غزل فارسی و خبر خوب یک جشنواره برای شعر فارسی

32

جشنواره «غزل فارسی» و خبر خوب برگزاری اولین دوره

امروز آمدیم تا درباره جشنواره «غزل فارسی» برایتان بگوییم و خبر خوب برگزاری اولین رویداد اختصاصی شعر فارسی توسط حلقه ادبی «غزل فارسی» با ساز و کاری جدید را به اطلاع شما عزیزان برسانیم.

حلقه ادبی «غزل فارسی» اقدام به برگزاری اولین دوره از جشنواره «غزل فارسی» به دبیری محمدسعید بیلکار و مدیریت اجرایی احسان امیدی کرده است. علاقمندان برای شرکت در این جشنواره می‌‌توانند تا ۲۰ مهر ماه ۹۹ آثار خود را ارسال کنند. اما یکی از تفاوت‌ها و جذابیت ایم جشنواره در نوع انتخاب و داوری آثار است که علاوه بر هیئت داوران، هیئت ژوری نیز در داوری نقش دارند. درباره هیئت ژوری که به‌نوعی فارسی‌زبانان سراسر جهان می‌توانند عضو آن باشند با شما حرف داریم.

غزل فارسی و خبر خوب جشنواره‌ای برای شعر فارسی

حلقه ادبی «غزل فارسی» که گروهی هنری متشکل از شاعران جوان کشور است، اقدام به برگزاری جشنواره‌ای به‌نام «غزل فارسی» در حوزه شعر فارسی با هدف اعتلای فرهنگ و ادب فارسی و حمایت مادی و معنوی از شاعران مستعد و شناخته نشده کشور کرده است.جشنواره «غزل فارسی«

از آنجا که با شیوع کرونا امکان برگزاری محافل و جشنواره‌های ادبی به‌صورت حضوری وجود ندارد، تمامی مراحل جشنواره «غزل فارسی» به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد.

تفاوت «غزل فارسی» با دیگر جشنواره‌های حوزه شعر که به جذابیت آن افزوده این است که شیوه بررسی، داوری و انتخاب آثار برتر در آن متفاوت است.

مسئولین این جشنواره با توجه به سایر جشنواره‌های ادبی و هنری و با دقت به داوری در این سبک رویدادها دریافتند که محدود بودن تعداد داوران، هم‌طیف بودن آنها و عدم وجود سلایق مختلف، نتیجه‌ای جز یکسان بودن آرا و به‌نوعی دور شدن از انصاف را در بر ندارد.

پس حلقه ادبی «غزل فارسی» تصمیم گرفتند برای اجرای عدالت و استفاده از نظرات و سلایق مختلف در حجمی گسترده، داوری بخش اصلی جشنواره را که برنده آن جایزه ۱۲ میلیون تومانی را دریافت خواهد کرد، به دو گروه بسپارند:

  • هیئت داوران: متشکل از ۱۴ شاعر حلقه ادبی «غزل فارسی» به نام های احسان افشاری، احسان انصاری، علیرضا بدیع، مجید ترکابادی، محمدحسن جمشیدی، حسین دهلوی، سجاد رشیدی‌پور، حسین زحمتکش، سجاد سامانی، مژگان عباسلو، امید صباغ نو، لیلا کردبچه، علی مقیمی و نفیسه‌سادات موسوی.
  • هیئت ژوری: این هیئت از شاعران، ادیبان، سخن‌شناسان، منتقدان و اهالی ادبیات سراسر ایران دیگر کشورهای فارسی زبان تشکیل خواهد شد. این عزیزان می‌توانند به‌صورت داوطلبانه برای عضویت در هیئت ژوری اقدام کنند.

جشنواره غزل فارسی و خبر خوب هیئت ژوری از سراسر ایران

با توجه به تصمیم اتخاذ شده توسط مسئولین جشنواره «غزل فارسی» که مبنی بر داوری بخش اصلی آن توسط دو هیئت داوران و ژوری است، از شاعران، ادیبان، سخن‌شناسان، منتقدان و اهالی ادبیات در سراسر ایران کشورهای غارسی زبان دعوت به‌عمل آمده تا در صورت تمایل به هیئت ژوری این جشنواره بپیوندند.

اما چطور؟

«غزل فارسی»

متقاضیان این بخش می‌توانند با ارسال رزومه یا نمونه آثار خود به همراه اطلاعات تماس و آیدی اینستاگرامشان به دبیرخانه جشنواره برای عضویت در هیئت ژوری اقدام کرده و پس از تاببد و دربافت آثار ارسالی به داوری آنها طبق دستورالعمل جشنواره بپردازند.

برای خواندن قوانین کامل مربوط به جشنواره، شرکت‌کنندگان، هیئت ژوری و البته کسب اطلاعات درباره بخش حمایت مالی از این جشنواره می‌توانید به صفحه اینستاگرام جشنواره «غزل فارسی» به آدرس qazal_jashnvare مراجعه کرده و پست مربوط به هر بخش را مطالعه کنید.

برای شرکت در جشنواره «غزل فارسی» چه کنیم؟

و اما بخش اصلی و جذاب شرکت کردن در جشنواره!

جشنواره «غزل فارسی» در قالب‌های شعر کلاسیک برگزار ی‌شود و خبر خوب این است که تمامی شعرها در قالب‌های کلاسیک (غزل، قصیده، مثنوی، رباعی و …) برای شرکت در سابقه پذیرفته خواهند شد.

موضوع جشنواره آزاد است و شعرها می‌توانند عاشقانه، طنز و … باشند. ساعران خلاقی که این روزها در زمینه کرونا نیز اشعاری سروده‌اند می‌توانند آثار خود را ارسال کنند.

اما قانون مهم جشنواره این است که هر حساب کاربری اینستاگرامی، مجاز به ارسال تنها یک اثر برای شرکت در مسابقه است.

علاقمندان برای شرکت در مسابقه می‌توانند تا ۲۰ مهر ماه ۹۹  اثر خود را در یک فایل Word، با فونت B nazanin و اندازه قلم ۱۴ که شامل یک اثر، نام کامل، شماره تماس و آیدی اینستاگرامیشان می‌باشد، به واتس‌اپ جشنواره به شماره ۰۹۰۲۱۹۹۶۳۹۵ ارسال کنند.

هر اثر در ۴ بخش زیر شرکت داده خواهد شد:جشنواره «غزل فارسی»

  1. جایزه بزرگ غزل فارسی (با جایزه ۱۲ میلیون تومانی)
  2. جایزه بزرگ هیئت ویژه داوران
  3. برگزیده آرای مردمی
  4. قرعه٬کشی از بین تمام آثار

خبر خوب دیگر اینکه یکی از کارهای جذابی که گروه «غزل فارسی» در حال انجام  آن است، پست کردن نقطه نظرات اعضای هیئت داوران مسابقه درباره «شعر خوب» در صفحه اینستاگرامی این گروه به آدرس qazal_e_farsi است. شما می‌توانید با خواندن این نکات به ارائه یک اثر بهتر از خود نیز کمک کنید.

چرا این خبر خوب است؟

این روزها که امکان خروج از منزل محدود شده و بسیاری از سازمان‌ها اقدام به انجام خدمات خود به‌صورت آنلاین کرده‌اند و بسیاری از جشنواره‌های بین‌المللی درحال برگزاری مراسم خود به‌صورت مجازی هستند، باید برای سرگرمی و حتی کشف استعداد به این روش نیز اقدامات بیشتری کرد.

امیدواریم برگزاری این جشنواره در حوزه شعر فارسی مفید واقع شده و موجب شناخته شدن استعدادهای برتر در شعر فارسی کلاسیک شود.

خبرهای خوب درباره شعر و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

غزل فارسی و خبر خوب یک جشنواره برای شعر فارسی
5 (100%) 1 vote