سازمان زیباسازی و خبر خوب انتشار فراخوان طراحی المان شهر تهران

8

سازمان زیباسازی شهر تهران و خبر خوب طراحی المان‌های جدید برای ورودی تهران

امروز با شما هستیم تا درباره سازمان زیباسازی شهر تهران و خبر خوب انتشار فراخوانی برای اجرای طرح تغییر المان های ورودی شهر تهران از طرف این ارگان به شما عزیزان اطلاع‌رسانی کنیم.

سازمان زیباسازی شهر تهران اخیرا طی انتشار فراخوانی از مجسمه‌سازان، معماران و طراحان شهری دعوت به عمل آورده تا طرح‌های خود را برای فضای ورودی شهر تهران را طی زمانی که متعاقبا مشخص و اعلام خواهد شد به دبیرخانه این طرح ارسال کرده و در این رقابت شرکت کنند.

سازمان زیباسازی و خبر خوب چالشی جدید برای هنرمندان

سازمان زیباسازی شهر تهران اولین برای در سال ۵۴ با عنوان اداره کل ایمنی و آموزش ترافیک تشکیل و تحت نظر شهرداری تهران، فعالیت خود را آغاز کرد. این عنوان در سال ۶۴ به سازمان زیباسازی شهر تهران تغییر کرد.

اهداف این سازمان شامل موارد زیر می‌شوند:

 • شناسایی بافت تاریخی شهر تهران
 • کوشش در جهت اعاده هویت معماری سنتی و اسلامی در شهر تهران با همکاری سازمان‌های ذیربط
 • طراحی، برنامه ریزی، سیاست‌گذاری و آموزش و همچنین تجهیز واحدها در مناطق شهرداری تهران
 • مطالعه، بررسی و تهیه طرح پیرامون نماهای ساختمان‌های شهر با توجه به مقررات و فرهنگ اسلامی و سنتی
 • تهیه طرح‌های مربوط به برگزاری اعیاد و جشن‌های مذهبی و میهنی
 • طراحی ساخت تابلوها و علائم هدایتی، جهت‌نما، پلاک منازل، معابر، بزرگراه‌ها و همچنین طراحی ساخت سرپناه ایستگاه‌های اتوبوس
 • بررسی و تعیین رنگ‌های مناسب جهت وسایل نقلیه عمومی
 • طراحی و ساخت وسایل بازی کودکان در پارک‌‌ها و شهرک‌های بازی
 • تدوین استانداردهای مربوط به تابلوهای سر در اماکن عمومی و تجاری
 • طراحی دکوراسیون داخلی برای بخش‌های دولتی و عمومی
 • طراحی مبلمان شهری اماکن
 • طراحی آب نماها و حجم‌های نمادین و پانل‌های تبلیغاتی، پیاده‌روها و کلیه کیوسک‌های منصوبه در شهر اعم از تلفن، پست، گلدان، ظروف زباله و سایر نیازهای شهری

برا اساس تعریف ارائه شده توسط این سازمان، زیبایی به عنوان والاترین ارزش انسانی در تمامی فرهنگ‌ها و جوامع انسانی مورد تقدیر و ستایش انسان بوده، به‌ویژه در محیط‌های انسان‌ساخت همواره خواست و آرمان بشر بوده است. امروزه ابعاد گوناگون زیباسازی توجه مدیران شهری، متخصصان، صاحب‌نظران و شهروندان را به خود معطوف داشته است.

زیباسازی را می توان فرآیند آفرینش هنر در محیط شهری دانست که در آن هنرمند؛ فرهنگ، ارزش‌ها و باورهای جامعه را با رویکردی هنرمندانه در معرض دید عموم قرار داده و موجب حظ بصری آنان نیز می‌گردد. از این منظر انواع هنرهای تجسمی، مجسمه وآثار حجمی، نقاشی دیواری، گرافیک و تبلیغات محیطی و مبلمان و تجهیزات شهری در فضاهای شهری علاوه بر انبساط خاطر شهروندان، مورد استفاده آنان نیز قرار می‌گیرد.

در همین راستا سازمان زیباسازی شهر تهران در طول ساز اقدام به برگزاری طرح‌هایی در جهت زیباسازی تهران انجام می‌دهد و خبر خوب این است که اخیرا فراخوانی مبنی بر دعوت از مجسمه‌سازان، معماران و طراحان شهری برای شرکت در طرح تغییر المان های ورودی شهر تهران منتشر کرده است.

فراخوان طرح تغییر المان های شهر تهران منتشر شد!

سازمان زیباسازی شهر تهران به‌تازگی برای برگزاری طرح تغییر المان های ورودی شهر تهران برگرفته از شاخصه‌ها و ویژگی‌های فرهنگی، تاریخی و اجتماعی پایتخت اقدام کرده و خبر خوب این است که برای این منظور فراخوانی منتشر شده و از هنرمندان مجسمه‌ساز، معماران و طراحان شهری دعوت کرده تا با ارائه طرح متناسب برای فضاهای ورودی تهران در این فراخوان شرکت کنند.
طرح‌های برگزیده برای ورودی‌هایی که به آن اشاره می‌کنیم اجرا خواهند شد:

 • شرق تهران: بزرگراه شهید یاسینی و بزرگراه شهید بابایی
 • غرب تهران: بزرگراه شهید فهمیده و بزرگراه شهید خرازی
 • جنوب تهران: بزرگراه امام رضا(ع)، بزرگراه خلیج فارس، بزرگراه شهید سعیدی، بزرگراه شهید هاشمی و بزرگراه ساوه

شرایط لازم برای در نظر گرفتن در طراحی المان ها به شرح زیر هستند:

 • توجه به ارتباط بصری طرح پیشنهادی با ویژگی‌های فرهنگی، تاریخی و اجتماعی شهر تهران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و طرح پیشنهادی باید با در نظر گرفتن فضای بزرگراهی ورودی شهر، مخاطب سواره و دارای حداکثر میزان دیده شوندگی باشد.
 • علائم و نشانه‌های لوگوی شهرداری تهران، شماره منطقه شهری و نام بزرگراه باید در نظر گرفته شود. طراح در صورت داشتن پیشنهاد دیگر در جهت بهبود طرح، می‌تواند نشانه‌های دیگری به این موارد اضافه کند.
 • طرح باید شامل کمترین آشفتگی بصری باشد تا به عنوان مانع بصری در محیط تلقی نشود. جنس المان باید بر اساس شاخصه‌های زیست‌محیطی و اقلیم شهری، قابلیت حفظ و نگهداری، ماندگاری و پدیده وندالیسم در نظر گرفته شود.
 • بزرگراه شهید فهمیده (آزاد راه تهران -کرج) به عنوان پیش فرض طراحی المان انتخاب شده است و طراح باید طرح نهایی خود را برای جانمایی مناسب در این مکان ارائه کند. فضاسازی محل نصب اثر مورد تأکید بوده و هنرمند باید در صورت نیاز، طراحی پایه و محوطه نصب اثر را نیز همراه ماکت ارائه دهد.
 • مهم‌ترین شرط تایید اثر پرهیز از هرگونه کپی‌برداری از آثار داخلی و خارجی است.

علاقمندان می‌توانند طرح‌های خود را در زمانی که متعاقبا توسط سازمان زیباسازی شهر تهران مشخص و اعلام خواهد شد، به نشانی الکترونیکی farakhanart@gmail.com ارسال کنند؛ پس خبر خوب دوم این است که هنرمندان گرامی همچنان برای خلق آثار زمان دارند.
آدرس دبیرخانه برای هنرمندانی که تصمیم به ارسال آثار خود به‌صورت پستی دارند، تهران، پاسداران، میدان هروی، خیابان وفامنش، کوچه جمالی شرقی، پلاک ۱۲، عمارت عین‌الدوله، مدیریت آثار حجمی سازمان زیباسازی شهر تهران می‌باشد.

برای دریافت سوالات احتمالی خود با شماره ۰۲۱۲۲۹۶۹۷۴۴ تماس بگیرید.

چرا این خبر خوب است؟

شرکت در طرح‌هایی که توسط سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می‌شوند علاوه بر اینکه می‌تواند یک فرصت خوب کار باشد، یک معرفی بسیار خوب و همچنین موردی مهم در رزومه کار فرد نیز است.

با آرزوی موفقیت برای هنرمندان کشورمان، از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر خوب امروز سپاس‌گزاریم.

خبرهای خوب درباره هنر و یادداشت‌های ما در این حوزه را از دست ندهید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لظفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی