ساخت مسکن اجاره‌ای توسط شهرداری‌ها به وزیر کشور ابلاغ شد

46

ساخت مسکن اجاره‌ای

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تکلیف قانونی شهرداری‌ها برای ساخت مسکن اجاره‌ای، گفت: در جلسه امروز موضوع تخصیص زمین توسط شهرداری‌ها برای ساخت مسکن اجاره‌ای به وزارت کشور ابلاغ شد.

جلسه مسئولان بخش مسکن با رئیس جمهور

روز گذشته جلسه‌ای بین وزیر راه و شهرسازی و مسئولان بخش مسکن با حضور رئیس‌جمهور حسن روحانی برگزار شد. در این جلسه در مورد موضوعات مختلفی بحث و گفت‌وگو شد.

ازجمله خروجی‌های قابل‌توجه این نشست می‌توان به توافق در مورد ساخت واحدهای کوچک در زمین‌های شهرداری توسط پیمانکاران ساخت‌وساز و اجاره آن‌ها به مردم اشاره نمود و قرار شد که این موضوع به وزیر کشور ابلاغ گردد.

در پایان این نشست علاوه بر توافق ساخت مسکن اجاره‌ای، مسئولان به حل مشکل کارکنان دولت در زمینه مسکن پرداختند. و قرار شد که هر دستگاهی که حقوق‌بگیرانی دارد به آن‌ها زمین عرضه کرده و مبلغ آن در بدو استخدام از حقوقشان کسر گردد و اقدام به ساخت مسکن نمایند.

مسکن مهر و مسکن در شهر و روستا

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در ادامه به موضوعاتی همانند مسکن مهر و تهیه مسکن در شهر و روستا اشاره کرد و گفت: رئیس‌جمهور اهتمام ویژه‌ای به بخش مسکن دارد و در برنامه مدیریت جدید وزارت راه و شهرسازی بر ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر باقی‌مانده و همچنین ساخت سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکن شهری و ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی تأکید شده است که در دو بخش سیاست‌گذاری و روان‌سازی سیاست‌های اجرایی برنامه‌ریزی‌های لازم انجام‌شده است.

ساخت مسکن اجاره‌ای می‌تواند خبر خوبی برای بسیاری از اجاره‌نشین‌ها باشد. خیلی از زمین‌ها در داخل شهر و خارج از شهر تهران (در مورد دیگر شهرهای کشور هم صدق می‌کند) بدون کاربری قرار دارند که در اختیار شهرداری قرار دارند. خیلی از این زمین‌ها بدون استفاده به حال خود رها شده‌اند و خیلی‌های دیگر هم به محل زباله تبدیل گشته‌اند.

با توجه به نرخ افزایش بی‌رویه مسکن در کشور، بسیاری از افراد از طبقه‌های مختلف جامعه دچار مشکل مسکن شده‌اند. حتی خیلی‌ها توان پرداخت اجاره خانه را هم ندارند. این وسط مطمئناً یک سری از افراد از شرایط به وجود آمده سود می‌برند و سوءاستفاده خواهند کرد.. یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن در سالیان اخیر نبود مسکن کافی و به طبع آن قدرتمند شدن افرادی که در کار خریدوفروش خانه هستند، است. ساخت مسکن اجاره‌ای توسط شهرداری‌ها تا حدودی می‌تواند از به وجود آمدن حباب در بازار مسکن جلوگیری کرده و قیمت مسکن در بازار را در دست گرفته و کنترل نمایند البته باید در نظر داشت که خانه‌های ساخته‌شده از کیفیت لازم برخوردار باشند و مانند بسیاری از مسکن‌های مهر  از کیفیت نامطلوب برخوردار نباشند.

ساخت مسکن اجاره‌ای توسط شهرداری با رعایت یک سری ضوابط اگر واقعا اجرا شود شاید بتواند تا حدودی هر چند کم، مشکل مسکن را حل بنماید.

تحلیل خبر: رضا زرگر

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

ساخت مسکن اجاره‌ای توسط شهرداری‌ها به وزیر کشور ابلاغ شد
4.3 (86.67%) 3 votes