خبر خوب نامزدی شکوفه آذر برای جایزه ادبی بوکر ۲۰۲۰

202

خبر خوب نامزدی شکوفه آذر در استرالیا

شکوفه آذر خبر خوب نامزدی جایزه ادبی بوکر ۲۰۲۰ را با رمان «اشراق درخت گوجه سبز» برایمان آورد.

این رمان که ابتدا به زبان فارسی چاپ شده و بعد از آن به انگلیسی ترجمه و توسط یک انتشاراتی در ملبورن منتشر شده‌است، از بین ۱۷۰ اثر که مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، یکی از ۱۲ اثری است که به دور نیمه‌نهایی جایزه جهانی بوکر راه یافته‌اند. این اولین بار است که یک ایرانی نامزد جایزه جهانی بوکر استرالیا که یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی در جهان است می‌شود.

خبر خوب نامزدی یک ایرانی برای جایزه ادبی مهم

جایزه ادبی من بوکر (The Man Booker Prize) که با نام جایزه بوکر هم شناخته می‌شود، هرسال به بهترین رمان جدید انگلیسی زبان تعلق می‌گیرد و یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی دنیا است.

این جایزه ادبی از سال ۱۹۶۹ فقط به تنها به آثار نویسندگان کشورهای مشترک‌المنافع، انگلیسی‌ها و ایرلندی‌ها تعلق می‌گرفت، اما از سال ۲۰۱۴ تمام آثار نوشته شده به زبان انگلیسی مجاز به شرکت در آن شدند.

خبر خوب نامزدی شکوفه آذر بار رمان « اشراق درخت گوجه سبز» مربوط به بخشی از این رقابت است که در سال ۲۰۰۵ با عنوان جایزه جهانی من بوکر اضافه شد و هر نویسنده زنده‌ای در دنیا با هر زبانی حق شرکت در آن را دارد.

برنده نهایی علاوه بر اعتباری که در دنیای ادبی به‌دست می‌آورد و فروش باور نکردنی کتابش در سطح جهانی، جایزه ۵۰ هزار پوندی را نیز از آن خود می‌کند که به‌طور مساوی بین ناشر و نویسنده تقسیم خواهد شد.

شکوفه آذر و نامزدی جایزه جانی بوکر ۲۰۲۰

شکوفه آذرشکوفه آذر روزنامه‌نگار، نویسنده، فعال مدنی، نقاش و جهانگرد ایرانی است که در حال حاضر در استرالیا اقامت دارد.

او در سال ۲۰۰۴ به عنوان اولین زن ایرانی مسیر جاده ابریشم را زمینی و به روش هیچهایک طی کرد.

شکوفه آذر که فعالیت خود را با روزنامه‌نگاری آغاز کرد، اولین کتاب خود را در حوزه کودکان با نام «شاید هوس کنم تو را بخورم» نوشت و بعد از سفر در جاده ابریشم کتاب دوم خود را که یک مجموعه داستان بود، با نام «روز گودال» در سال ۸۸ منتشر کرد.

و حالا شکوفه آذر خبر خوب نامزدی جایزه جهانی بوکر ۲۰۲۰ را با آخرین کتاب خود به نام «اشراق درخت گوجه سبز» با خود دارد. نشریات ادبی استرالیا او را ستاره در حال ظهور ادبیات استرالیا و ایران نامیده‌اند.

رمان «اشراق درخت گوجه سبز»

رمان «شراق درخت گوجه‌ سبز» نوشته شکوفه آذر با خبر خوب نامزدی جایزه جهانی بوکر که یکی از مهم‌ترین و معتبرترین جوایز ادبی در دنیا است، داستان یک خانواده پنج نفره ایرانی پس از انقلاب را در قالب‌های مختلف روایت می‌کند.

پیچیدگی‌های زندگی شخصیت‌های کتاب در عشق، مذهب، سیاست، آزادی،سانسور احساسات و به‌طور کل زندگی شخصی و اجتماعی آنها، توجه نشریه‌های استرالیایی را به خود جلب کرده و این کتاب را در نظر منتقدین جذاب جلوه داده است.

آیا این خبر خوب است؟

از اهمیت جایزه ادبی بوکر و نتایجی که برای برنده آن خواهد داشت گفتیم. حال با توجه به این توضیحات اینکه یک بانوی ایرانی خبر خوب نامزدی دریافت این جایزه مهم ادبی را برایمان دارد، نه تنها یک خبر خوب است، بلکه باید یکی از افتخارات ما باشد.

آرزوی گروه خبری گودنیوز برای شکوفه آذر ، این ستاره در حال ظهور ادبیات، موفقیت‌های پی در پی و جوشش همیشگی چشمه ذوق او است. با امید اینکه بیش از این آثاری موفق در کارنامه وی ببینیم.

خبرای خوب حوزه کتاب را اینجا بخوانید

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

به این مطلب امتیاز دهید

خبر خوب نامزدی شکوفه آذر برای جایزه ادبی بوکر ۲۰۲۰
4 (80%) 1 vote