عباس کیارستمی و خبر خوب درخششی دیگر از او

10

عباس کیارستمی و خبر خوب از مجله فار اوت

امروز با عباس کیارستمی و خبر خوب قرار گرفتن فیلم سینمایی «کلوزآپ» از ساخته‌های وی در لیست ۲۵ فیلم غیرانگلیسی زبان برتر تاریخ سینما که از طرف مجله فار اوت منتشر شده است، با شما هستیم.

مجله فار اوت انگلیس اخیراً لیستی از بهترین فیلم‌های غیرانگلیسی زبان تاریخ سینما منتشر کرده است. در این لیست که شامل ۲۵ فیلم است، نام فیلم سینمایی «کلوزآپ» ساخته عباس کیارستمی در رتبه سیزدهم نیز به چشم می‌خورد.

خبر خوب مجله فار اوت

مجله فار اوت (Far Out) یک نشریه مستقل در انگلیس است که در زمینه موسیقی، فیلم، هنر و مسافرت فعالیت می‌کند. این مجله در زمینه‌های ذکر شده به بررسی بهترین‌ها می‌پردازد و نقدهای بسیار تخصصی درباره آن‌ها منتشر می‌کند.

مجله فار اوت

فار اوت یکی از معتبرترین و مهم‌ترین رسانه‌ها برای علاقمندان به موسیقی، فیلم، هنر و مسافرت است.

اخیراً این مجله به انتشار لیستی از فیلم‌های برتر غیرانگلیسی زبان تاریخ سینما پرداخته است.

تهیه این لیست کار بسیار چالش‌برانگیزی است زیرا تاریخ سینمای جهان بسیار غنی است و افراد مختلف را از جهات مختلف تحت تاثیر قرار می‌دهد. نشریه فار اوت با کمک برخی از منتقدین بزرگ جهان به بررسی فیلم‌های غیرانگلیسی زبان پرداخته و لیستی از ۲۵ مورد از برترین‌های جهان منتشر کرده است.

خبر خوب برای ما این است که نام فیلم «کلوزآپ» از ساخته‌های عباس کیارستمی نیز در این لیست به چشم می‌خورد و در رتبه ۱۳ قرار گرفته است.

عباس کیارستمی و خبر خوب فیلم «کلوزآپ»

فیلم سینمایی «کلوزآپ» از ساخته‌های عباس کیارستمی کارگردان بزرگ ایرانی در سال ۶۸ و براساس واقعیت است.

درباره عباس کیارستمی و خبرهای خوب او در وج‌ورد بخوانید.

این فیلم درباره حسین سبزیان است که شباهت بسیار عجیبی به محسن مخملباف، نویسنده و کارگردان ایرانی دارد و تصمیم به سوءاستفاده از آن می‌گیرد. او خود را به خانواده‌ ای به نام آهن‌خواه به‌عنوان محسن مخملباف معرفی می‌کند و ادعا می‌کند که خانه آن‌ها را برای لوکیشن ساخت یک فیلم می‌خواهد. حسین سبزیان برای راضی نگهداشتن خانواده آهن‌خواه از پسر آن‌ها برای بازی کردن در نقشی از فیلم خود دعوت می‌کند و صحنه‌های فیلم را در خانه آن‌ها تمرین می‌کند. پدر خانواده که از ابتدا به او مشکوک است از طریق دوستانش هویت سبزیان را برملاء کرده و باعث دستگیر شدن او می‌شود. دیدار مخملباف و سبزیان و رفتن آن‌ها به خانه خانواده آهن‌خواه نیز در ادامه صورت می‌گیرد.

عباس کیارستمی

یکی از نکات جذاب فیلم «کلوزآپ» این است که تمامی بازیگران فیلم در نقش خودشان ظاهر شده‌اند؛ حتی سربازی که حسین سبزیان را دستگیر می‌کند نیز همان سرباز در واقعیت است.

خبر خوب درباره فیلم این است که این اثر در سبک مستند و رئال مؤفق شد درخشان ظاهر شود و باعث شناخت سینمای غرب از سبک عباس کیارستمی شد و در بسیاری از جشنواره‌های جهانی به نمایش درآمد و مورد توجه منتقدان قرار گرفت.

«کلوزآپ» در دهه ۹۰ میلادی در آمریکا، کانادا و فرانسه منتشر شد و با استقبال بسیار خوبی مواجه شد.

جوایز ومؤفقیت‌ها

فیلم سینمایی «کلوزآپ» در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۶ در اوج درخشش خود بود و مؤفق به کسب جوایز بین‌المللی متعددی از جشنواره‌های داخلی و خارجی شد که این جوایز عبارتند از:

  • دیپلم افتخار و جایزه فیپرشی جشنواره بین‌المللی فیلم استانبول
  • جایزه ویژه بهترین فیلم و کارگردانی جشنواره فیلم دان کراکیور
  • جایزه بهترین کارگردانی جشنواره بین‌المللی فیلم دانکرک
  • جایزه شهری، جایزه مطبوعات و جایزه دانشجویان جشنواره بین‌المللی فیلم دانکرک
  • جایزه ویژه هیات داوران و جایزه آر نقره‌ای جشنواره فیلم ریمینی
  • جایزه ویژه منتقدان از جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال
  • جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فیلم فجر
  • برنده جایزه فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم جشنواره فیلم تورینفیلم سینمایی «کلوزآپ» ساخته عباس کیارستمی

این فیلم همچنین مورد توجه منتقدان بزرگ جهانی مانند استیون هولدن، نانی مورتی، دنیس لیم، ورنر هرتسوک و نورمن ان. هالند قرار گرفت و «کلوزآپ» را یک شاهکار در سینمای جهان نامیدند.

در لیست‌هایی چون فهرست منتشر شده از طرف جشنواره فیلم بوسان، وب‌سایت ایندی وایر و نشریه سایت اند ساوند در بین برترین فیلم‌های تاریخ سینمای جهان قرار گرفت.

یکی از جذابترین خبرها درباره فیلم «کلوزآپ» این است که یک گروه موسیقی پاپ سوئدی به نام «اتحاد قوی» موزیک ویدیوی «یک شانس جدید» را بر اساس همین فیلم ساخته است.

خبر خوب امروز

و امروز خبر خوب دیگری از این فیلم پس از ۳۱ سال گذشتن از ساخت آن به گوشمان می‌رسد.

فیلم سینمایی «کلوزآپ» ساخته عباس کیارستمی در لیست ۲۵ فیلم غیرانگلیسی زبان برتر تارخ سینمای جهان که از طرف مجله فار اوت منتشر شده است، جایگاه ۱۳ را به خود اختصاص داده است.

برای هر فیلمی که در این لیست قرار دارد توضیحی اجمالی از طرف نشریه قرار داده شده که این توضیح درباره کیارستمی و فیلم او این‌چنین است: «عباس کیارستمی که احتمالاً بزرگترین فیلمساز موج نو ایران است که می‌تواند به طرزی ماهرانه مرز بین حقیقت و دروغ، فانتزی و واقعیت را در مستند پسامدرن خود، «کلوزآپ» از بین ببرد. او داستان غم‌انگیز یک فیلمساز مشتاق بیکار (حسین سبزیان) را به نمایش درمی‌آورد. «کلوزآپ» یک روانکاوی سینمایی زیبا و در عین حال نگران کننده از یک مرد عادی است.

این فیلم در لیست منتشر شده از طرف مجله فار اوت در بین آثاری از کارگردانانی چون لوییس بونوئل، بلا تار، اگنش هرانیتسکی، ژان ویگو، فریتس لانگ، ویتوریو دسیکا، ژاک تاتی، ورنر هرتسوک، ساتیاجیت رای، فرانسوا تروفو، ژان رنوآر، کریشتوف کیشلوفسکی، آلن رنه، روبرو برسون، کنجی میزوگوچی، الم کلیموف، میکل‌آنجلو آنتونیونی، فدریک فلینی، وونگ کار وای، ژان لوک گدار، ادوارد یانگ، آکیرا کروساوا، یاسوجیرو ازو و آندری تاکوفسکی و در رتبه ۱۳ قرار گرفته است.

چرا این خبر خوب است؟فیلم سینمایی «کلوزآپ» ، مجله فار اوت

این مسأله بسیار حائز اهمیت است که یک فیلم  ۳۱ سال پس از ساخته شدن، هنوز هم بتواند تاثیری چنین شگرف بر انسان بگذارد و بیش از گذشته بدرخشد.

البته این اتفاق برای فیلمساز بزرگی چون عباس کیارستمی عجیب و دور از ذهن نیست و همانطور که در خبرهای گذشته شاهد بودیم هربار در جایی از جهان حتی پس از گذشت سال‌های طولانی اثری از کیارستمی مانند گوهری که از خاک برخواسته شروع به درخشیدن می‌کند.

وج‌ورد روزانه یک خبر خوب را به اطلاع شما می‌رساند.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی