سیمرغ و خبر خوب ثبت آن به‌عنوان برند گردشگری ایران

71

«سیمرغ» و خبر خوب ثبت جهانی برند گردشگری ایران

روز اول هفته را به معرفی پرنده افسانه‌ای ایرانی، «سیمرغ» و خبر خوب انتخاب این نماد به عنوان برند گردشگری و «ایران با شکوه: تجربه‌ای متفاوت» به عنوان شعار گردشگری کشورمان و ثبت شدن آن در سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) بپردازیم.

تلاش‌ها، تحقیقات و پیگیری‌های مسئولین سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سال‌های اخیر بالاخره به نتیجه رسید و روند ثبت برند گردشگری ایران در سازمان جهانی گردشگری که از سال‌های گذشته آغاز شده بود، سرانجام پایان یافت. «سیمرغ» پرنده افسانه‌ای ایران که در ادبیات کشورمان نقشی مهم دارد به‌عنوان برند گردشگری و «ایران با شکوه: تجربه‌ای متفاوت» به‌عنوان شعار گردشگری ایران ثبت شد. این کار نقش بسیار مهمی در رونق صنعت گردشگری کشورها دارد.

انتخاب سیمرغ و عبارت ایران با شکوه: تجربه‌ای متفاوت به عنوان برند گردشگری و شعار گردشگری ایران و ثبت آن در سازمان جهانی گردشگری

«سیمرغ» برند ملی گردشگری ایران

سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) از سال‌ها پیش اقدام به برگزاری طرحی مبنی بر انتخاب یک برند ملی گردشگری از طرف هر کشور برای نشان دادن نمادی کلی از فرهنگ، مردم و جاذبه‌های خود به جهانیان در عرصه گردشگری کرد.

اما موضوع اینجاست که برند گردشگری چیست؟

برند یا سمبل گردشگری معرفی‌کننده و نشان‌دهنده وجه تمایز یک مقصد گردشگری با دیگر کشورهای جهان است. صنعت گردشگری در بسیاری از کشورها از اصلی‌ترین گردانندگان چرخ اقتصاد است و داشتن سمبل گردشگری با دادن یک شمایل کلی از کشور و همچنین یک شعار گردشگری که توصیفی ملموس از سفر به هر منطقه را می‌دهند، می‌توانند موجب آگاهی گردشگران و همچنین کم شدن گزینه‌های انتخابی آن‌ها و برگزیدن بهترین مقصد گردشگری باشد.گودنیوز

امروزه که بسیاری از کشورهای جهان برند گردشگری خود را دارند، گردشگران بسیار خوب می‌دانند که برای داشتن یک سفر لوکس، تاریخی، بکر، پر از تفریح، مذهبی و یا فرهنگی به کدام کشورهای جهان باید سفر کنند.

همیشه جای خالی این سمبل ملی برای کشور ایران احساس می‌شد و حالا پس از مدت‌ها تحقیق و پیگیری پرنده افسانه‌ای «سیمرغ» به‌عنوان برند و همچنین عبارت «ایران با شکوه: تجربه‌ای متفاوت» به‌عنوان شعار گردشگری کشورمان انتخاب شده و خبر خوب این است که به‌تازگی در سازمان جهانی گردشگری ثبت شده است.

ثبت برند گردشگری ایران در سازمان جهانی گردشگری

از سال ۹۲ مسئولین سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشورمان ایران در تکاپوی ثبت برند و شعار گردشگری در سازمان جهانی گردشگری در جهت رونق این صنعت در کشورمان هستند.

طی تحقیقات و تلاش‌های صورت گرفته در طی سال‌‌‌ها بالاخره در سال ۲۰۱۸ چند نماد برای انتخاب نهایی معرفی شد و سازمان جهانی به بررسی آن‌ها برای تأییدیه‌های نهایی پرداخت.

تحقیقات از بیش از ۶۰۰ گردشگری که از ایران دیدن کرده بودند، بسیاری از ادیبان، مورخان، رجال سیاسی، مقامات، فعالان فرهنگی، صاحب‌نظران گردشگری، مشاهیر ایران‌شناسی و ساعت‌ها مطالعه درباره نمادها صورت گرفت و خبر خوب این است که در نهایت «سیمرغ» برند گردشگری کشورمان ایران شد.

