مستند «برف می نامد» بهترین فیلم بخش بلند جشنواره «بیگ اسکای» آمریکا

163

مستند «برف می نامد» بهترین فیلم جشنواره «بیگ اسکای» آمریکا شد

مستند «برف می نامد» موفق شد جایزه بهترین فیلم بخش بلند جشنواره «بیگ اسکای» آمریکا را دریافت کند
خبر خوب یکشنبه: مستند برف می‌نامد به کارگردانی مرجان خسروی و تهیه کنندگی مهدیه سادات محور که پیش از این موفق شده بود در اولین نمایش جهانی خود، منتخب جشنواره معتبر ایدفا شود در ادامه اکران‌های بین‌المللی خود توانست در بخش فیلم بلند جشنواره «بیگ اسکای» آمریکا جایزه بهترین فیلم را دریافت کند.

مستند برف می نامد که یک مستند ۴۹ دقیقه‌ای است چندی پیش به مرحله نهایی این جشنواره راه پیدا کرده بود و اکنون در رقابت با ۱۰ فیلم نامزد نهایی موفق به دریافت این جایزه شد.

دیگر فیلم‌های حاضر در این بخش:

A Cops and Robbers Story ساخته‌ی  Ilinca Calugareanu
A Crime on the Bayou ساخته‌ی  Nancy Buirski
Duty Free ساخته‌ی Sian-Pierre Regis
The Falconer ساخته‌ی Annie Kaempfer 
Havana Libre ساخته‌ی  Corey McLean
Holy Bread ساخته‌ی Rahim Zabihi 
The Place That Makes Us ساخته‌ی Karla Murthy 
A Reckoning in Boston ساخته‌ی James Rutenbeck

نکته قابل توجه حضور فیلم Holy Bred ساخته کارگردان فقید ایرانی رامین ذبیحی است که دو سال پیش در اثر سانحه رانندگی درگذشت.

این نخستین بار است که یک مستند ایرانی در این جشنواره معتبر جایزه دریافت می‌کند.

دیگر نماینده کشورمان در این جشنواره مستند «فرزندان خونیار» به کارگردانی آرمان قلی‌پور دشتکی بود که توانسته بود به بخش مستند کوتاه جشنواره «بیگ اسکای» راه پیدا کند هر چند در این بخش نتوانست جایزه‌ای را از آن خود کند. 

مستند برف می نامد

جشنواره «بیگ اسکای»

جشنواره مستند «بیگ اسکای» یک جشنواره غیر داستانی است که هر سال در ماه فوریه در میسولا واقع در ایالت مونتانا برگزار می‌شود. جشنواره‌ای که در آن مستندهایی از سراسر جهان در آن به نمایش در می‌آیند.

اولین دوره آن در سال ۲۰۰۳ به مدت ۷ روز برگزار شد و اکنون این جشنواره به مدت ۱۰ روز برگزار می‌شود. این جشنواره بزرگترین رویداد سینمایی است که در مونتانا برگزار می‌شود که هر سال به طور متوسط ​​۱۵۰ فیلم غیر داستانی در مرکز شهر میسولا ارائه می‌دهد.

این جشنواره میزبان صنعت Doc Shop است که یکی از ویژگی‌های جشنواره محسوب می‌شود که به فیلم‌سازان مستند امکاناتی برای شبکه سازی، بحث و توسعه حرفه‌ای را می‌دهد. این برنامه شامل کارگاه‌های آموزشی، سخنرانی‌های پیشرفته و به روز و جلسات سالانه است.

داوران جشنواره «بیگ اسکای» در سال ۲۰۲۱:

CINDY BENITEZ

ANDREW BLACKWELL

MEGAN GILBRIDE

ERIC HYNES

MARTIN JONES

SIMON MOYA-SMITH

MONIKA NAVARRO

LUCIA RICCIARDELLI

YVONNE RUSSO

AJ SCHNACK

ANNIE SMALL

JEN TATE

مرجان خسروی:

مرجان خسروی سال ۷۴ در شهر کرد به دنیا آمد. او نخستین زن بختیاری است که فیلم‌های بومی و مشکلات مربوط به این منطقه را به تصویر می‌کشد و فعالیت‌های هنری و فرهنگی انجام‌ می‌دهد. مرجان خسروی سال ۸۵ یعنی زمانی که تنها ۱۱ سال سن داشت وارد عرصه‌ی تئاتر شد ولی کارگردانی حرفه‌ای است که خود او بیشتر می‌پسندد.

او در این چند سال فیلم‌ها و مستندهای زیادی را کارگردانی کرده است مانند:

بهای خون، مادر برفی (اولین تجربه‌ی او در مقام کارگردانی است)، مستند بلند کوچ زنانه، مستند پا به ماه و گلوله برفی ضمن اینکه به عنوان دستیار کارگردان در پروژه‌های یاردا، بچه گرگ های دره سیب، به رنگ هستی و آشو همکاری داشته است. او همچنین دارای سوابق آکادمیک و آموزشی مانند کاردانی بازیگری، کارشناسی سینما (کارگردانی) و دارای مدرک بازیگری حرفه‌ای جلوی دوربین از مؤسسه‌ی آزاد سینمایی است.

مرجان خسروی

خلاصه داستان فیلم برف می نامد :

مینا زنی جوان است که سه فرزند دختر دارد و حالا نُه ماه باردار است، او در اقلیمی زندگی می‌کند که داشتن فرزند پسر یک امتیاز محسوب می‌شود…..

دیگر عوامل مستند «برف می نامد» که مرجان خسروی را در این پروژه همراهی کرده‌اند عبارتست از:

 • پژوهشگر و کارگردان :مرجان خسروی بالِدی
 • تهیه کننده: مهدیه سادات محور
 • مجری طرح: میلاد خسروی بالِدی
 • فیلمبردار: محمد قلی پور
 • تدوین: سجاد ایمانی
 • موسیقی:ستار اورکی
 • طراحی و ترکیب صدا: آرش قاسمی
 • صدابردار: مجید یوسفی
 • اصلاح رنگ و نور: علی نوروزی
 • مدیر تولید: ناصر قائدی
 • تولید و حمل و نقل: روح الله یوسفی، علی خسروی
 • پخش فیلم: میلاد خسروی بالدی

چرا این خبر خوب است؟

خبر خوب امروز یکشنبه را به مستند مرجان خسروی اختصاص دادیم چون که جشنواره «بیگ اسکای» آمریکا یکی از مهمترین رویداد های جهانی مستند است که در جهان برگزار می‌شود و بسیاری از مستندسازان بزرگ هر ساله در آن شرکت می‌کنند ضمن این که این فستیوال مورد تأیید آکادمی اسکار است و مستند «برف می نامد» اولین مستند ایرانی است که از زمان برگزاری جشنواره موفق به دریافت جایزه از این فستیوال جهانی شده است.
فیلم تصویری از تنش دردناک بین عشق و سنت‌های قدیمی را نشان می‌دهد و از آن‌جایی که خود مرجان خسروی متولد آن مرز و بوم است و کامل با سنت‌ها و فرهنگ مردم سرزمینش آشنا است به خوبی خصوصیات و رسم و رسوم آن‌ها را می‌شناسد و معلوم است که فیلم بازگو کننده دغدغه‌های کارگردان از فرهنگ و سنتی است که در آن رشد کرده است و این عمل کارگردان به عنوان یک زن بسیار تحسن برانگیز است و مرجان خسروی نخستین کارگردان زنی است که از فرهنگ و سنت‌های مردم بومی بختیاری فیلم‌های متعددی درست می‌کند. فیلم همانطور که به آن اشاره شد در اولین اکران جهانی خود موفق شده بود در یکی دیگر از جشنواره‌های معتبر به نام ایدفا منتخب شود.
تحلیل خبر: رضا زرگر

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی