فیلم برزخ و خبر خوب کسب جایزه بهترین فیلم از جشنواره برزیلی

65

فیلم کوتاه «برزخ» و خبر خوب جایزه برای قصیده گلمکانی

امروز با شما هستیم تا درباره فیلم کوتاه «برزخ» ساخته قصیده گلمکانی و خبر خوب کسب جایزه بهترین فیلم داستانی شبه واقعی از جشنواره فیلم آلتر دو چاو در برزیل توسط این فیلم به شما همراهان اطلاع‌رسانی کنیم.

دومین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم آلتر دو چاو از ۹ تا ۱۳ دسامبر در برزیل برگزار شد. فیلم کوتاه «برزخ» به کارگردانی قصیده گلمکانی فیلمساز جوان ایرانی به نمایندگی از طرف کشورمان در این جشنواره شرکت کرده بود که موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم داستانی شبه واقعی این دوره شد.

فیلم «برزخ» و خبر خوب جایزه از جشنواره Alter do Chão

جشنواره بین‌المللی فیلم آلتر دو چاو برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ با هدف معرفی کشور برزیل و منطقه آمازون به جهان، آشنایی مردم این منطقه با سینمای جهان و پیشرفت این صنعت در برزیل و همچنین ایجاد آشنایی و ارتباط فرهنگی میان برزیل و دیگر کشورهای جهان در شهر آلتر دو چاو برگزار شد.

دومین دوره این جشنواره در تاریخ ۹ تا ۱۳ دسامبر سال جاری با شرکت بسیاری از فیلم‌های جهان به‌دلیل محدودیت‌های موجود برای پیشگیری از بیماری کرونا به‌صورت مجازی برگزار شد و ۱۲۱ فیلم پذیرفته شده در بخش رقابتی در کشور برزیل برگزار شد. فیلم کوتاه «برزخ» از ساخته‌های قصیده گلمکانی نیز به نمایندگی از کشورمان در این جشنواره شرکت داشت و در روز اعطای جوایز خبر خوب کسب جایزه بهترین فیلم در بخش فیلم داستانی شبه واقعی را با خود به ارمغان آورد.

قصیده گلمکانی با «برزخ» درخشید

قصیده گلمکانی بازیگر، کارگردان، نویسنده، تهیه‌کننده، فیلمنامه‌نویس و تصویربردار ایرانی فارغ‌التحصیل رشته تاریخ هنر و مطالعات فرهنگی در دانشگاه سوربن فرانسه است که آثاری چون «تک درخت‌ها»، «برزخ»، «بوق ممتد»، «آگهی فروش» و «امروز» را در کارنامه هنری خود دارد.

قصیده گلمکانی معمولاً مستندهایی را کراگردانی می‌کند که موضوع آن‌ها حول محور نشان دادن تضادهای موجود در جامعه می‌چرخد.

وی تجربه داوری در جشنواره فیلم کورتوس این گرانده شیلی و تألیف کتاب «علی عباسی تقدیم می‌کند: روایت یک کابوس سی ساله» را نیز دارد.

قصیده گلمکانی ؛ جشنواره آلتر دو چاو

فیلم کوتاه «برزخ» از ساخته‌های این هنرمند کشورمان، ماجرای تک‌تیراندازی عراقی است‌ که پس از شرکت در جنگ‌های مختلف کشورش به پوچی رسیده، به ایران مهاجرت کرده و شروع به خالکوبی کردن نام افرادی بر بدنش کرده که در جنگ‌ها کشته است. آخرین خالکوبی را پسری جنوبی انجام می‌دهد که تک‌تیرانداز از او خواسته‌ای دیگر هم دارد …

این فیلم در جشنواره‌های جهانی بسیاری شرکت داشته و مورد تقدیر قرار گرفته است که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • تقدیر و جایزه جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه و مستند بیلبائو (زینبی) اسپانیا که قصیده گلمکانی این جایزه را به زلزله‌زدگان کرمانشاه تقدیم کرد.
  • تقدیر از بازی زنده‌یاد لوون هفتوان برای بازی در فیلم «برزخ» و تهیه‌کنندگی قصیده گلمکانی در جشنواره راک هارور برزیل

و اما اخیراً فیلم کوتاه «برزخ» نماینده کشورمان در جشنواره فیلم آلتر دو چاو بود و خبر خوب کسب جایزه بهترین فیلم داستانی شبه واقعی را از این جشنواره برزیلی برایمان به‌همراه داشت.

چرا این خبر خوب است؟

تقدیر از یک فیلم ایرانی با دیدگاه متفاوتی به موضوع جنگ باعث افتخار ما است ضمن اینکه شناخت قصیده گلمکانی ، کارگردان جوان ایرانی و آثار او خالی از لطف نیست.

با آرزوی موفقیت‌های بیشتر برای این هنرمند کشورمان، از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر خوب امروز سپاس‌گزاریم.

خبرهای خوب ما درباره فیلم کوتاه و یادداشت‌های ما در این حوزه را از دست ندهید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

فیلم برزخ و خبر خوب کسب جایزه بهترین فیلم از جشنواره برزیلی
5 (100%) 1 vote