خبر خوب مستند سایه‌های بی خورشید با دو جایزه از جشنواره کراکوف لهستان

9

خبر خوب مستند «سایه‌های بی خورشید»

امروز خبر خوب مستند «سایه‌های بی خورشید» به کارگردانی مهرداد اسکویی که بردن دو جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم از نگاه هیئت داوران دانش‌آموزی از جشنواره فیلم کراکوف لهستان است را برای شما همراهان گودنیوز داریم.

مستند «سایه‌های بی خورشید» که در بخش رقابت بین‌المللی جشنواره فیلم کراکوف در کشور لهستان نماینده‌ای از ایران بود، موفق به دریافت دو جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم از نگاه هیئت داوران دانش‌آموزی این جشنواره شد. در این دوره از جشنواره کراکوف مستند-انیمیشن «کاغذپاره‌ها» ساخته بهزاد نعلبندی دیگر نماینده ایران البته در بخش غیر رقابتی بود.

اطلاعات بیشتر درباره جشنواره کراکوف و توضیحات کامل درباره دو مستند ذکر شده که نماینده ایران در این رویداد هنری بودند را نیز می‌توانید در وب‌سایت ما بخوانید.

خبر خوب مستند «سایه‌های بی خورشید» از قدیمی‌ترین جشنواره مستند

«سایه‌های بی خورشید» ساخته مهرداد اسکویی مستند تکان‌دهنده‌ای از زنانی است که مرتکب قتل پدر، برادر یا همسر خود شده‌اند.مستند سایه‌های بی خورشید

این مستند که در اولین نمایش بین‌المللی خود در افتتاحیه در بخش رقابتی جشنواره مستند آمستردام (ایدفا) در سال ۲۰۱۹با استقبال فراوانی مواجه شد و در بخش رقابتی این جشنواره موفق به کسب جایزه بهترین کارگردانی شد، این بار در جشنواره کراکوف لهستان هم درخشید.

مستند «سایه‌های بی خورشید» از این جشنواره لهستانی جایزه شاخ نقره‌ای بهترین کارگردانی را برای مهرداد اسکویی به ارمغان آورد. با دیدن این مستند به خوبی علت دریافت جایزه بهترین کارگردانی را آن هم برای دوبار متوجه خواهید شد، حتی اگر هیچ اطلاعاتی درباره کارگردانی نداشته باشید.

دومین جایزه برای این مستند ایرانی عنوان بهترین فیلم بخش رقابتی از نگاه هیئت داوران دانش‌آموزی را نیز از آن خود کرد و موفق به دریافت جایزه این بخش هم شد.

ناگفته نماند که این جشنواره از سری جشنواره‌های اسکار کوالیفای نیز است.

خبر خوب از جشنواره اسکار برای مستند «سایه‌های بی خورشید»

آکادمی اسکار پیش از این برای شرکت داده شدن آثار مستند در بخش بهترین مستند نیاز به حداقل ۱۴ روز اکران در سینماهای لس‌آنجلس و نیویورک در بازه زمانی مشخص داشتند که با توجه به شرایط به‌وجود آمده ناشی از اپیدمی کرونا که باعث تعطیلی سینماها شد، امکان اکران برای مستندها وجود نداشت.

این شرط با توجه به موضوع ذکر شده برای نود و سومین دوره اسکار حذف شد و شروط دیگر لحاظ خواهند شد.

دیگر شرط موجود برای فیلم‌های مستندی که می‌خواهند در بخش بهترین مستند رقابت کنند این است که حداقل در دو جشنواره از میان جشنواره‌هایی که از آنها نام خواهیم برد نمایش داده شوند:

  • جشنواره فیلم برلین
  • جشنواره مستند کپنهاگ
  • جشنواره مستند فول فریم آمریکا
  • جشنواره بین‌المللی مستند هات داکس کانادا
  • جشنواره فیلم سانفرانسیسکو
  • جشنواره فیلم جنوب از جنوب غرب
  • جشنواره فیلم ساندنس
  • جشنواره فیلم ترایبکا
  • جشنواره مستند ترو/فالس

مستند ایرانی ساخته مهرداد اسکویی در دو جشنواره از میان جشنواره‌های نام برده حضور داشته است.

همچنین شرط دیگری نیز از طرف جشنواره اسکار وجود دارد که آن دریافت جایزه از یکی از ۳۸ جشنواره‌ای که از طرف کمپانی با عنوان اسکار کوالیفای (واجد شرایط اسکار) انتخاب شده‌اند،‌ می‌باشد.

خبر خوب این است که جشنواره فیلم مستند آمستردام (ایدفا) و جشنواره فیلم کراکوف لهستان نیز جزئی از این لیست هستند و مستند «سایه‌های بی خورشید» موفق به دریافت جایزه از آنها شده است.

همچنین در حال حاضر این مستند در جشنواره مستند داک اِج نیوزلند حضور دارد که این جشنواره نیز اسکار کوالیفای است.

پس باید منتظر حضور «سایه‌های بی خورشید» در بخش بهترین مستند نود و سومین دوره اسکار نیز باشیم.مهرداد اسکویی کارگردان ایرانی

چرا این خبر خوب است؟

گذشته از بحث گرفتن دو جایزه از یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های تخصصی مستند و مطرح شدن یک مستند ایرانی با موضوع زنان در عرصه جهانی، نمی‌توان از اسکار کوالیفای بودن این جشنواره و به‌نوعی دریافت مجوز شرکت در یکی از بخش‌های اصلی اسکار که بزرگترین جایزه جهانی در موضوع فیلمسازی است، غافل شد.

امیدواریم این مستند ایرانی در اسکار نیز بدرخشد و افتخار دیگری برای ما به ارمغان بیاورد.

خبرهای خوب و یادداشت‌های ما درباره اسکار را بخوانید.

وج‌ورد هر روز برای شما یک خبر خوب دارد.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفاً به محتوای ایین خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی