حضور زنان در ورزشگاه‌ها مورد موافقت فدراسیون فوتبال قرار گرفت

62

زنان در ورزشگاه

فیفا اعلام کرده است که فدراسیون فوتبال ایران موافقت خود را برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای بازی‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اعلام کرده است، ولی هنوز موافقت دولت در این زمینه باقی‌مانده است.

چندین سال است که بحث بر سر حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال ایران داغ است. ایران از معدود کشورهایی است که در اکثر رشته‌های ورزشی زنان حق حضور در میان تماشاگران را ندارند و فوتبال هم از این قاعده مستثنی نیست.

چند سالی است که زنان و دختران ایرانی برای اینکه بتوانند تیم محبوب خود را از نزدیک تشویق نمایند صورت خود را گریم کرده و با شمایل مردانه وارد ورزشگاه‌ها می‌شوند و در کنار دیگر تماشاگران به تشویق تیم محبوب خود می‌پردازند.

خطر محرومیت از سوی فیفا

در این چند سال گذشته فدراسیون جهانی فوتبال فیفا بارها به فدراسیون فوتبال برای حضور زنان در ورزشگاه هشدار داده و فشارهای زیادی را وارد کرده است. به‌طوری‌که حتی اخطار تعلیق فدراسیون فوتبال را هم داده است. هفته پیش بود که کنفدراسیون آسیا با انتشار پستی به طبقه‌بندی لیگ‌های کشورهای آسیایی پرداخت که در لیست منتشر شده خبری از ایران در آن نبود. ازآنجا گمانه‌زنی‌ها شروع شد که کنفدراسیون آسیا به خاطر مساله ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها فوتبال ایران را به تعلیق در آورده است. البته با پیگیری و نامه‌نگاری‌های انجام شده از سوی فدراسیون مشخص شد که اشتباه از سوی کنفدراسیون آسیا بوده است و دوباره نام ایران در لیست قرار گرفت.

فدراسیون والیبال

سال گذشته تقریباً با چنین موضوع مشابهی در والیبال مواجه بودیم. در نهایت فدراسیون اجازه ورود بانوان به استادیوم را در مسابقات جهانی لیگ ملت‌ها صادر کرد و هیچ گونه اتفاقی که منجر به تشویش جو سالن شود نیفتاد.

حضور زنان در آزادی در بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا

در بازی فینال لیگ قهرمانان که در استادیوم آزادی بین پرسپولیس و کاشیما برگزار شد اجازه حضور تعدادی از بانوان کشورمان به داخلی ورزشگاه داده شده بود و تعدادی از هم‌وطنان زن کشورمان موفق شدند که بازی را از نزدیک تماشا کنند. اینفینیاتو رئیس فدراسیون جهانی فوتبال فیفا هم حضور داشت.

مخالفت نهادهای دولتی با حضور زنان در ورزشگاه‌ها

مساله حضور زنان در ورزشگاه‌ها، سال‌ها است که یکی از بحث‌های جدی محافل ورزشی است. بسیاری از دولت مردان و نهادهای دولتی مخالف جدی این طرح هستند و معتقدند که حضور زنان در کنار مردان می‌تواند منجر به فساد شود ضمن این‌که محیط ورزشگاه‌ها برای زنان و خانواده امن و سالم نیست. چند وقته پیش دادستان کل کشور در مصاحبه‌ای که با یکی از خبرگزاری‌ها انجام داده بود از حضور زنان در استادیوم‌ها انتقاد کرده بود.

حق زنان ایرانی برای حضور در استادیوم

اما چیزی که واضح است این است که زنان ایرانی هم مانند بسیاری از زنان دیگر کشورهای جهان حق حضور در استادیوم رادارند و نباید آن‌ها را از حقوق اولیه‌شان محروم کرد. مطمئنا حضور زنان در ورزشگاه‌ها می‌تواند کمک شایانی به پاکسازی جو حاکم حاضر بر استادیوم‌های ما داشته باشد. شکستن این تابو مستلزم پیگیری و سماجت فدراسیون فوتبال است. همان‌طور که در وعده‌های انتخاباتی، بسیاری از زنان و مردان در استادیوم‌ها در کنار یکدیگر به تشویق کاندید موردنظر خود در آن ورزشگاه می‌پردازند و هیچ‌گونه مشکلی هم رخ نمی‌دهد مطمئنا این اتفاق برای فوتبال هم می‌تواند رخ دهد.

تعلیق فدراسیون فوتبال؟

حال با نزدیک شدن به مسابقات مقدماتی جام جهانی قطر ۲۰۲۲ فیفا از کشورمان خواستار حضور بسترسازی مناسب برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها شده است. اتفاقی که اگر رخ ندهد می‌تواند موجب تعلیق فوتبال کشورمان و حذف آن از رقابت‌های جام جهانی گردد که مطمئنا عواقب سنگینی خواهد داشت.

موافقت فدراسیون فوتبال با حضور زنان در استادیوم‌ها

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته: «فدراسیون فوتبال ایران موافقت خود را برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها در رقابت‌های انتخابی جام جهانی قطر اعلام کرده است.» یکی از سخنگوهای فیفا هم می‌گوید: «تمام توافقات و موافقت‌های لازم حاصل‌شده است تا بانوان ایرانی بتوانند بازی‌های تیم ملی کشورشان را از نزدیک ببینند.»

در همین راستا مهدی تاج هم در آخرین مصاحبه خود درباره حضور خانواده‌ها گفته: «شرایط خانوادگی و حضور خانواده‌ها برای بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است، البته کشور برخورد عقلانی خوبی برای این موضوع در نظر گرفته و اگر مشکلات حل شود همه را تشویق می‌کند که حتی خانواده‌ها هم در ورزشگاه‌ها حضورداشته باشند. از ما هم سؤالاتی شده که پاسخ دادیم و امیدواریم همه دست‌به‌دست بدهند تا همه مشکلات باهم حل شود.»

امیدواریم در روزهای آینده بانوان سرزمینمان به آن‌چه که حق طبیعیشان است یعنی حضور در استادیوم، برسند. این امر مطمئنا می‌تواند به شادابی جامعه کمک کند. حال به نظر می‌رسد با پیگیری‌های جدی فیفا و موافقت فدراسیون فوتبال این امر بسیار بیش‌تر از گذشته به واقعیت نزدیک باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

حضور زنان در ورزشگاه‌ها مورد موافقت فدراسیون فوتبال قرار گرفت
5 (100%) 3 votes