فیلم پری و خبر خوب کسب جایزه طلایی از جشنواره فیلم پارسی استرالیا

45

فیلم «پری» و خبر خوب کسب جایزه جشنواره فیلم پارسی استرالیا

روز میانی هفته را به معرفی فیلم سینمایی «پری» ساخته سیامک اعتمادی و خبر خوب کسب دو جایزه جشنواره فیلم پارسی استرالیا برای «پری» و فیلم کوتاه «امتحان»، و همچنین تقدیر از دو فیلم «پسر -مادر» و «همدیگر» در این جشنواره اختصاص می‌دهیم.

نهمین دوره از جشنواره فیلم پارسی استرالیا از سوم تا ششم دسامبر با شرکت بسیاری از فیلم‌های کشورهای فارسی زبان جهان برگزار شد. در بخش اعطای جوایز، تندیس غزال طلایی این جشنواره به فیلم سینمایی «پری» اولین ساخته بلند سیامک اعتمادی در بخش فیلم‌های بلند و در بخش فیلم‌های کوتاه غزال طلایی به فیلم کوتاه «امتحان» ساخته سونیا حداد رسید و دو فیلم «پسر – مادر» ساخته مهناز محمدی و «همدیگر» ساخته سارا طبیب‌زاده از طرف هیئت داوران مورد تقدیر قرار گرفتند.

فیلم پری و خبر خوب از جشنواره‌ای برای فیلم‌های فارسی زبانفیلم «پری» ساخته سیامک اعتمادی

اولین دوره جشنواره فیلم پارسی استرالیا در سال ۲۰۱۱ برای به‌نمایش درآوردن بهترین فیلم‌های سینمای فارسی زبان برگزار شد. هر ساله بسیاری از فیلم‌های فارسی زبان از کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان و … و فیلم‌های مشترک این کشورها با کشورهای غیر فارسی زبان دنیا در این جشنواره شرکت می‌کنند.

این جشنواره با برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای فیلمسازان به پیشرفت این صنعت در جوامع فارسی زبان کمک بسیاری کرده و البته با ایجاد فضایی برای نشان دادن فرهنگ کشورهای فارسی زبان موفق به تغییر دیدگاه جامعه استرالیا درباره باورهای غلط آن‌ها از جوامع فارسی زبان نیز شده است. ایجاد تعامل میان سینمای پارسی و دیگر جوامع جهانی نیز از دیگر اهداف جشنواره فیلم پارسی استرالیا است.

لوگو و البته تندیس جشنواره بین المللی فیلم پارسی با الهام از غزال بالدار ایرانی باستان ساخته شده است، که از حدود قرن ۴ قبل از میلاد به امپراتوری هخامنشیان بازمی‌گردد و نماد نشاط و شهود در عمل هنری است.

امسال هم نهمین دوره از این جشنواره از تاریخ ۳ دسامبر ۲۰۲۰ تا ۶ ام این ماه در شهر سیدنی استرالیا برگزار شد و مانند سال‌های قبل فیلم‌های بسیاری از کشورهای فارسی زبان از جمله ایران در آن شرکت کردند.

۴ فیلم ایرانی مورد توجه داوران جشنواره قرار گرفتند؛ خبر خوب اول درباره فیلم «پری» ساخته سیامک اعتمادی و فیلم «امتحان» ساخته سونیا حداد است که برنده تندیس غزال طلایی بهترین فیلم جشنواره در بخش‌های فیلم کوتاه و بلند شدند و خبر خوب دوم تقدیر هیئت داوران جشنواره از دو فیلم «پسر – مادر» ساخته مهناز محمدی و فیلم «همدیگر» است.

فیلم «پری» برنده جایزه اول جشنواره فیلم پارسی استرالیا

سیامک اعتمادی بازیگر، کارگردان، تهیه‌کننده و نویسنده ایرانی-یونانی است که تجربه فعالیت در فیلم‌های کوتاهی چون:

  • آخرین تلاش
  • Vignette
  • Storyteller
  • Pyramides tis Athinas
  • Mind Crimes
  • Cavo D’Oro
  • Like Chef, Like God
  • Polyxeni
  • The Eternal Return of Antonis Paraskevas

را در کارنامه هنری خود دارد.

اولین ساخته بلند او فیلم «پری» درباره زنی به همین نام است که متوجه می‌شود، پسرش که برای تحصیل به آتن رفته بود در این شهر ناپدید می‌شود. «پری» با سختی‌های بسیار از ایران به یونان می‌رود تا به جستجوی پسرش بپردازد. این فیلم آینه سختی‌های یک مادر با شجاعتی وصف ناپذیر در کشوری غریب است که به‌دنیال فرزندش می‌گردد.فیلم «پسر - مادر» ساخته مهناز محمدی

فیلم سینمایی «پری» یکی از نمایندگان کشور ایران در جشنواره فیلم پارسی استرالیا است که مورد توجه داوران و مخاطبان جشنواره قرار گرفته و خبر خوب کسب تندیس غزال طلایی بهترین فیلم بلند جشنواره را برایمان به ارمغان آورد.

در بخش فیلم‌های بلند این جشنواره فیلم «پسر – مادر» ساخته مهناز محمدی نیز که در افتتاحیه این جشنواره به نمایش درآمد، تقدیر ویژه هیئت داوران جشنواره را از آن خود کرد.

پیش از این درباره فیلم «پسر – مادر» و موفقیت‌های آن در جشنواره‌های بین‌المللی برای شما عزیزان گفته ایم.

باز هم جایزه این‌بار در بخش فیلم‌های کوتاه

فیلم کوتاه «امتحان» از ساخته‌های فیلمساز خوب کشورمان سونیا حداد است که ماجرای دختری را روایت می‌کند که در روز امتحان خود مجبور به جابه‌جایی بسته‌ای ماده مخدر برای پدرش می‌شود و با چالشی بزرگ در این موضوع روبه‌رو خواهد شد.

اطلاعات کامل درباره فیلم کوتاه «امتحان» را در وج‌ورد بخوانید!

جایزه بهترین فیلم بلند جشنواره فیلم پارسی استرالیا برای فیلم «پری» تنها جذابیت این جشنواره برای ما نبود و خبر خوب دوم امروز ما اعطای تندیس غزال طلایی بهترین فیلم کوتاه این جشنواره به فیلم «امتحان» ساخته سونیا حداد است.فیلم کوتاه «امتحان» ساخته سونیا حداد

در بخش فیلم‌های کوتاه تقدیر ویژه داوران جشنواره به فیلم کوتاه «همدیگر» ساخته سارا طبیب‌زاده رسید.

در خلاصه این انیمیشن کوتاه آمده است: «در دنیایی که همه سعی دارند از دارایی‌های خود به بهترین شکل نگه‌داری کنند، یحیی چیز مهمی را از دست داده است که برایش بسیار دردناک بود سخت به دنبال آن گشت، اما در نهایت به راه حل دیگری رسید: رها کردن.»

چرا این خبر خوب است؟

کسب جوایز جشنواره‌ای که درباره فیلم‌های فارسی زبان در سراسر دنیا است توسط فیلم‌های ایرانی خبر بسیار خوبی است، اما دلیلی که باعث شد توجه ما به این خبر جلب شود این است که بسیاری از این فیلم‌ها محصول مشترک کشورهای فارسی زبان با دیگر کشورهای جهان است و ممکن است بسیاری از آن‌ها به دلیل ناشناخته بود سازندگانشان که دورگه ایرانی هستند و عمده فعالیت هنریشان در کشورهای دیگر است، در ایران از شهرتی که لایقش هستند برخوردار نباشند.

با آرزوی موفقیت برای تمام هم‌وطنان هنرمندانمان در سراسر جهان، از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر خوب امروز سپاس‌گزاریم.

انیمیشن کوتاه «همدیگر» ساخته سارا طبیب‌زاده

خبرهای خوب درباره فیلم و یادداشت‌های ما در این حوزه را از دست ندهید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

فیلم پری و خبر خوب کسب جایزه طلایی از جشنواره فیلم پارسی استرالیا
5 (100%) 1 vote