چگاسفلی و خبر خوب برگزاری مسابقه‌ای برای بقای این محوطه تاریخی

51

«چگاسفلی» و خبر خوب برگزاری مسابقه نقاشی توسط نشر دادکین

امروز آمده ایم تا درباره محوطه تاریخی «چگاسفلی» و خبر خوب برگزاری یک مسابقه نقاشی توسط انتشارات دادکین برای بقای این محوطه که اخیراً مورد تعرض قرار گرفته بود، به شما همراهان گرامی گودنیوز اطلاع‌رسانی کنیم.

انتشارات دادکین به‌تازگی اقدام به برگزاری یک مسابقه نقاشی برای کودکان کرده تا از آثار یافت شده توسط باستان‌شناسان از منطقه تاریخی «چگاسفلی» در بهبهان نقاشی بکشند و ضمن آشنایی با این مکان تاریخی، اتحاد خود را در اعتراض به تعرض به «چگاسفلی» نشان داده و در خواست خود برای بقا و حفاظت از آن را به این‌صورت بیان کنند.

محوطه تاریخی چگاسفلی و خبر خوب برگزاری مسابقه‌ای از انتشارات دادکین

چگاسفلی و تعرضی که منجر به یک خبر خوب شد!

محوطه تاریخی «چگاسفلی» در سال ۱۳۹۴ توسط باستان‌شناسان کشورمان در بهبهان کشف شد. گورستانی که براساس مدارک کشف شده متعلق به ۳۸۰۰ تا ۴۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح است و نشانه‌هایی شگفت‌انگیز از تمدن بین‌النهرین را در خود دارد.

یکی از شگفتی‌های این محوطه تاریخی گورستانی است که جمجه‌هایی نیز در آن کشف شده و تقریباً همه گور‌های آن در یک جهت جغرافیایی و با ظرافت خاصی ساخته شده‌اند؛ مصالح به‌کار رفته در گور‌ها متنوع است:محوطه تاریخی چگاسفلی

  • گور‌هایی که با آجر ساخته شده‌اند و از نظر شکلی بسیار دقیقند
  • گور‌هایی که از سنگ تراش خورده ساخته شده‌اند
  • گور‌هایی که با خشت خام ساخته شده‌اند
  • گور‌هایی که دارای دیواره‌های جانبی چینه‌ای هستند
  • گور‌هایی که ساختار معمارانه ندارند و چاله‌ای هستند

گور‌های آجری و سنگی شناسایی شده گور‌هایی هستند که در زمان‌های مختلفی از آن‌ها برای دفن درگذشتگان استفاده شده است، برخی از گور‌ها دارای یک حجره مجزا برای انباشت استخوان‌های قدیمی‌تر یا به عبارت دیگر استخوان‌دان بوده‌اند.

باستان‌شناسان کشورمان که چند دهه منتظر کشف چنین منطقه‌ای با اطلاعاتی از تمدتی قریب به ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بودند، طی چند دوره کاوش موفق به کشف آثار باستانی بسیاری در این محوطه تاریخی شدند که اطلاعات بسیار خوبی درباره تمدن کشور ایران در این زمان در اختیار محققان کشورمان گذاشته‌است.

به گفته باستان‌شناسان و محققان ایرانی سنگواره‌های یافت شده در این منطقه بسیار منحصر به فرد بوده و به‌طور کلی «چگاسفلی» یک ثروت بسیار ارزشمند ملی محسوب می‌شود.

تحقیق روی «چگاسفلی» می‌تواند تاریخ تمدن ایران را متحول کند و خبر های خوب بسیاری را با خود به همراه داشته باشد!

حدود یک ماه پیش لودرهایی از طرف دهیاری و شورای روستای «چگاسفلی» وارد این محوطه تاریخی شدند و به نام جدول‌کشی برای دفع آب‌های سطحی و بهانه‌هایی از این دست اقدام به تخریب این سرمایه تاریخی کشور کردند که با اعتراضات صورت گرفته از طرف باستان‌شناسان پس از دو روز متوقف شد.انتشارات دادکین

اما نشر دادکین آستین همت را بالا زد و اقدام به برگزاری یک مسابقه نقاشی برای شناخت کودکان از این منطقه تاریخی در بهبهان و حفظ و مراقبت از آن، کرد.

مسابقه نقاشی برای بقای چگاسفلی

انتشارات دادکین برای فرهنگ‌سازی و علاقمندی کودکان به آثار تاریخی و میراث‌فرهنگی ایران اقدام به برگزاری یک مسابقه نقاشی کرده است. در اولین دوره این مسابقه قرار است، کودکان با محوطه «چگاسفلی» در بهبهان آشنا شوند و البته به بقا و حفاظت از این محوطه ارزشمند تاریخی نیز کمک کنند.

کودکان ۶ تا ۱۲ ساله کشورمان می‌توانند با کشیدن نقاشی از آثار به‌دست آمده از محوطه تاریخی چگاسفلی در این مسابقه شرکت کرده و در انتها نقاشی‌های منتخب اولین دوره در کتابی ویژه توسط انتشارات دادکین چاپ و به‌صورت سراسری توزیع خواهد شد.محوطه تاریخی چگاسفلی و خبر خوب برگزاری مسابقه‌ای از انتشارات دادکین

علاقمندان می‌توانند از تاریخ ۲۵ دی ماه تا ۱۵ بهمن ماه ۹۹ آثار خود را که در برگه A4 کشیده‌اند، به همراه یک پاراگراف با حداکثر ۲۰۰  کلمه درمورد محتوا و پیام اثر در برگه‌ای جداگانه به خط خودشان و البته فرم پیوست، به آدرس ایمیل مسابقه dadkinpublisher@gmail.com و یا به شماره پستی انتشارات دادکین ۳۵۶۳-۱۵۸۷۵ ارسال کنند.

هر شرکت‌کننده می‌تواند با یک فرم ضمیمه در سه بخش مسابقه که شامل آبرنگ، گواش و مدادرنگی است، شرکت کند.

شما می‌توانید برای اطلاع از شرایط و جزئیات دیگر مسابقه و دریافت فرم ضمیمه به صفحه رسمی انتشارات دادکین در تلگرام مراجعه کنید.

اما اتفاقات جذاب مسابقه نقاشی برای بقای «چگاسفلی» تنها به اینجا ختم نمی‌شود و خبر خوب دوم این است که اکرم لباف‌نژاد (مدیر مدرسه باغچه‌بان) برای آشنایی کودکان ناشنوا با میراث فرهنگی، فیلمی را برای معرفی چگاسفلی ضبط و منتشر کرده است و حتی قرار است هر پنجشنبه درباره یکی از آثار تاریخی کشورمان برای این عزیزان توضیح دهد.

چرا این خبر خوب است؟

امروزه مبحث آموزش به لذت‌بخش کردن این موضوع برای کودکان اهمیت خاصی قائل است و همیشه تلاش شده تا در این موضوع خلاقیت‌های لازم به‌کار برده شود. آموزش با روش مسابقه، به‌خصوص مسابقه نقاشی که اکثر کودکان به آن علاقمند هستند، از راه‌های بسیار کاربردی در آموزش به کودکان است. اما بخش دوم این خبر که به آموزش ناشنوایان عزیز نیز اشاره شده است هم از جذابیت‌های این خبر است.خبر خوب

امیدواریم در آینده بسیار نزدیک شاهد در نظر گرفتن و آماده‌سازی تمامی ساز و کارهای آموزشی برای همه اقشار جامعه، مخصوصا معلولین کشور باشیم.

کشف چنین آثاری که مربوط به چندین هزار سال قبل از میلاد مسیح است مطمئناً از سرمایه‌های ملی کشورمان محسوب می‌شود و در واقع یک گنجینه به شمار می‌رود که نه تنها در حفظ و از نگهداری آن باید تمامی اقدامات لازم انجام شود بلکه با معرفی آن به نسل‌های جدید کشورمان در شناساندن آن و مراقبت و آشنایی با اهمیت تاریخی آن، گام رو به جلویی محسوب می‌شود.

از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر خوب امروز سپاس‌گزاریم.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

چگاسفلی و خبر خوب برگزاری مسابقه‌ای برای بقای این محوطه تاریخی
5 (100%) 1 vote