گروه اسپه و خبر خوب کمپین مدرسه سازی در در مناطق محروم

5,322

گروه «اسپه» و خبر خوب مدرسه سازی با همه ما

خبر خوب امروز درباره گروه «اسپه» است که با تشکیل یک کمپین که همه ما می‌توانیم در آن شریک باشیم اقدام به جمع‌آوری اکوبریک (Ecobrick) و ساخت مدرسه در مناطق محروم کشور کرده است؛ ما هم تصمیم گرفتیم این خبر را به اطلاع شما دوستان عزیز برسانیم.

گروه دوستداران محیط زیست «اسپه» که چند سالی است در جهت پاکسازی محیط زیست فعالیت گسترده‌ای را آغاز کرده است، این بار دست به اقدامی خیرخواهانه و البته خلاقانه زده است. گروه «اسپه» تصمیم دارد با کمک مردم و جمع‌آوری اکوبریک ، شروع به ساختن مدرسه در مناطق محروم کشورمان کند؛ همه ما می‌توانیم در این اقدام بزرگ شرکت کنیم!

گروه «اسپه»

خبر خوب گروه «اسپه» برای محیط زیست

گروه دوستداران محیط زیست «اسپه» از سال ۹۷ فعالیت زیست محیطی خود را به‌طور مستقل و غیردولتی در اینستاگرام آغاز کرد.

برای شروع بد نیست درباره فلسفه نام‌گذاری این گروه بدانیم!

«اسپه» یک واژه اصیل در زبان مازنی به معنی سپید (سفید) است؛ گروه دوستداران محیط زیست ما دلیل انتخاب این اسم برای خود را همخوانی داشتن مفهومش با اهداف خود می‌دانند.

قطعا این سوال در ذهن شما ایجاد شده که هدف این گروه چیست؟

گروه «اسپه» در جهت پاکسازی طبیعت و بازیابی دور ریختنی‌های انسانی فعالیت می‌کند و برای این هدف سه کار مهم را به‌طور مداوم انجام می‌دهد:

جمع‌آوری زباله از طبیعت

 1. جمع‌آوری پسماند‌های خشک قابل بازیافت و وارد کردن دوباره آنها به چرخه مصرف، که در این راستا اپلیکیشن «اسپه» را در اختیار علاقمندان به شرکت در این اقدام زیست محیطی قرار داده‌اند. شما با ثبت نام در آن می‌توانید هربار با زدن یک کلید از مسئولین گروه درخواست کنید تا خودشان بیایند و کیسه‌های پر شما را بگیرند.
 2. این گروه برای سهولت در جمع‌آوری پسماند‌های خشک قابل بازیافت هر خانه، ساختمان و یا محله سطل‌هایی را تهیه کرده‌اند که می‌توانید از طریق اپلیکیشن برای دریافت آن درخواست داده و به‌صورت رایگان یکی از آنها را داشته باشید.
 3. بخش دیگر فعالیت این گروه کمپین پاکسازی طبیعت است که هرماه به‌طور منظم و با کمک مردم به مناطق مختلف رفته و اقدام به جمع‌آوری زباله‌ها و پاکسازی کامل منطقه می‌کنند.

خبر خوب این است که همه این کارها به‌صورت رایگان و فقط و فقط برای نجات طبیعت و بالا بردن سطح آگاهی جامعه در نگه‌داری از آن انجام می‌شود.

اما فعالیت‌های گروه «اسپه» به اینجا ختم نمی‌شود!

گروه «اسپه» و خبر خوب مدرسه سازی با مشارکت تمام ایران

به‌تازگی گروه «اسپه» اقدام به انجام عملی خیرخواهانه و جذاب کرده که همگی ما از سراسر ایران می‌توانیم در آن شریک باشیم.

همه ما می‌دانیم که بسیاری از کودکان و نوجوانان کشورمان از داشتن مدرسه مناسب محروم هستند. این گروه تصمیم گرفته تا با جمع‌آوری اکوبریک (Ecobrick) از سراسر کشور برای بچه‌های مناطق محروم، مدرسه بسازد.

شما می‌دانید اکوبریک چیست؟

اکوبریک (Ecobrick) نوعی بلوک یا آجر ساختمانی است که کاملا از پلاستیک‌های غیرقابل بازیافت ساخته می‌شود و می‌توان از آنها در پروژه‌ه‌های ساختمانی پایدار استفاده کرد. این کار راهی عالی برای استفاده از زباله‌های پلاستیکی غیرقابل بازیافت در جهت درست است؛ در غیر این‌صورت این زباله‌ها سر از اقیانوس‌ها در می‌آورند و موجب ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی و البته مرگ بسیاری از حیوانات می‌شوند.ساختن مدرسه با اکوبریک

پلاستیک موجود در اکوبریک ها بسیار بادوام است و هرگز خراب نمی‌شود؛ همین موضوع است که آنها را به یک مصالح ساختمانی ایده‌آل تبدیل می‌کند.

در بسیاری از کشورهای درحال توسعه برای ساخت مبلمان و حتی ساختمان‌ها و در کشور انگلیس برای ساخت زمین بازی کودکان از اکوبریک استفاده می‌شود. همچنین در قاره آفریقا پروژه‌هایی چون ساخت مدرسه، باغ‌های عمومی و سرویس‌های عمومی از این مصالح کاربردی استفاده می‌شود.

حال خبر خوب این است که گروه دوستداران محیط زیست «اسپه» استارت کار ساخت مدرسه در مناطق محروم با اکوبریک را در کشور ما زده است.

کاری که تمام مردم کشورمان می‌توانند در آن شریک باشند.

من چگونه می‌توانم در ساخت مدرسه مشارکت کنم؟

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم خبر خوب این کار انسان‌دوستانه برای ما این است که همگی از سراسر ایران می‌‌توانیم در آن شریک شده و برای ساخت مدرسه در مناطق محروم کشورمان کمک کنیم؛ اما چطور؟

همه ما می‌توانیم با ساختن اکوبریک با پسماندهای پلاستیکی خشک و غیرقابل بازیافت خود و تحویل آنها به گروه «اسپه» در این حرکت جذاب شریک باشیم.

برای ساختن اکوبریک در منزل کافیست بطری پلاستیکی نوشیدنی (نوشابه، آب معدنی و …) را کاملا خشک و تمیز کنید و داخل آن را با موادی که در لیست زیر به آنها اشاره می‌کنیم پر و کاملا فشرده کنید:چطور اکوبریک بسازیم

 • انواع کیسه‌های فریزری و زباله غیرقابل تجزیه
 • انواع فوم و یونولیت
 • بسته بندی چیپس، پفک، بستنی، کیک، بیسکوییت و …
 • فیلتر سیگار بدون پوشش کاغذی دور آن
 • انواع دستکش‌های پلاستیکی مخصوص آشپزخانه یا بهداشتی؛ البته کاملا تمیز باشند
 • تکه پلاستیک‌های رنگارنگ مخصوص تزئین جشن‌ها و بادکنک
 • انواع نِی‌های پلاستیکی و یا ظروف یک‌بار مصرف غیرقابل بازیافت و غیرقابل تجزیه
 • سلفون و رپ‌های پلاستیکی
 • انواع چسب‌های نواری و برچسب‌های پلاستیکی
 • انواع تیوپ‌های فشاری ترکیبی پلاستیکی خمیردندان و… غیرقابل بازیافت
 • بسته بندی‌های پلاستیکی ماکارونی یا حبوبات کارخانه‌ای
 • ورقه بسته بندی قرص

برای ارسال اکوبریک های خود می‌توانید به دایرکت صفحه اینستاگرام به آدرس green.espe و یا آدرس ایمیل espegroups@gmail.com پیام دهید.

رعایت این نکات مهم است

توجه داشته باشید که این نکات به شما برای داشتن یک اکوبریک اصولی و مقاوم که می‌تواند دوامی بسیار طولانی داشته باشد کمک کند:

 • حتما قبل از وارد کردن مواد به داخل بطری از خشک و تمیز بودن آنها مطمئن شوید.
 • حتما از پسماند مورد گفته شده استفاده کنید. استفاده از مواد نو یا بازیافت‌پذیر مثل فلزات، شیشه و یا حتی پلاستیک‌های قابل بازیافت برای تولید اکوبریک ، به منزله هدر دادن منابع ملی است.
 • به هیچ‌وجه از پسماند تر و یا تجزیه‌پذیر (دستمال کاغذی، ظروف گیاهی و یا کاغذ) استفاده نکنید. زیرا ممکن است به مرور زمان از حجم آنها کاسته شده و سازه را دچار مشکل کند.اکوبریک

و البته نکته آخر اینکه برای اطلاع از اخبار جدید درباره خبر خوب امروز می‌توانید اینستاگرام گروه دوستداران محیط زیست «اسپه» را دنبال کنید.

چرا این خبر خوب است؟

ساختن مدرسه در مناطق محروم کشور با استفاده از وسایلی که شاید فکر کنیم که هیچ‌وقت نمی‌توان از آنها استفاده دوباره کرد کاری بسیار بزرگ، جذاب و هیجان‌انگیز است. اما خبر خوب این ماجرا امکان مشارکت در این حرکت خیرخواهانه برای تمام مردم کشور عزیزمان است.

امیدواریم که همه شما عزیزان در این کار بزرگ شریک باشید.

ما نیز با اطلاع‌رسانی به دوستان خود در گودنیوز ، در این کار سهیم هستیم.

خبرهای خوب درباره محیط زیست و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

وج‌ورد هر روز یک خبر خوب برای شما دارد.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

گروه اسپه و خبر خوب کمپین مدرسه سازی در در مناطق محروم
4.8 (95.53%) 103 votes