فیلم سینمایی نامو و خبر خوب از جشنواره تائورمینا

47

فیلم سینمایی «نامو» (بیگانه) و خبر خوب جایزه از جشنواره ایتالیایی

امروز از فیلم سینمایی «نامو» ساخته نادر ساعی ور و خبر خوب جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره بین‌المللی فیلم تائورمینا که به بختیار پنجه ای بازیگر این فیلم تعلق گرفت، با شما عزیزان خواهیم گفت.

شصت و ششمین دوره از جشنواره فیلم تائورمینا در حالی به پایان رسید که یکی از جوایز اصلی این جشنواره، جایزه بهترین بازیگر مرد، به بختیار پنجه ای بازیگر توانمند فیلم سینمایی «نامو» (بیگانه) که اولین تجربه کارگردانی نادر ساعی ور است، اعطا شد. این جشنواره در تاریخ ۱۱ تا ۱۹ جولای در ایتالیا برگزار شد.

جشنواره بین‌المللی فیلم تائورمینا

خبر خوب جشنواره فیلم تائورمینا

جشنواره فیلم تائورمینا (Taormina Film Fest) که به اختصار (TFF) نوشته می‌شود، از سال ۱۹۵۵ به‌طور سالانه در سالن تئاتر یونان شهر تائورمینا در کشور ایتالیا برگزار می‌شود.

هدف از برگزاری این جشنواره گردآوری بهترین فیلم‌ها و دست‌اندرکاران فیلمسازی در جهان و انتخاب بهترین فیلم‌های ایتالیایی و خارجی در سطح جهانی بود. در واقع مسئولین برگزاری جشنواره تائورمینا تصمیم به بنیان گذاری یک اسکار ایتالیایی بودند.

البته می‌توان گفت تا حدودی این هدف محقق شده و این جشنواره به یکی از معتبرترین رویدادهای جهانی در عرصه فیلمسازی مبدل شده است.جشنواره فیلم تائورمینا

الیزابت تیلور ، مارلین دیتریش ، سوفیا لورن ، کری گرانت ، رابرت دنیرو ، کالین فیر ، مارلون براندو ، چارلتون هستون ، آدری هپبورن ، گریگوری پک ، تام کروز ، ملانیا گریفیت و آنتونیو باندراس از جمله بازیگران بزرگ جهان هستند که برنده جایزه اصلی این جشنواره، یعنی «روبان نقره» شده‌اند.

امسال شصت و ششمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم تائورمینا برگزار شد که مانند سالهای قبل فیلم‌های بسیار برجسته‌اس از سینمای جهان در این جشنواره شرکت کردند. از طرف کشور ما نیز فیلم سینمایی «نامو» (بیگانه) در این جشنواره شرکت کرد که خبر خوب کسب جایزه بهترین بازیگر مرد این دوره توسط بختیار پنجه ای بازیگر این فیلم را از این رویداد با خود به ارمغان آورد.

فیلم سینمایی «نامو» و خبر خوب اسماعیل پنجه‌ای از تائورمینا

نادر ساعی ور نویسنده، تدوین‌گر، کارگردان و تهیه کننده ایرانی است که فعالیتش بیشتر در حوزه فیلم کوتاه، سریال و تئاتر بوده است.

او در زمینه‌های تخصصی خود و بیشتر نویسندگی و کارگردانی آثاری چون «راسم عید در روستای گازیر»، «مرد تک نتی»، «آیرلیق»، «سونسوز سحر»، «آنا یوردوم»، «دومان»، «سه رخ»، «شب بخیر پاپی»، «آوازه‌خوان طاس»، «آن سوی پل» و … را به‌عهده داشت و برای آن برنده جوایز بسیاری شد که تنها به نما بردن از چند مورد بسنده می‌کنیم:

  • جایزه بهترین فیلمنامه داستانی برای فیلم «یالقیز» از اولین جشنواره بین‌المللی آسا
  • جایزه بهترین فیلم نامه از جشنواره کن برای فیلم «سه رخ»
  • جایزه نمایشنامه‌نویسی اکبررادی برای نمایشنامه‌های «دیپلماسی انتقام»، «شب» و «آن سوی پل»فیلم سینمایی «نامو» (بیگانه)

او همچنین تجربه داوری در جشنواره بین‌المللی STAR باکو در سال ۲۰۱۰ و همچنین تدریس دروس تخصصی سینما در هنرستان میرک، انجمن دانشجویان جوان و دانشگاه علمی-کاربردی تبریز را نیز دارد.

«نامو» اولین تجربه کارگردانی فیلم بلند نادر ساعی ور است که ماجرای یک سال زندگی یک معلم و چالش‌هایی که با دغدغه‌های ذهنی‌اش مانند درستکار بودن، پایمال نکردن حق دیگری، اجرای عدالت، مسئولیت‌پذیری و خانواده دارد را نشان می‌دهد.

«نامو» در زبان کُردی به معنای بیگانه است و ما در طول فیلم خواهیم دید که چگونه معلم این داستان طعم بیگانگی و غربت را خواهد چشید.

جایزه بهترین بازیگر مرد تائورمینا برای بختیار پنجه ای

فیلم «نامو» (بیگانه) که اولین حضور بین‌المللی خود را در «فروم برلیناله» جشنواره برلین داشته است، اکنون با راه یافتن به بخش اصلی جشنواره تائورمینا موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر مرد این جشنواره شد.

بازیگر نقش اول این فیلم بختیار پنجه ای است که جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی تائورمینا به او تعلق گرفت.

بختیار پنجه ای بازیگر و کارگردان ایرانی است که بالغ بر ۲۲ سال سابقه فعالیت در عرصه فیلم، سریال و تئاتر را دارد و در بیش از ۳۵ فیلم کوتاه، ۳ سریال و سه فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرده است. از او کارگردانی آثاری چون «حلبچه عشق من»، «چریکەی چیای هاڵۆز» و «آواری کوهسار آشفته» را می‌توان نام برد.

چرا این خبر خوب است؟بختیار پنجه ای برنده جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره تائورمینا

برنده شدن جایزه اصلی از یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین جشنواره‌های فیلمسازی توسط هنرمندی از کشورمان خبر بسیار خوبی است. ضمن اینکه اولین تجربه فیلم بلند یک کارگردان ایرانی در این سطح جهانی مطرح و دیده شده است نیز بسیار قابل توجه است.

امیدواریم تمامی هنرمندان لایق کشورمان در عرصه‌های جهانی موفقیت‌های روزافزونی کسب کنند.

خبرهای خوب درباره فیلم و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

وج‌ورد هر روز برای شما یک خبر خوب دارد

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید

به این مطلب امتیاز دهید

فیلم سینمایی نامو و خبر خوب از جشنواره تائورمینا
5 (100%) 3 votes