چهل و هفت و خبر خوب کسب دو جایزه از جشنواره لیفت هند

16

فیلم سینمایی «چهل و هفت» و خبر خوب جایزه بهترین طراحی صدا و بهترین فیلمبرداری

امروز آمدیم تا درباره فیلم سینمایی «چهل و هفت» ساخته احمد اطراقچی و علیرضا عطاالله تبریزی و خبر خوب اعطای دو جایزه بهترین طراحی صدا و بهترین فیلمبرداری از جشنواره فیلم لیفت هندوستان برای شما همراهان همیشگی گودنیوز بگوییم.

چهارمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم لیفت (Lifft India Filmotsav) امسال در هند برگزار شد. فیلم «چهل و هفت» ساخته احمد اطراقچی و علیرضا عطاالله تبریزی نماینده کشورمان در این دوره بود و خبر خوب این است که در نهایت جایزه بهترین طراحی صدا به رامین ابوالصدق و جایزه بهترین فیلمبرداری به هاشم مرادی ، عوامل فیلم «چهل و هفت» تقدیم شد.

احمد اطراقچی ؛ رامین ابوالصدق ؛ هاشم مرادی

فیلم «چهل و هفت» و خبر خوب از جشنواره فیلم هندی

اولین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم لیفت (Lifft India Filmotsav) در سال ۲۰۱۷ و با هدف ایجاد یک گردهمایی از بهترین فیلمسازان، استعدادهای رقص و موسیقی و گروه‌های تئاتر حرفه‌ای و آماتور از سراسر جهان، ایجاد یک بستر برای توسعه صنعت گردشگری هندوستان و همچنین تلاش برای گسترش آگاهی جامعه جهانی درباره:

  1. بیماری‌های دنگ، مالاریا و سایر بیماری‌هایی که ارتباط مستقیم با تمیزی شهرها و مدیریت پسماند دارند.
  2. استفاده از کاغذ بازیافتی که عوامل جشنواره در تهیه کارت‌های دعوت، تابلوها، آگهی‌ها، دکوراسیون و سایر مصارف کاغذی این رویداد برای فرهنگ‌سازی از آن‌ها استفاده می‌کنند.
  3. اهمیت مفاهیم بازیابی و حفظ محیط زیست و همچنین حفاظت از دنیای وحش

در کشور هندوستان برگزار شد.

Lifft India Filmotsav به دلیل پرداختن بسیار گسترده و تأثیرگذار به موضوع محیط زیست به جشنواره فیلم سبز در جهان معروف شده است.

این جشنواره در همین مدت کوتاه بسیار موفق عمل کرده و به دلیل گسترده بودن زمینه‌های هنری که شامل فیلم، تئاتر، موسیقی و رقص است، توانسته شرکت‌کنندگان و مخاطبان بسیاری را از سراسر جهان جذب کند.

علاوه بر نمایش آثار، جلسات بررسی و نقد آن‌ها، برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه هنرهای مورد بحث در جشنواره و حتی برگزاری نمایشگاه‌های عکس و نقاشی برای نمایش آثار نقاشان و عکاسان جوان، با استعداد و باانگیزه برای مطرح شدن آن‌ها، فرصتی برای نویسندگان جوان نیز فراهم شده تا به معرفی کتاب‌ها و فیلنامه‌های خود بپردارند.

امسال هم چهارمین دوره از جشنواره لیفت هند به‌صورت مجازی برگزار شد. احمد اطراقچی و علیرضا عطاالله تبریزی با فیلم سینمایی «چهل و هفت» به نمایندگی از کشورمان در این جشنواره پذیرفته شدند و خبر خوب این است که دو جایزه بهترین طراحی صدا و بهترین فیلمبرداری این دوره به رامین ابوالصدق ، صداگذار و هاشم مرادی ، فیلمبردار این اثر ایرانی اعطا شد.

جایزه بهترین طراحی صدا و بهترین فیلمبرداری برای دو ایرانی

فیلم سینمایی «چهل و هفت» ساخته دو هنرمند کشورمان، احمد اطراقچی و علیرضا عطاالله تبریزی که هر دو از نویسندگان و کارگردانان ایرانی هستند، بوده و ماجرای سه زن از سه سطح و زندگی متفاوت است که در بلندترین شب سال، یلدا در مواجهه با اتفاقاتی تلخ باهم روبه‌رو شده و روی زندگی یکدیگر تأثیری عجیب می‌گذارند.

شعار اصلی این فیلم «نه به خشونت علیه زنان» است.

فیلم «چهل و هفت» نماینده کشور ایران در جشنواره لیفت هند بود و خبر خوب این است که موفق به کسب دو جایزه چهارمین دوره این جشنواره شد:

  • جایزه بهترین طراحی صدا به رامین ابوالصدق ، آهنگساز، طراح صدا و صداگزاری سینما و تلویزیون برای صداگذاری این اثر رسید؛ این هنرمند کشورمان در آثاری چون «سایه‌های بلند گناه»، «ترانه‌ای برای لوبا»، «صدای پای آب»، «نِجما»، «رنج شیرین»، «نجات»، «نشانه‌ها»، «انجیل پجه ماه»، «به خدا تعظیم می‌کنم»، «ترور خاموش»، «چهل و هفت»، «آبجی»، «آتیش بازی»، «نابرده رنج»، «دردسر بزرگ»، «سوت پایان»، «قصه پریا»، «سلام بر عشق»، «عمارت فرنگی»، «بچه‌های نسبتاً بد» و «تبریز در مه» فعالیت داشته است.
  • جایزه بهترین فیلمبرداری جشنواره به هاشم مرادی ، مدیر فیلمبرداری، طراح صحنه سینما و تلویزیون کشورمان برای فیلمبرداری این اثر اعطا شد؛  فیلم‌ها و سریال‌های «ماهی سیاه کوچولو»، «اگر باران ببارد»، «در فلق بود»، «ایستگاه اتمسفر»، «ترنج»، «سکوت رعنا» و «خاله سوسکه» تنها گوشه‌ای از فعالیت‌های این هنرمند ایرانی هستند.

چرا این خبر خوب است؟

مورد توجه قرار گرفتن آثار ایرانی در جشنواره‌های جهانی مخصوصا در چند سال اخیر به‌‌دلیل دیدگاه متفاوت و جذاب کارگردانان و نویسندگان جوان ایرانی و البته پیشرفت سینمای ایران و اضافه شدن فیلم‌های خوش ساخت به آثار کشورمان زیاد دور از ذهن نیست؛ اما کسب جوایزی خاص‌تر در زمینه طراحی صدا و فیلمبرداری که معمولاً برای سینمای کشورمان در عرصه‌های جهانی کمیاب‌تر هستند، می‌تواند بسیار جالب توجه بوده و باعث افتخار باشد.

با آرزوی موفقیت روزافزون برای تمامی هنرمندان کشورمان در عرصه‌های جهانی، از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر خوب امروز سپاس‌گزاریم.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی