دانشجو معلمان پس از تحصیل در دانشگاه فرهنگیان استخدام رسمی می‌شوند

77

رسمی‌شدن دانشجو معلمان

رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره وضعیت استخدامی دانشجو معلمان ورودی مهر ۹۸ تصریح کرد: به داوطلبان کمتر از ۲۲ سال که امکان شرکت در دوره‌های ۴ ساله این دانشگاه را دارند این نوید را می‌دهیم که استخدام رسمی قطعی برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده است و نگران وضعیت استخدامی خود نباشند.

دانشگاه فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان، دانشگاهی است که جهت پشتوانه‌ای قوی برای آموزش‌وپرورش در سال ۱۳۹۰ تأسیس گردید. به‌منظور توانمندسازی فرد برای آموزش، آشنایی وی برای تدریس و کسب بسیاری از مهارت‌های لازم دانشگاه فرهنگیان فعالیت خود را آغاز کرده است.

کمبود معلم در سراسر کشور

چند روز پیش یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از کمبود ۳۰۰ هزار معلم در آموزش‌وپرورش کشور خبرداد و جهت جذب دانشجو معلمان و قرار دادن امکانات کافی به دانشگاه فرهنگیان، خواستار رسیدگی به این بخش شده بود. خبری که اگر واقعاً صحت داشته باشد می‌تواند نگران‌کننده باشد.

کمبود دانشگاه مستقل فرهنگیان در بسیاری از نقاط کشور از یک‌سو و دستمزد پایین معلمان از سویی دیگر ازجمله مشکلات این بخش است.

به دلیل وجود مشکلات بسیار و کمبود نیرو در این بخش، رئیس دانشگاه فرهنگیان آقای خنیفر این نوید را به دانشجویان ورودی مهر ۹۸، که کمتر از ۲۲ سال سن دارند، داده است که استخدام رسمی قطعی برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده است. ضمن این‌که وی افزود که فارغ‌التحصیلان کمتر از ۳۰ سال دوره کارشناسی هم می‌توانند با شرکت در آزمون استخدامی و پذیرفته شدن در این آزمون برای ورود به دوره‌های مهارت‌آموزی و به دنبال آن معلم شدن اقدام کنند. وزیر آموزش‌وپرورش چند روز پیش از اعمال حداقل حقوق برای دانشجویان معلم خبر داده بود.

طبق قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش‌وپرورش پس از استخدام رسمی، حداکثر مدت ۲ سال از مدت تحصیل دانشجویان دوره کاردانی و حداکثر ۴ سال از مدت تحصیل دانشجویان دوره کارشناسی و دانش‌سراهای تربیت‌معلم جزء سابقه خدمت رسمی آنان منظور و ازنظر ترفیع (پایه، گروه، بازنشستگی) قابل‌محاسبه خواهد بود.

دانشجو معلمان

دانشجو معلمان افرادی هستند که دانشجوی مقطع کارشناسی پیوسته در دانشگاه فرهنگیان هستند. آن‌ها از ابتدای تحصیل در دانشگاه به‌صورت آزمایشی در مراکز آموزش‌وپرورش مشغول به تحصیل می‌شوند

جذب دانشجو معلمان و رسمی کردن آن‌ها می‌تواند خبری خوب باشد و انگیزه‌ای مناسب ایجاد کند برای افرادی که می‌خواهند در این مسیر قدم بردارند و به آموزش کشور کمک کنند. در سالیان گذشته معمولاً افرادی که در رشته‌های فنی، علوم پایه، تجربی و انسانی تحصیل‌کرده بودند بعد از گذراندن یک دوره کوتاه در تربیت‌معلم، به استخدام آموزش‌وپرورش درمی‌آمدند. هرچند با توجه به کمبود دانشجو در این بخش، بسیاری اعتقاد دارند که علاوه بر دانشجویان دانشگاه فرهنگیان می‌توان دانشجویانی که در دیگر دانشگاه‌ها تحصیل کرده‌اند را جذب نمود و پس از طی کردن یک دوره آموزش ۱ ساله مشغول به کار شوند.

آموزش‌وپرورش نقشی بسیار مهم و زیرساختی در جامعه دارد و شاید بتوان آن را مادر تمام رشته‌ها دانست. اگر نظام آموزشی یک کشور در مسیر درست قدم بردارد آن کشور می‌تواند به رشد و شکوفایی برسد اما اگر آن سیستم مشکل داشته باشد امکان ندارد رشد کند. ایران از جمله کشورهایی است که در این بخش با مشکلات متعددی روبه‌رو است و در واقع می‌توان گفت نظام آموزشی کشور بیمار است.

تأسیس دانشگاه فرهنگیان جهت جذب دانشجو معلمان ایدهٔ بسیار مناسبی است که اگر درست به آن پرداخته شود، ثمره آن می‌تواند ساختن کشور باشد. نظام آموزشی سالم باعث می‌شود که فرد در سنین پایین با توانایی و مهارت‌های خود آشنا شده و با تقویت کردن آن به فردی مفید برای جامعه خود تبدیل شود.

با توجه به نوپا بودن دانشگاه و دانشجویانی که از آن فارغ‌التحصیل می‌شوند، جهت نتیجه آن باید صبر کرد و چشم به آینده دوخت و دید که آیا وجود چنین نهاد مستقلی می‌تواند تا حدودی از مشکلات آموزشی کشور بکاهد یا خیر.

تحلیل خبر: رضا زرگر

 

به این مطلب امتیاز دهید

دانشجو معلمان پس از تحصیل در دانشگاه فرهنگیان استخدام رسمی می‌شوند
5 (100%) 1 vote