از اهمیت مد پایدار در آینده محیط زیست و زمین خبر دارید؟

891

با مد پایدار آشنا بشویم.

مد پایدار (sustainable fashion) یا مد سازگار با محیط زیست همان آینده‌ای برای مد است که اهمیت ویژه آن، غیرقابل‌انکار خواهد بود. به طوری که تمام غول‌های صنعت پوشاک رفته‌رفته به سمت آن متمایل می‌شوند و حتی تولید محتوا و شعارهای تبلیغاتی مختص به آن خواهند داشت. پس با من باشید تا بیشتر با مد پایدار آشنا بشیم.

پایداری نه‌تنها در مد، بلکه در تمام صنایع و تولیدات و هر آنچه انسان‌ها برای آینده زمین به آن نیاز دارند خواهد بود!

مد پایدار در برابر صنعت آلوده

اهمیت مد پایدار در آینده محیط زیست

در اواخر قرن بیستم تولیدات لباس درون‌مرزی رونق بیشتری داشت. اما رفته‌رفته با افزایش مراکز خرید و مصرف‌گرایی بی‌رویه، تولیدکنندگان با فکر تولید بیشتر و هزینه کمتر شروع به تولید محصول خود در خارج از مرزها نمودند و در کشورهایی که حقوق اولیه انسان همانند دستمزدشان اندک بود رشد و توسعه یافتند.

مدیران، با سیاستِ تولید انبوه و ایجاد احساس نیاز در مصرف‌کننده صدمات بسیاری را به محیط‌زیست وارد آوردند. به‌طوری‌که بعد از صنعت نفت دومین صنعت آلوده جهان، صنعتی نیست جز صنعت پوشاک!

اما خوشبختانه کم‌کم عده‌ای از مصرف‌کنندگان با آگاهی از میزان آلودگی شیمیایی حاصل از تولید الیاف، رنگرزی‌ها و… و همچنین ایجاد این سؤال که لباس توسط چه کسی و در کجا تولید می‌شود؟ شروع به مبارزه علیه این کارخانه‌ها و اعتراضات گسترده‌ای نمودند که تلاش‌هایشان تا حدودی به ثمر نشست.

بیشتر بخوانید: فرهنگ مصرف گرایی و زندگی ما

تعهد همه نسبت به مد پایدار و تولیدات پاک و محیط زیست

 

علاوه بر کارخانه‌هایی که هم‌اکنون تولیدات دوستدار طبیعت و ارگانیک دارند، شمار دیگری نیز تا سال‌های آینده به این امر متعهد شده‌اند.

اما این تنها یک روی سکه است. روی دیگر هنوز به قوت خودش باقیست و آن چیزی نیست جز نقش خود ما در این صنعت.

اهمیت مد پایدار در آینده محیط زیست

بیشتر بخوانید: مصرف گرایی چیست؟

نقش مهم ما در برابر مد پایدار و محیط زیست

اهمیت ما به محیط اطراف و استفاده مفید و چندباره از لباس‌ها از نقش‌های حداقلی اما مفید همه ماست.محیط زیست حتی استفاده از لباس‌های دست‌دومی که یک‌بار پوشیده شده و یا آن‌هایی که نو و بلااستفاده مانده در کشورهای زیادی مورد استقبال قرارگرفته.

جالب است بدانید در ایران هم سایت‌هایی با همین محتوا وجود دارند که با عبور از فیلترهای موردنظر از قبیل مسائل بهداشتی و استانداردهای لازم با ارائه تخفیف‌ها و امتیازهای مناسب، لباس‌ها را خریداری کرده و می‌فروشند.

حقایق سخت و تعهد ما به محیط زیست

لباس‌های ارزان‌قیمت با الیاف پلی‌استر که روزانه و به مقدار زیاد در میان مصرف‌کنندگان توزیع می‌شوند با مواد نفتی موجود در الیاف خود، علاوه بر ماندگاری بسیار طولانی در طبیعت بعد از پایان عمر محصول، در هر بار استفاده ضررهای غیرقابل‌جبران برای بدن به همراه دارند. مانند انواع بیماری‌های پوستی و سرطان!.

بیشتر بخوانید: دنیای مد و لباس و نقش آن در زندگی امروز

همین مواد بیماری‌زا همراه آب آلوده وارد بدن موجودات زنده در آب می‌شوند که بخشی از آن به‌عنوان غذا به سفره انسان‌ها بازمی‌گردد. (در بخش فست فشن با جزییات بیشتر به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.)

این‌ها حقایق غیرقابل‌انکار و خلاصه‌شده‌ای بودند از آینده‌ای که در انتظار ما و فرزندانمان است.

توجه جدی به مد پایدار از جمله مهم‌ترین نیازهای جامعه ماست.

حالا امروز مسئولیت ماست که در برابر خودمان و محیط زیست متعهد باشیم.

اگر علاقمند به مد و فشن هستید می‌توانید در اینجا دنبال کنید.

یادداشت‌های مربوط به هنر را از اینجا دنبال کنید.

لطفاً به این یادداشت امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

از اهمیت مد پایدار در آینده محیط زیست و زمین خبر دارید؟
4.7 (93.33%) 6 votes