فیلم خورشید و خبر خوب نامزدی ۱۵ فیلم برتر اسکار ۲۰۲۱

183

فیلم خورشید و خبر خوب نامزدی ۱۵ فیلم برتر اسکار ۲۰۲۱

 

۱۵ فیلم راه‌یافته به فهرست کوتاه در بخش اسکار بهترین فیلم بین‌المللی معرفی شدند و خبر خوب اینکه فیلم خورشید ساخته مجید مجیدی به نمایندگی از ایران در این فهرست قرار دارد. 
آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار فهرست نامزدهای اولیه در ۹ شاخه از نود و سومین دوره جشنواره فیلم سینمایی اسکار را اعلام کرد و خبر خوب این است که نام فیلم خورشید در میان ۱۵ گزینه فیلم بین‌المللی اسکار قرار دارد. نکته قابل توجه این است که امسال فیلم‌هایی از ۹۳ کشور جهان در این بخش واجد شرایط بودند که این مسأله در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود و همچنین فهرست اولیه که هر ساله ۱۰ فیلم بوده است به ۱۵ فیلم افزایش پیدا کرده است. 

فیلم خورشید و خبر خوب نامزدی اسکار

مجید مجیدی که پیش از این در سال ۱۹۹۸ با فیلم «بچه‌های آسمان» برای نخستین بار به عنوان یک فیلم ایرانی به جمع نامزدهای نهایی شاخه بهترین فیلم بین‌المللی (خارجی زبان) راه یافته بود امسال هم ساخته او در فهرست اولیه نامزدهای ۱۵ فیلم خارجی زبان که از سوی آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار اعلام شد قرار دارد و پس از گذشت ۲۳ سال فیلم او در جمع برترین آثار غیرانگلیسی زبان سال سینما دوباره جای گرفت.
تا کنون سینمای ایران ۴ بار موفق شده است که به بخش نهایی نامزدهای سینمایی بهترین فیلم خارجی زبان راه پیدا کند که اصغر فرهادی برای فیلم‌های «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۶ برنده جایزه اسکار شده است. ضمن اینکه در فیلم «جدایی نادر از سیمین» در سال ۲۰۱۱ برای نحستین بار به عنوان یک فیلم ایرانی نامزد دریافت بهترین فیلمنامه شد که در جای خود برای سینمای ایران و اصغر فرهادی یک افتخار محسوب می‌شد چون که در این بخش به ندرت پیش می‌آید که یک فیلم خارجی زبان کاندید دریافت این بخش از اسکار شود. هر چند جایزه بهترین فیلمنامه در آن سال به فیلم «نیمه شب در پاریس» از وودی آلن رسید.
چندی پیش نشریه ورایتی در خصوص فیلم‌های خارجی زبانی که در مراسم اسکار ۲۰۲۱ بیشترین شانس را برای کسب اسکار دارند گزارشی تهیه کرده بود که فیلم «خورشید»ساخته مجید مجیدی در میان ۱۰ گزینه نخست آن قرار داشت.
فهرست نامزدهای نهایی اسکار ۲۰۲۱ روز ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) اعلام خواهد شد و مراسم پایانی نود و سومین دوره جوایز سینمایی اسکار نیز ۲۵ آوریل ۲۰۲۱ (۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰) برگزار می‌شود.
 

فهرست کامل نامزدهای اولیه نود و سومین دوره جوایز سینمایی اسکار

بهترین فیلم بین المللی

کجا رفتی آیدا؟ (بوسنی و هرزگوین)، مأمور جاسوس (شیلی)، راند دیگر (دانمارک)، دو نفر از ما (فرانسه)، لا لورونا (گواتمالا)، روزهای بهتر (هنگ کنگ)، خورشید (ایران)، شب پادشاهان (ساحل عاج)، من دیگر اینجا نیستم (مکزیک)، امید (نروژ)، کولکتیو (نروژ)، رفقای عزیز (روسیه)، یک خورشید (تایوان)، مردی که پوست خود را فروخت (تونس)

بهترین مستند بلند

دیک جانسون مُرده است، کمپ معلولان، جنگ برای دموکر اسی، دولت پسران، کولکتیو، گوندا، شب، نقاش و دزد، ۷۶ روز، زمان، MLK/FBI، شکارچیان ترافل، به چچن خوش آمدید

