پرهام مقصودلو قهرمان بخش برق‌آسای رقابت‌های شطرنج بین‌المللی ابوظبی

90

قهرمانی در رقابت‌های استادان ابوظبی

پرهام مقصودلو با مجموع ۹.۵ امتیاز عنوان قهرمانی مسابقات بین‌المللی شطرنج ابوظبی در بخش برق‌آسا را به خود اختصاص داد.

بیست و ششمین دوره مسابقات شطرنج استادان ابوظبی از چند روز پیش با حضور ۱۵۰ شرکت‌کننده از ۲۵ کشور دنیا در امارات برگزار شد. تیم ایران با ترکیب پرهام مقصودلو، پویا ایدنی، سید جواد علوی، آرتین اشرف، محمدامین طباطبایی، آرش طاهباز، آنوشا مهدیان و مبینا علی‌نسب در این رقابت‌ها شرکت کرده بود.

جالب اینجاست که در این رقابت‌ها شطرنج‌بازان اوکراین (۲۶۸۶)، چین (۲۶۶۸)، امارات (۲۶۶۸) و پرهام مقصودلو از ایران (۲۶۵۶) به‌عنوان بخت‌های اول تا چهارم قهرمانی معرفی شده بودند.

در پایان رقابت‌های بخش برق‌آسای ابوظبی، پرهام مقصودلو (۲۷۲۹) پس از ۱۱ مسابقه‌ای که با حریفان خود انجام داد موفق شد با کسب ۹.۵ امتیاز عنوان قهرمانی را از آن خود کرد. جوباوا از گرجستان (۲۶۹۸) و پراگ نانانها از هند (۲۵۷۹) با کسب ۹ امتیاز در رده‌های دوم و سوم ایستادند.

مقصودلو با ۱۳.۴ واحدی که در این تورنمنت به دست آورد به لایو ریتینگ برق‌آسای ۲۷۴۲.۴ رسید تا جای «الکساندر گریشوک» (۲۷۴۱) را در رده بیست و سوم رنکینگ جهانی برق‌آسا بگیرد.

ریتینگ

ریتینگ نام عنوانی است که برای مقایسه بازیکنان شطرنج و کسب درجه توسط فدراسیون جهانی شطرنج یعنی فیده به کار می‌رود.

مسابقات برق‌آسا

طبق قوانین اگر جمع مدت‌زمان فیشر و زمان اصلی از ده دقیقه تا صفر باشد به آن مسابقات بلیتز یا برق‌آسا می‌گویند.

پرهام مقصودلو

پرهام مقصودلو عنوان جوان‌ترین استاد بزرگ شطرنج ایران را در اختیار دارد. او در سن ۱۵ سالگی موفق شد که در جام ستارگان انزلی و با عبور از ریتینگ ۲۵۰۰ این عنوان را به خود اختصاص دهد.

مقصودلو در کارنامهٔ خود عنوان قهرمانی جوانان جهان را که در سال ۲۰۱۸ در کشور ترکیه برگزار شد یدک می‌کشد. او با درخشش در این رقابت‌ها و کسب امتیاز ریتینگ ۲۶۹۰ توانست که علاوه بر قهرمانی در جمع ۱۰۰ شطرنج‌باز برتر دنیا هم قرار گیرد.

مسابقات شطرنج آزاد بیل

هرچند در مسابقات شطرنج آزاد بیل که چند روز قبل از این رقابت‌ها در سوئیس برگزار شد پرهام مقصودلو نتوانست عنوان نخست را به خود اختصاص دهد اما او در این رقابت‌ها خوش درخشید و توانست با حفظ روحیهٔ خود به مقام قهرمانی این رقابت‌ها دست پیدا کند.

محمدامین طباطبایی دیگر نماینده کشورمان موفق شد عنوان نخست مسابقات شطرنج آزاد بیل را به خود اختصاص دهد تا اولین شطرنج‌باز ایرانی لقب گیرد که موفق به کسب عنوان قهرمانی در این رقابت‌ها شده است.

کسب عنوان قهرمانی رقابت‌های استادان ابوظبی توسط مقصودلو جوان و همچنین درخشش دانش‌آموزان ایرانی در رقابت‌های شطرنج قهرمانی آسیا و همین‌طور قهرمانی طباطبایی در مسابقات بیل در این چندماه گذشته همه نویدبخش روزهای خوبی است که می‌تواند برای شطرنج کشورمان در آینده رقم بخورد. با توجه به نسل جوان و آینده‌داری که در اختیار داریم می‌توان حرف‌های بسیاری در میادین بزرگ‌تر داشته باشیم. همه این‌ها نشان‌دهنده برنامه‌ریزی صحیح فدراسیون و وجود نیروهای مستعد در این رشته ورزشی است.

در این چند وقت در رشته شطرنج نام‌های زیادی به گوشمان خورده‌اند که بارها نام ایران را در مسابقات بین‌المللی بر سر زبان‌ها انداخته‌اند. افرادی مانند پرهام مقصودلو، محمدامین طباطبایی، نشمیل کلوندی و علی فیروزجا که باید از آن‌ها مراقبت کرد.

تحلیل خبر: رضا زرگر

به این مطلب امتیاز دهید

پرهام مقصودلو قهرمان بخش برق‌آسای رقابت‌های شطرنج بین‌المللی ابوظبی
3 (60%) 1 vote