خبر خوب ساخت فیلم جدید اصغر فرهادی ؛ «یک قهرمان» در ایران

139


خبر خوب ساخت «یک قهرمان» فیلم جدید اصغر فرهادی از تابستان

نشریه سینمایی ددلاین خبر خوب ساخت فیلم جدید اصغر فرهادی با عنوان «یک قهرمان» که تولید آن از تابستان ۹۹ در ایران آغاز می‌شود را منتشر کرد.

اصغر فرهادی پیش تولید فیلم جدید خود که در تابستان سال آینده قرار است در شهر شیراز فیلمبرداری آن کلید بخورد را طی دو ماه آینده شروع خواهد کرد.

شرکت ممنتو فیلمز و خبر خوب ساخت فیلم جدید فرهادی

خبر خوب ساخت فیلم فرهادی با همکاری ممنتو فیلمز

شرکت فرانسوی ممنتو فیلمز که در سال ۲۰۰۵ تأسیس شد، یک نماینده فروش بین‌المللی در زمینه جستجو و همراهی فیلم‌های مستقل برجسته کارگردان محور است. فیلم‌هایی که سازندگان آن‌‌ها به نوعی استعدادهای نوظهور هستند بسیار مورد توجه این کمپانی قرار می‌گیرند.

این کمپانی که تا به امروز پخش بین‌المللی ۵ فیلم از اصغر فرهادی را انجام داده است اعلام کرده است که پخش بین‌المللی اثر جدید وی را نیز به عهده خواهد گرفت.

الکساندر مورو، نایب رئیس فروش و بازاریابی شرکت ممنتو از فرهادی به‌عنوان کارگردان و نویسنده‌ای بزرگ، ثابت قدم و استاد تعلیق که مخاطب را به سینما می‌کشاند یاد کرد و اضافه کرد که فیلمنامه «یک قهرمان» فوق‌العاده است و به بسیاری از مسائل جوامع امروز می‌پردازد.

الکساندر مالگی که با شرکت ممنتو تهیه‌کنندگی سه فیلم «گذشته»، «فروشنده» و «همه می‌دانند» را بر عهده داشته، اکنون برای این فیلم نیز با همکاری اصغر فرهادی تهیه‌کننده خواهد بود.

این پروژه سینمایی در بازار فیلم اروپا (EFM) رونمایی خواهد شد و نسخه انگلیسی فیلمنامه نیز به زودی در جشنواره برلین در اختیار خریداران بین‌المللی قرار خواهد گرفت.

اصغر فرهادی

اصغر فرهادی کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس ایرانی است که در کارنامه هنری خود آثار بسیار ارزنده‌ای دارد.

نویسندگی،کارگردانی و تهیه‌کنندگی بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی را برعهده داشته است که بسیاری از آثار وی در این چند سال گذشته نامزد دریافت جوایز داخلی و خارجی معتبر شده‌اند و جوایز بسیاری را نیز از آن خود کرده‌اند.

تقریبا هیچ‌کدام از آثار سینمایی اصغر فرهادی از جوایز داخلی بی‌بهره نمانده‌اند.

آغاز با درباره الی

و اما جوایز مهم و معتبر خارجی با دیده شدن فیلم «درباره الی» در جشنواره‌های برلین، وین شیکاگو و بسیاری از جشنواره‌های معتبر جهانی دیگر و نامزد شدن در بسیاری از بخش‌ها آغاز شدند. مهم‌ترین جایزه این فیلم خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۰۹ است.

و گویی این آغاز درخشش فرهادی در جهان سینما بود.

فرهادی در سال ۸۹ با خبر خوب ساخت فیلم «جدایی نادر از سیمین» دوباره در صحنه‌های جهانی درخشید و ۳۳ بار نامزد دریافت جوایز جشنواره‌های معتبر جهانی شد و از این میان ۳۰ جایزه را از آن خود کرد که مهم‌ترین آن‌ها خرس طلایی بهترین فیلم و خرس طلایی مجموع بازیگران جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۱، جایزه بهترین فیلم خارجی زبان جشنواره گلدن گلوب ۲۰۱۲ و البته جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان در سال ۲۰۱۲ است. همچنین این فیلم در سال ۲۰۱۹ در لیست ده فیلم برتر دهه اخیر که از طرف نشریه لس‌آنجلس تایمز منتشر شد قرار گرفت.

اصغر فرهادی در مراسم اسکار
اصغر فرهادی در مراسم اسکار
فرهادی پا را از مرزها فراتر گذاشت

پس از آن در سال ۹۱ فرهادی تجربه ساخت یک فیلم مشترک با سینمای فرانسه را نیز در کارنامه خود ثبت کرد و با این فیلم برنده جوایزی چون جایزه کلیسای جهانی جشنواره فیلم کن ۲۰۱۳، بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان هیئت ملی بازبینی فیلم ۲۰۱۳ و بهترین فیلم‌نامه جشنواره بین‌المللی فیلم دوربان ۲۰۱۳ و فیلم دوم حلقه منتقدان نیویورک ۲۰۱۳ شد.

فروشنده و دومین اسکار

اصغر فرهادی با خبر خوب ساخت فیلم «فروشنده» در سال ۹۴ بار دیگر با سیل جوایز را به سوی یک فیلم ایرانی روانه کرد. جایزه بهترین فیلم‌نامه جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶، جایزه بهترین فیلم خارجی زبان انجمن ملی نقد فیلم آمریکا ۲۰۱۶ و جایزه بهترین فیلم بین‌المللی جشنواره بین‌المللی فیلم مونیخ ۲۰۱۶ فقط سه جایزه از میان ۱۳ جایزه  تعلق گرفته به این فیلم هستند.

از همه مهم‌تر جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان ۲۰۱۷ بود که یک شگفتی جهانی محسوب می‌شد. زیرا فقط ۶ کارگردان در جهان موفق به کسب دو اسکار در این بخش شده بودند که فرهادی یکی از آن‌هاست و همچنین تنها کارگردانی بود که از ۱۹۸۰ به بعد موفق به کسب دو اسکار شد.

اخیرا فیلم «انگل» به کارگردانی بونگ جون هو در اسکار ۲۰۲۰ این رکورد را شکست و موفق به کسب ۴ اسکار شد.

«همه می‌دانند»

دومین تجربه ساخت فیلم سینمایی خارجی اصغر فرهادی در سال ۹۷ با فیلم اسپانیایی «همه می‌دانند» بود که بازیگران مطرحی چون خاویر باردم و پنه‌لوپه کروز بازیگران آن بودند. این فیلم نیز نامزد ۶ جایزه جهانی مهم از جمله نخل طلای جشنواره کن ۲۰۱۸ بود که از میان آن‌ها جایزه فروز بهترین فیلم ۲۰۱۹ را از آن خود کرد.

«یک قهرمان» در راه است

و اینک فرهادی با خبر خوب ساخت فیلم جدید خوب به نام «یک قهرمان» به ایران بازمی‌گردد و معتقد است این بسیار تأثیرگذار و فوق‌العاده خواهد بود.

آیا شما هم مثل ما منتظر این فیلم با شگفتی‌هایی از جنس کارهای فرهادی هستید؟

امیدواریم آقای اصغر فرهادی بار دیگر ما را شگفت‌زده کنند.

خبرهای خوب دیگر از اصغر فرهادی را اینجا بخوانید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

به این مطلب امتیاز دهید

خبر خوب ساخت فیلم جدید اصغر فرهادی ؛ «یک قهرمان» در ایران
5 (100%) 1 vote