خبر خوب مستند خانه ، دریافت تقدیر ویژه جشنواره ویزیون دو ریل

86

خبر خوب مستند «خانه»

امروز خبر خوب مستند «خانه» ساخته افسانه سالاری با موضوع تبعیض نژادی که دریافت تقدیر ویژه داوران از جشنواره مستند «ویزیون دو ریل» کشور سوییس است را به اطلاع شما مخاطبان عزیز گودنیوز می‌رسانیم.

فیلم مستند «خانه» به کارگردانی افسانه سالاری که مشکلات مردم افغان در ایران و حتی فرزندان آنها که در ایران متولد شده‌اند را بازگو می‌کند موفق به دریافت تقدیر ویژه داوران از بخش اصلی پنجاه و یکمین دوره جشنواره مستند «ویزیون دو ریل» شد

خبر خوب فیلم «خانه» کاری از افسانه سالاری

افسانه سالاری کارگردان، تهیه کننده، فیلمبردار و تدوینگر جوان ایرانی است.

او فعالیت خود زا با ساخت مستند و همکاری با  مستندسازانی از پرتغال، مجارستان و بلژیک شروع کرد.

فیلم‌های مستند «خدمتکار»، «اتاق»، «جلسه»،‌ «تبدیل: راهنمای درمان آلرژی پوست» و اخیرا «خانه» و «سرزمین هیچ کس» ساخته افسانه سالاری هستند.

او در کارهای بسیاری از جمله برخی از کارهای خود تدوین،‌فیلمبرداری و تهیه کننده کار نیز بوده است.

مستند «خانه» روایت تبعیض نژادی در ایران

آخرین ساخته سالاری با نام «خانه» که به جشنواره مستند «ویزیون دو ریل» راه یافت، داستان یک خانواده افغان است.

«در سال ۱۹۸۲ بیش از ۱.۵ میلیون نفر افغان پس از جمله شوروی، مجبور به ترک وطن و فرار به سمت ایران شدند.

این مهاجرت اجباری برای این مردم و حتی فرزندانشان که در ایران متولد شده‌اند مشکلات بسیاری تبعیض نژادی را در پی داشت.مستند «خانه» ساخته افسانه سالاری

مستند «خانه» زندگی یک خانواده ۱۵ نفره را که در یک خانه سه طبقه زندگی می‌کنند و هرکدام به نوعی با مشکلات تبعیض نژادی مواجه هستند به نمایش می‌گذارد.

 

برای مثال تقی که در ایران به‌دنیا آمده، بزرگ شده و از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده است. حالا  که او به‌دنبال شغلی برای خود است علی‌رغم مدرک تحصیلی و توانایی‌های خود با در بسته در شغل‌ها مناسب مواجه می‌شود.

خواهر تفی هم با وجود اینکه در ایران به‌دنیا آمده و در واقع یک شهروند ایرانی محسوب می‌شود، از مدرسه ایرانی‌ها بخاطر اصالت افغان خود اخراج می‌شود.

در طول ۸۰ دقیقه این مستند در میابیم که تک تک اعضای این خانواده در تمام زندگی خود با تبعیض نژادی و غریبه تلقی شدن در کشوری که سال‌هاست در آن زندگی می‌کنند، مواجه هستند.

پدر بزرگ تقی در فیلم بارها اشاره می‌کند که سی سال است که مهاجر هستند اما کسی حقی برای آنها قائل نیست. چه دردی از این بزرگتر؟»

خبر خوب مستند «خانه» از جشنواره مستند «ویزیون دو ریل»، دریافت تقدیر ویژه داوران این رویداد مهم هنری است.

جشنواره «ویزیون دو ریل»‌ رویدادی برای مستند

جشنواره بین‌المللی مستند «ویزیون دو ریل» (Vision du Réel) یک جشنواره مشهور برای فیلم‌های مستند است که از سال ۱۹۶۹ در حال برگزاری است.

بنیان‌گذار این جشنواره مستند موریتز دو هادلن و همسرش اریکا دی هادلن هستند که بعدها در تاسیس جشنواره بین المللی فیلم لوکارنو، جشنواره بین المللی فیلم برلین، جشنواره بین المللی فیلم ونیز و جشنواره فیلم کوتاه مونترال نیز نقش داشتند.

این رویداد که هر ساله در ماه آوریل و در شهر نیون کشور سوییس برگزار می‌شود در ابتدا با هدف معرفی مستند به جهان راه‌اندازی شد. زیرا بنیان‌گذاران آن معتقد بودند که مستند می‌تواند همه چیز را در جامعه تغییر دهد؛ البته در آن زمان هنوز تلویزیون انقدر تاثیرگدار نشده بود.

جشنواره مستند «ویزیون دو ریل» بعدها الگویی برای تاسیس جشنواره‌های فیلم در آمستردام و مونیخ شد.

خبر خوب مستند «خانه» با موضوع تبعیض نژادی

در پنجاه و یکمین دوره جشنواره «ویزیون دو ریل» که از ۲۴ آوریل تا ۲ می ۲۰۲۰ به‌صورت آنلاین (به‌دلیل مسائل موجود درباره بیماری کرونا) برگزار شد، نمایندگانی از کشورمان ایرانی نیز حضور داشتند.

دو فیلم مستند «خانه» ساخته افسانه سالاری و «چشم ماهی» از امین بهروزراده در بخش رقابتی اصلی مستندهای بلند، و مستندهای «یک اسب خون بیشتری از انسان دارد» به کارگردانی ابوالفضل طالونی و «برگ» ساخته حمید جعفری در بخش مسابقه مستند نیمه‌بلند و کوتاه جشنواره از طرف ایران حضور داشتند.

و در نهایت خبر خوب مستند «خانه» به گوشمان رسید. آخرین ساخته افسانه سالاری توانست تقدیر ویژه داوران این جشنواره را از آن خود کند.

آیا این خبر خوب است؟

اینکه یک بانوی ایرانی موفق به دریافت جایزه‌ای بین‌المللی از یکی از معتبرترین جشنواره‌های مستند جهان شده است، خبری خوش و مایه افتحارمان است.

اما مساله دیگر که شاید اهمیتی صدچندان دارد موضوع فیلم است.افسانه سالاری

تبعیض نژادی ؛ مساله‌ای از زمان گذشته تا به امروز گریبان‎‌گیر بشر است و شاید هیچوقت اشخاص یا ارگان‌هایی که رفتاری نژادپرستانه با دیگران دارند هرگز درکی از سختی‌ها، دل شکستگی‌ها و اثراتی که این موضوع روی زندگی انسان خواهد گذاشت، جه از نظر معیشتی و چه از نطر روانی نداشته باشند.

در جهان امروز با وجود پیشرفت‌هایی که بشر هرروزه شاهد آن است و تلاش انسان برای آزادی و حقوق بشر، این تفکرات بسیار مایه تعجب هستند. اما گویی از حرف تا عمل راه بسیار است.

گروه خبری گودنیوز آروزمند این است که روزی شاهد برقراری صلح و رسیدن همه انسان‌ها به حقوقی که همگی به‌طور برابر لایق آن هستیم، در تمام جهان باشیم.

خبرهای خوب سینمایی و یادداشت‌های این حوزه را از دست ندهید.

خبر خوب بخوانید تا احساس خوبی داشته باشید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

 

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی