارات شهاب حسینی دریافت جایزه نخل طلایی بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشنواره کن برای بازی در فیلم «فروشنده» است.

و در سال ۲۰۲۰ او بخاطر موفقیت‌های خود در طول سال‌ها فعالیت هنری، موفق به دریافت نشان شوالیه که از بزرگترین مدال‌های افتخار فرانسه است، شد.شهاب حسینی داور بخش بهترین فیلم بلند جشنواره گازیانتپ

حالا دومین خبر خوب از جشنواره گازیانتپ ترکیه برای ما انتخاب این هنرمند ایرانی در هیئت داوران بخش بهترین فیلم بلند این جشنواره است.

چرا این خبر خوب است؟

جشنواره فیلم مهاجرین ترکیه بزرگترین و جامع‌ترین رویداد هنری موضوعی در زمینه فیلم و فیلمسازی است. انتخاب دو هنرمند ایرانی به‌عنوان داوران این جشنواره افتخار بسیار بزرگی است، ضمن اینکه یکی از این دو عزیز از بانوان بزرگ هنر ایران هستند.

البته از هدف این جشنواره که مهاجرت است نباید غافل شد. امیدو ما این است که این دست جشنواره‌ها بتوانند در بحث مهاجرت و برخوردد با مهاجرین در جهان موثر باشند؛ مساله‌ای سالیان سال است که بشر با آن درگیر است و از نژادپرستی نشأت می‌گیرد و این مهضل جوری در ما رخنه کرده که اغلب مواقع فراموش می‌کنیم که ما ههمگی انسان هستیم و هیچ تفاوتی بین نژادها نیست و کسی بر دیگری برتری ندارد.

خبرهای خوب و یادداشت‌های ما در حوزه فیلم را بخوانید.

وج‌ورد هر روز برای شما یک خبر خوب دارد.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفاً به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی