آلبوم «سیزده چهل» از گروه بمرانی در یک نگاه

102

تازه‌ترین اثر بمرانی

آلبوم «سیزده چهل» آخرین آلبوم رسمی گروه بمرانی است که از آن در تاریخ ۱۱ بهمن ۹۷ رونمایی شد.

شاید اول با شنیدن این اسم پیش خودتون بگین که این اسم چه مفهومی میتونه داشته باشه. اما شاید براتون جالب باشه بدونین که سیزده چهل، اشاره داره به موزیک‌های دهه ۴۰ که کمتر کسی اون‌ها رو گوش داده و در بین مردم شنیده شدن.

بمرانی پس از گذشت دو سال از انتشار آخرین آلبوم خود «گذشتن، رفتن و پیوستن»، این بار رفته است سراغ بازخوانی آهنگ‌های پاپ دهه چهل شمسی و حتی برخی از ملودی‌های قدیمی ایتالیایی و آرژانتینی را هم اجرا کرده‌اند که حاصل آن در آلبومی به نام «سیزده چهل» قرار گرفته است.

بی‌پروایی بمرانی در تجربه کردن

پروژه آلبوم «سیزده چهل» به نظرم کاری بسیار ریسک پذیر بوده است چرا که در مقوله کاور کردن با خاطرات و لحظات زندگی آدم‌های زیادی روبرو هستی. کاور کردن امروزه یک تخصص محسوب می‌شود که باید با هوشیاری و علم آگاهی بر آن صورت گیرد.

خیلی از گروه‌ها آغاز راه فعالیت‌های خودشان را با کاور کردن شروع می‌کنند که البته آن‌ها در ابتدای مسیر قرار دارند. نباید فراموش کنیم که این چهارمین آلبوم رسمی گروه محسوب می‌شود به همین خاطر پس از آزمون و خطاهای بسیار سطح توقع از گروه بالا است و انتظار می‌رود که گروه مسیر خود را پیدا کرده باشد.

عوامل آلبوم

«تو کجایی»، «اسب سفید»، «پری»، «سر کنم ای برگ خزان»، «تانگوی باد بهاری»، «روز و شب»، «افسانه»، «فردای روشن»، «جون مریم»، «شیدایی»، «نرگس شیراز» و «زندگی خوب» دوازده قطعه آلبوم «سیزده چهل» هستند. غلامحسین مین‌باشیان، حبیب‌الله بدیعی، پرویز مقصدی، عباس مهرپویا، امین‌الله رشیدی، ضیاء مختاری، جمشید شیبانی و همایون خرم آهنگسازان این قطعات هستند. جمشید شیبانی، رحیم معینی کرمانشاهی، ایرج رزم‌جو، ناصر رستگارنژاد، تورج نگهبان، احمد عاشورپور و هوشنگ ابتهاج به‌عنوان ترانه‌سرا در آلبوم حضور دارند.

بهزاد عمرانی (خواننده گروه)، مانی مزکی (نوازنده سازهای بادی و هم‌خوان)، جهانیار قربانی (گیتارالکتریک، کرنت و هم‌خوان)، آرش عمرانی (آکاردئون، ارگان و هم‌خوان)، کیارش عمرانی (گیتار باس و هم‌خوان)، سالار محمد اصغری (درامز) و سردار سرمست (پیانو و کی‌بورد) به عنوان نوازنده و تنظیم کننده در آلبوم «سیزده چهل» حضور داشته‌اند.

آغاز مسیر بمرانی

گروه در سال ۸۷ با حضور بهزاد عمرانی (خواننده گروه) و حمیدرضابهزادیان شکل گرفت و رفته‌رفته با اضافه شدن کیارش عمرانی، جهانیار قربانی، آبتین یغماییان، آرش عمرانی و مانی مزدکی تکمیل شد. (آبتین یغماییان از گروه جدا شده و حمیدرضا بهزادیان فقط در آلبوم آسمان زرد خورشید آبی همکاری داشته است).

بمرانی و تئاتر

شاید بتوان گفت گروه بمرانی، یکی از پرکارترین گروه‌ها در زمینه‌ی تئاتر محسوب می‌شود چراکه در این چند سال گذشته اجراهای زیادی را به روی صحنه برده‌اند. از معروف‌ترین اجراهایشان می‌توان به همکاریشان با سجاد افشاریان در تئاتر صدسال پیش از تنهایی ما اشاره کرد.

آلبوم سیزده چهل

فضای آلبوم «سیزده چهل» را می‌توان گفت تلفیقی از موسیقی بالکان، جیپسی، جز و پاپ است. بمرانی با تغییر دادن تنظیم‌های آلبوم تا حدود بسیار زیادی موفق عمل کرده است. کارها برای شنونده تازگی دارند و از تکرار پرهیز شده است و این نقطه قوت آلبوم محسوب می‌شود. تنظیم‌های آلبوم می‌تواند نشان‌دهنده میزان شهامت و هوش بالای گروه باشد. ضمن‌ این که از نقش پررنگ سردار سرمست نوازنده چیره‌دست پیانو که به‌عنوان مهمان در این آلبوم حضور داشته و در بسیاری از تنظیم‌ها مشارکت داشته است نباید غافل شد. در کل می‌توان نمره قابل قبولی را به آلبوم «سیزده چهل» اختصاص داد چیزی که در ابتدا با شنیدن نام آلبوم انتظار آن را نداشتم و احساس کردم که باید مثل اکثر کاورها، پروژه‌ای خسته کننده و تکراری باشد و چرا وقتی نسخه اورجینال است به نسخه‌ی درجه دوم آن گوش داد.

پ.ن: قطعات “تو کجایی”، “اسب سفید”، “پری”، “سر کنم ای برگ خزان”، “فردای روشن”، “جون مریم”، “شیدایی” و “زندگی خوب” قطعات برتر آلبوم هستند و نحوه چینش ترک‌ها در آلبوم یکی دیگر از نقات مثبت آلبوم است.

پ.ن ۲: گروه بمرانی در حال کار کردن بر روی پروژه‌ای دیگر هستن که پیش از این قطعات “پاییز” و “خارجی” از این آلبوم رو منتشر کرده‌اند.

برای گوش دادن به دموی اختصاصی وج‌ورد از این آلبوم، می‌توانید از لینگ زیر استفاده نمایید.

 

به این مطلب امتیاز دهید

آلبوم «سیزده چهل» از گروه بمرانی در یک نگاه
4.9 (97.78%) 9 votes