سه‌گانه‌ای برای اینکه احساس سرزندگی داشته باشیم

536

یادآوری سه گام مهم برای احساس سرزندگی 

اول، خودتان را دوست داشته باشید

پیش از هر دوست داشتنی، دوست داشتن خودتان را تمرین کنید. به خودتان احترام بگذارید. کسی که خودش را نمی‌بیند، دیگران هم او را نمی‌بینند. فراموش نکنید که اعمال و رفتار ما بر دیگران تأثیر بسیار عمیقی دارد. دوست داشتن خودتان، شاید مهمترین کاری باشد که باید برای رشد کردن انجام بدهید و این همان کاری است که برای اینکه در خودتان احساس سرزندگی به وجود بیاورید لازم دارید.

گام‌های نخست برای حرکت در مسیر رشد، شناخت خود، دوست داشتن و پذیرفتن خود به همان صورتی است که هستیم، نه آنچه که در مقایسه با دیگران از خود می‌بینیم، هستند.

پیش از هر دوست داشتنی، دوست داشتن خودتان را تمرین کنید

وجود انسانی ما. این همان دارایی است که به خاطر داشتنش باید خود را عاشقانه دوستش بداریم. ما متولد شده‌ایم تا نقاط ضعفمان را پیدا کنیم، خود را اصلاح کنیم و به درخشش برسیم. اکثر آدم‌ها در ابتدا می‌خواهند یک جهان را بر اساس افکارشان اصلاح کنند. درحالی که حتی از افکار خود شناخت صحیحی ندارند. اولین اصل برای رسیدن به کمال، شناخت خود واقعی است و سپس تلاش در جهت اصلاح خودمان.

احساس سرزندگی

بیشتر بخوانید: عشق واقعی چیست؟

 دوم، با کیفیت زندگی کنید

فضای کار و زندگی خود را سرزنده و لطیف کنید. ساده‌ترین پیشنهادها می‌توانند، داشتن یک گلدان کوچک، یا کاشتن بوته‌ای در باغچه باشند. دم کردن چای با کمی افزودنی‌هایی که طعم و بوی ویژه‌ای داشته باشد. خواندن صفحه‌ای از یک کتاب شعر پیشنهادهای ساده دیگر هستند.

به فضایی که در آن زندگی می‌کنید و وقت خود را در آن می‌گذرانید، کیفیت‌های فضایی ببخشید.

بریم خرید یکی از راه‌های اساسی برای احساس سرزندگی

احساس سرزندگی

یکی دیگر از تاثیرگذارترین پیشنهادات برای کیفیت بخشی به زندگی، هدیه دادن است. هدیه دادن به این معنا که مهربانی‌کردن بدون انتظار بازگشت را تمرین کنید. به آدم‌های اطرافتان محبت کنید. امتحان کنید که برای یکی از دوستانتان هدیه‌ بخرید.

هدیه باید دقیقاً چیزی باشد که خودتان آن را انتخاب کرده‌اید. باید انتظار داشتن را از خودمان دور کنیم. انتظار داشتن موجب می‌شود تا نتوانیم واقعیت‌ها را آن طور که وجود دارند ببینیم، چرا که ما منتظریم تا وضعیت مورد نظر ما پیش بیاید. منتظریم که دیگری کاری را بکند که ما انتظارش را می‌کشیم. در صورتی که انتظار ما، حق ما نیست.

خودمان را تحویل بگیریم

فراموش نکنید که خودتان را به خاطر خودتان و دیگران را به خاطر خودشان دوست داشته باشید. زمانی که انتظارات از دیگران را کنار بگذارید و سطح انتظارات از خودتان را در حد توانایی‌هایتان بیاورید، می‌توانید از لحظه‌های زندگی لذت ببرید.

تأکید می‌کنم، برای نیازهای خود ارزش قائل شوید و از کارهای خود لذت ببرید. خود را با گفته‌های دیگران ارزیابی نکنید. همیشه به اینکه در زمان حاضر چه حالی دارید توجه کنید. احساسات خود را از دید خود پنهان نکنید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید و از زندگی در لحظه‌ای که در آن هستید لذت کافی را ببرید. پس کارهایی را انجام بدهید که برای شما خوشایند باشند و برایتان شادی و خوشحالی را به همراه بیاورند.

بیشتر بخوانید: چند تا از نکته‌هایی که برای یک زندگی بهتر نمی‌دانستید

سوم، یاد بدهید و یاد بگیرید تا احساس سرزندگی را در خودتان تقویت کنید

فراموش نکنید، وقتی به رشد دیگران کمک کنید، خودتان هم همزمان رشد می‌کنید. از زمانی که در اختیار دارید، برای یاد گرفتن استفاده کنید. فراموش نکنید که مهارت آموزش دادن به سایرین نیز مهارتی است که باید آن را فرا بگیریم. با آدم‌های اطرافتان مشورت کنید. از توانایی‌های آن‌ها و البته از توانایی‌های خودتان آگاه بشوید و ببینید چه چیزهایی می‌توانید فرا بگیرید و چه چیزهایی را برای آموزش دادن به دیگران دارید.

دوست داشتن

یاد گرفتن و یاد دادن را بسیار جدی بگیرید. همین اتفاق به ظاهر ساده، دریچه‌های بزرگی را در زندگی شما خواهد گشود. پیشنهاد می‌کنم که دو فهرست تهیه کنید، فهرست اول شامل توانایی‌های شما باشد. هر توانایی که در خود سراغ دارید. فهرست دوم باید علاقه‌مندی‌های شما را شامل بشود. لطفاً در نوشتن این دو فهرست عجول نباشید.

برای تکمیل شدن فهرست ها به خود زمان بدهید تا بتوانید بر روی خود متمرکز بشوید. نهایتاً فهرست‌های کامل‌تری تهیه کنید. تهیه کردن این دو فهرست در واقع شما را به یک فرایند ذهنی وارد می‌کند که طی آن با شناخت حیطه‌های توانمندی و علاقه‌مندی، به سطح معقول و منطقی انتظار از خودتان می‌رسید. بدین ترتیب در ابتدا دست از مقایسه خودتان با دیگران برمی‌دارید و در مرحله دوم تصمیمات منطقی‌تری می‌گیرید. در نهایت برای عمل کردن به تصمیمات خود، هدف گذاری کرده و با انگیزه بیشتری در مسیر دست‌یابی به اهداف، قدم می‌گذارید.

بیشتر بخوانید: برای داشتن یک زندگی خوب و با کیفیت چه فاکتورهایی نیازه؟

نتیجه‌گیری سریع:

نتیجه‌گیری نکنید. اگر می‌خواهید در خود احساس سرزندگی داشته باشید این سه مرحله را انجام بدهید. اگر سوالی داشتید از خودتان بپرسید و جوابش را به خودتان بدهید. خیلی سریع حس سرزندگی بیشتری پیدا خواهید کرد.

 چهار پیشنهاد برای اینکه فردا را چگونه شروع کنیم.

یادداشت‌های زندگی رو اینجا دنبال کنید.

دوست داشتن

به این مطلب امتیاز دهید

سه‌گانه‌ای برای اینکه احساس سرزندگی داشته باشیم
5 (100%) 5 votes