انتخاب سیمرغ و عبارت ایران با شکوه: تجربه‌ای متفاوت به عنوان برند گردشگری و شعار گردشگری ایران و ثبت آن در سازمان جهانی گردشگری

چرا «سیمرغ»؟

«سیمرغ» پرنده اسطوره‌ای- افسانه‌ای ایرانی است که در ادبیات پارسی از مهم‌ترین موجودات است.جلوه‌های متفاوت این پرنده در افسانه، حماسه، فلسفه، عرفان، پزشکی و به طور کلی در فضای فرهنگ ایرانی، بودن نمادی از خورشید، فرزانگی، اندیشه‌ورزی، خردورزی، همزیستی مسالمت آمیز ادیان و اقوام مختلف ایرانی و همچنین با الهام از داستان افسانه‌ای «سیمرغ» که نمادی از اتحاد در عین وجود تفاوت‌های بسیار در فرهنگ ، قومیت ، سبک زندگی است و با توجه به سلیقه‌ها، رنگ‌ها، بناهای تاریخی و زیبایی‌های طبیعی ایران، این پرنده به‌عنوان نماد ملی کشورمان در سازمان جهانی گردشگری انتخاب شد.

ناگفته نماند که رنگ فیروزه‌ای که در جهان با عنوان Persian Blue یا آبی پارسی شناخته می‌شود نیز نمادی از صلح‌طلبی و مهمان‌نوازی مردم ایران، نقش‌های مُقرنس‌کاری روی بال‌های پرنده با الهام از عناصر تزئینی معماری سنتی ایران و دم ۷ پر «سیمرغ» برای نشان دادن تقدس این عدد در فرهنگ ایران است.

انتخاب سیمرغ و عبارت ایران با شکوه: تجربه‌ای متفاوت به عنوان برند گردشگری و شعار گردشگری ایران و ثبت آن در سازمان جهانی گردشگری

و اما «شعار گردشگری»

از میان ۴۰ شعار برگزیده که با توجه به افکار عمومی و دیدگاه کارشناسان معرفی شدند «ایران با شکوه: تجربه‌ای متفاوت» به عنوان شعار کشورمان انتخاب شد. کلمه «با شکوه» با توجه به تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران، جلوه‌ای از درخشش تاریخ کشور، فرهنگ، اماکن گردشگری و بناهای تاریخی، طبیعت بی‌نظیر و مردم کشور است و عبارت «تجربه‌ای متفاوت» نشان از لذت بردن از یک سفر فوق‌العاده در کشوری با فرهنگ‌ها، اماکن و جاذبه‌های متفاوت بسیار خواهد بود.

و حالا پس از انتخاب پرنده افسانه‌ای «سیمرغ» به‌عنوان نماد گردشگری و عبارت «ایران با شکوه: تجربه‌ای متفاوت» به‌عنوان شعار گردشگری و خبر خوب ثبت آن‌ها در سازمان جهانی گردشگری، از این به بعد شاهد استفاده از آن‌ها در کمپین‌ها و تبلیغات گردشگری کشور محصولات و بروشورهای تبلیغاتی ذینفعان گردشگری دولتی و خصوصی خواهیم بود.

چرا این خبر خوب است؟

همان‌طور که اشاره کردیم داشتن سمبل گردشگری می‌تواند یک نقطه عطف و سکوی پرتابی جدی در رونق صنعت گردشگری کشور بوده و اقتصاد کشورمان را تحت تاثیر قرار دهد. امیدواریم با ثبت جهانی این برند شاهد اتفاقات خوبی در پیشرفت این صنعت در کشورمان باشیم، زیرا همگی از پتانسیل عظیم کشورمان ایران در گردشگری با خبر هستیم.

از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر خوب امروز سپاس‌گزاریم.

گودنیوز

خبرهای خوب گردشگری و یادداشت‌های ما در این حوزه را از دست ندهید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

سیمرغ و خبر خوب ثبت آن به‌عنوان برند گردشگری ایران
5 (100%) 1 vote