بهترین مستند کوتاه

راهنمای سقط جنین: لیزا هستم، مرکز تماس بلوز، کولت، کنسرتو یک مکالمه است، جدا نشوید، بخش گرسنگی، دختر تاریخی، یک آهنگ عاشقانه برای لاتاشا، سوفیا لورن چه کار می کرد؟

 انیمیشن کوتاه

لانه، جایگاه نبوغ، اگر اتفاقی بیافتد عشق است، کاپایماهو، اوپرا، خارج، حلزون و وال، برای جرارد، ردپاها، مردم بله قربان گو

چهره آرایی

پرندگان شکاری، اِما، گلوریاس، مرثیه هیل بیلی، جینل جانگل: سفر کریسمس، چیزهای کوچک، ما رینی بلک باتم، مَنک، یک شب در میامی، پینوکیو

فیلم کوتاه 

بیتو، دا یی، احساس کردن، گروه کُر کیکسلد، اتاق نامه، هدیه، دو غریبه دور، وَن، چشم سفید

موسیقی متن

آنومیت، ۵ همخون، زندگی پیش رو، مَنک، آسمان نیمه شب، میناری، مولان، اخبار جهان، روح، تِنت، دادگاه شیکاگو ۷،  کولاک های روح، مرد نامرئی، جینگل جانگل: سفر کریسمس

ترانه اصلی

مأموریت در تایلند، بورات ۲، رقابت موسیقی یوروویژن: داستان آتش ساگا، صدا دادن، میناری، آقای سول، دادگاه شیکاگو ۷، صدای متال، ایوان تک و تنها، یهوا و مسیح سیاه، جینگل جانگل: سفر کریسمس

جلوه های ویژه

تِنت، انیمیشن روح، ایوان تک و تنها، مولان، آسمان نیمه شب، مَنک، عشق و هیولاها، خونریزی، پرندگان شکاری، به چچن خوش آمدید

چرا این خبر خوب است؟

مراسم اسکار ۲۰۲۱ طبق روال سال‌های پیشین می‌بایست اوایل سال جدید برگزار شود اما به دلیل مشکلات ناشی از شیوع کرونا قرار است که این مراسم در تاریخ  ۲۵ آوریل ۲۰۲۱ (۶ اردیبهشت ۱۴۰۰)  برگزار شود.

فیلم سینمایی «خورشید» آخرین ساخته مجید مجیدی نویسنده و کارگردان ایرانی است که همه ما او را با فیلم‌های «بچه‌های آسمان» و «رنگ خدا» به یاد می‌آوریم. این فیلم که به مسئله کودکان کار می‌پردازد، داستان نوجوانی به اسم علی است که از طرف یک مرد به دنبال یک زیرخاکی می رود و….. و محصول سال ۱۳۹۸ است و ایمر بنان تهیه کنندگی آن را برعهده داشته است. فیلم چند وقت پیش در جشنواره بین‌المللی ونیز شرکت کرد و توانست که در این جشنواره درخشان ظاهر شود و روح‌الله زمان برای بازی در نقش علی جایزه بهترین بازیگران جوان را دریافت کند و در سی و هشتمین جشنواره سینمایی فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین فیلم و بهترین فیلمانه را از آن خود کند. 

سینمای اسکار که می‌توان گفت بزرگترین فستیوال سینمایی در جهان است مطمئناً آرزوی هر کارگردانی نمایش فیلم آن در این جشنواره است و جایزه بردن برای هر کارگردانی می‌تواند نقطه عطفی در کارنامه او باشد. اکنون که فیلم به مرحله اولیه لیست ۱۵ فیلم برتر خارجی زبان جشنواره راه یافته است انتظار می‌رود که نام او در فهرست نهایی هم قرار گیرد و پنجمین نماینده ما در این مرحله از مراسم اسکار در تاریخ سینمای ایران باشد و بتواند از اعتبار سینمای ایران دفاع کند و راه را برای حضور بیش‌تر دیگر نماینده‌های کشورمان باز کند. 

آرزوی موفقیت داریم برای تیم «خورشید»

تحلیل خبر: رضا زرگر

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی