هپاتیت C دیگر جای نگرانی ندارد؛ کشف و تولید داروی درمان قطعی آن

62

تولید داروی درمان هپاتیت C

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران در شرایط تحریم موفق به تولید داروهای ژنریک درمان قطعی بیماری هپاتیت C شده و اکنون نیز در اندیشه حذف تست پرهزینه تشخیص این بیماری با انجام تحقیقات برای ابداع یک آزمایش ساده و کم‌هزینه خون است.

رضا ملک‌زاده به مناسبت روز جهانی هپاتیت (۶ مرداد) افزود: ایران تلاش‌های تحقیقاتی  زیادی برای دستیابی به تولید داروهای داخلی مؤثر بر درمان قطعی، کامل و آسان هپاتیت C انجام داده و موفقیت‌های بزرگی نیز در این زمینه حاصل‌شده است.

وی با اشاره به مطالعه انجام‌شده از سوی پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری گسترده ۵۰ مرکز تحقیقاتی کشور در زمینه‌ی تأثیر داروهای داخلی بر روند درمان بیماران اظهار داشت: مطالعه روی ۱۳۶۱ بیمار مبتلا به هپاتیت c با میانگین سنی ۵۰ سال در ۴۶ مرکز درمانی که تحت درمان داروهای جدید داخلی قرار گرفتند، نشان داد داروهای ژنریک ایرانی که ترکیبی از «سوفوسبوویر» و «داکلاتاسویر» (داروهای ضد ویروسی)  است، روی تمام ژنوتیپ‌های هپاتیت C مؤثر واقع شده و حاکی از موفقیت ۹۸ درصدی درمان آن‌ها بوده است.

رئیس انجمن متخصصان گوارش و کبد ایران ادامه داد: با کمک داروهای ایرانی، اکنون هپاتیت C طی ۸ تا ۱۲ هفته قابل‌درمان شده است و مطالعه نشان داد که هیچ عارضه جانبی به همراه ندارد؛ این در حالی است که درمان با داروهای قبلی، موجب تحمل عوارض بسیار زیادی می‌شد و روند درمان هپاتیت C را سخت و خسته‌کننده می‌کرد.

انواع هپاتیت

هپاتیت پس از بیماری سل، دومین بیماری عفونی جهان شناخته‌شده است که باعث مرگ افراد می‌شود. هپاتیت انواع مختلفی دارد. تاکنون پنج ویروس اصلی هپاتیت به نام‌های A، B، C، D و E شناسایی شده‌اند.

طبق آخرین آماری که از سازمان جهانی بهداشت منتشر شده است: حدود ۳۲۵ میلیون نفر از مردمان جهان مبتلا به هپاتیت C و B هستند و هشتاد درصد مبتلایان به این بیماری فاقد موارد پیشگیری، درمان و آزمایش هستند.

هپاتیت چیست؟

هپاتیت در واقع التهاب کبد است که می‌تواند منجر به سیروز، فیبروز و سرطان کبد شود. به گزارش سازمان جهانی بهداشت هپاتیت‌های نوع B و C با ۳۲۵ میلیون مورد ابتلا،‌ عامل مرگ ۱.۴ میلیون نفر در سراسر جهان در سال است.

راه‌های انتقال هپاتیت

دریافت خون‌آلوده، تماس با تجهیزات آلوده، انتقال از مادر به نوزاد و رفتار جنسی پرخطر، مهم‌ترین روش‌های انتقال این ویروس کشنده هستند. این بیماری می‌تواند با علائمی چون یرقان (زردی پوست و چشم)، تیرگی ادرار، خستگی مزمن، تهوع، درد و استفراغ همراه باشد یا بدون هیچ علامت اولیه‌ای بروز کند.

هپاتیت C در ایران

اگرچه بیماری هپاتیت یک معضل بهداشتی درمانی محسوب می‌شود اما طی چند دهه اخیر با واکسیناسیون هپاتیت B شیوع آن به‌شدت کاهش‌یافته است و در ایران نیز به‌ندرت وجود دارد. تا همین چند ماه پیش برای درمان هپاتیت C واکسیناسیون مؤثری وجود نداشت و فرد پس از این‌که با آزمایش خون خود متوجه مبتلا بودن به این بیماری می‌شد از داروهای خوراکی واردشده به داخل کشور بایستی استفاده می‌نمود چراکه درمان‌های تزریقی بسیار پرهزینه بود.

یکی از بیماری‌های عفونی در جوامع مدرن بیماری هپاتیت است که علائم اولیه خاصی ندارد و بسیار چراغ خاموش شروع به پیشروی می‌کند و یکی از عوامل اصلی بیماری سرطان کبد است ازاین‌رو باید بسیار جدی گرفته شود و تمامی مواردی را که ممکن است منجر به بروز این بیماری شود را رعایت نمود. حال با تولید داروی هپاتیت C، می‌توان امیدوار بود تا چندین سال آینده این بیماری را کاملا ریشه‌کن کرد و از بین برد. این موضوع می‌تواند کمک شایانی به جامعهٔ پزشکی نماید و در بهداشت و سلامت جامعه نقش مهمی را ایفا کند.

روز گذشته بیست و هشتم جولای مصادف با ۶ مرداد به‌افتخار برنده جایزه نوبل «باروخ ساموئل بلومبرگ»، کاشف ویروس هپاتیت B، روز جهانی هپاتیت نامیده شده است.

تحلیل خبر: رضا زرگر

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

هپاتیت C دیگر جای نگرانی ندارد؛ کشف و تولید داروی درمان قطعی آن
5 (100%) 2 votes