فیلم پسر ـ مادر و خبر خوب جایزه عفو بین‌الملل

24

«پسر – مادر» و خبر خوب جایزه عفو بین‌الملل از جشنواره پراگ

امروز تصمیم داریم درباره فیلم «پسر – مادر» ساخته مهناز محمدی و خبر خوب تعلق جایزه عفو بین‌الملل از جشنواره فیلم فبیوفست پراگ به این فیلم به شما عزیزان اطلاع‌رسانی کنیم.

بیست و هفتمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم فبیوفست از ۱۸ تا ۲۵ سپتامبر در کشور جمهوری چک برگزار شد. فیلم ایرانی «پسر – مادر» ساخته مهناز محمدی به تهیه‌کنندگی محمد رسول‌اف، نماینده کشورمان در این جشنواره بود. در مراسم اختتامیه، جایزه عفو بین‌الملل به این فیلم ایرانی تعلق گرفت.

فیلم «شیطان وجود ندارد» ساخته محمد رسول‌اف برنده خرس طلایی جشنواره برلین

جشنواره بین‌المللی فبیوفست

«پسر- مادر» و خبر خوب از جشنواره فیلم فبیوفست

جشنواره بین‌المللی فیلم فبیوبست برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ توسط شرکتی سینمایی و تلویزیونی با همین نام و به‌منظور برگزاری ایجاد یک جشنواره محلی در شهر پراگ کشور چک برگزار شد.

بنای برگزاری این جشنواره بر این است که ۱۰ روز پس از برگزاری در پراگ در شهرهای دیگر کشور چک و اسلواکی ادامه می‌یابد و فیلم‌های برگزیده در سینماهای مختلف به‌نمایش درمی‌آیند. در پایان به بهترین فیلم‌های هر بخش جوایزی اهدا شده و از سازندگان آنها تقدیر می‌شود.فیلم «پسر - مادر» ساخته مهناز محمدی

این جشنواره که کار خود را با دو سینما در شهر پراگ آغاز کرد، پس از ۱۰ سال موفق به گسترش فعالیت خود در دو کشور، ۱۲ شهر و در حدود ۴۳ سینما با حدود ۱۴۰ هزار تماشاگر شد و این روند تاکنون درحال پیشرفت بوده و قطعا ادامه دار خواهد بود. امروزه فبیوفست بزرگترین جشنواره فیلم و دومین جشنواره معروف جمهوری چک پس از جشنواره کارلووی واری است و هرساله فیلمسازان بسیاری از سراسر جهان برای رقابت در این جشنواره شرکت می‌کنند.

امسال هم بیست و هفتمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم فبیوفست پراگ از ۱۸ تا ۲۵ سپتامبر برگزار شد. فیلم سینمایی «پسر – مادر» ساخته مهناز محمدی نماینده کشور ما در این جشنواره بود و خبر خوب برای ما این است که جایزه عفو بین‌الملل جشنواره امسال به این فیلم ایرانی تعلق گرفت.

مهناز محمدی با دست پر از پراگ بازمی‌گردد

مهناز محمدی کارگردان مستقل و فعال حقوق زنان اهل ایران است که در بیشتر آثار خود به مسائل اجتماعی، به‌خصوص حوزه زنان می‌پردازد.

فیلم‌های «زنان بدون سایه»، «کوچ‌نامه»، «بچه‌های خاک» و «آقا ولی»  از ساخته‌های این بانوی کارگردان ایرانی هستند که در بساری از عرصه‌های جهانی مورد توجه قرار گرفته و برخی برنده جوایزی نیز شده‌اند.

اولین ساخته بلند مهناز محمدی که «پسر – مادر» نام دارد، ماجرای زنی به نام لیلا است. او مادری تنهاست که در فقر زندگی می کند. کارخانه محل کار وی با بحران روبه‌رو شده و او در معرض خطر از دست دادن کارش قرار دارند. کاظم، راننده اتوبوس کارخانه، از لیلا خواستگاری می کند، اما با یک شرط؛ او باید برای ازدواج با کاظم از پسر خود جدا شود. از دست دادن شغل و بیماری ناگهانی دخترش چالش‌هایی هستند که او را بر سر دوراهی بزرگی قرار می‌دهد.

درباره فیلم «پسر – مادر» و خبر خوب جوایز این فیلم در وج‌ورد بخوانید.

و اما خبر خوب امروز این فیلم، کسب جایزه عفو بین‌الملل از بیست و هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فبیوفست پراگ است.مهناز محمدی

چرا این خبر خوب است؟

کسب جایزه یکی از بزرگترین جشنواره‌های فیلم در جهان توسط یک کارگردان مستقل ایرانی قطعا خبر خوبی است. اما نکته قابل توجه درباره این فیلم پرداختن به موضوعی خاص در حوزه بانوان مانند سرکوب زنان و گرفتن حقوق اولیه از آنها، کلیشه‌ها، سنت‌ها و تعصبات کورکورانه در ایران است که «پسر – مادر» را به اثری خاص تبدیل کرده است.

همین منحصر به فرد بودن و اهمیت موضوع فیلم موجب شد تا مورد توجه هیات داوران قرار گرفته و جایزه عفو بین‌الملل جشنواره پراگ به «پسر – مادر» تعلق بگیرد.

گروه خبری گوردنیوز آرزومند درخشش روزافزون این بانوی هنرمند ایرانی در عرصه‌های جهانی است.

ضمنا از شما عزیزان برای همراهیمان تا پایان خبر متشکریم.

خبرهای خوب سینما و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

فیلم پسر ـ مادر و خبر خوب جایزه عفو بین‌الملل
5 (100%) 1 vote