یلدا و خبر خوب افتخاری دیگر، این‌بار جایزه بزرگ مسابقه سینمایی مجله ال

47

فیلم «یلدا» و خبر خوب جایزه از مجله فرانسوی «ال»

اول هفته را با فیلم «یلدا» ساخته مسعود بخشی و خبر خوب دیگری از این فیلم که این بار جایزه بزرگ سینمای مجله فرانسوی «ال» به عنوان بهترین فیلم از نگاه هیئت داوران این مسابقه است، آغاز می‌کنیم.

دهمین دوره از مسابقه جایزه بزرگ سینمای مجله «ال» اخیرا برگزار شد. در میان ۸ فیلم راه‌یافته به بخش مسابقه، نام فیلم «یلدا» ساخته مسعود بخشی نیز به چشم می‌خورد. فیلمی که اخیرا در جشنواره‌های جهانی بسیاری شرکت داشته و جایزی را نیز از آن خود کرده است و خوشبختانه در این مسابقه نیز موفق به کسب جایزه بزرگ مجله «ال» با کسب اکثیرت آرا از طرف داوران شد. «یلدا» اولین فیلم ایرانی است که این جایزه را از آن خود کرده است.

مجله ال

فیلم «یلدا» و خبر خوب مجله فرانسوی «ال»

مجله فرانسوی «ال» (ELLE) اولین بار در سال ۱۹۵۴ توسط هلن گوردون لازارف و همسرش پیر لازارف، نویسنده فرانسوی تاسیس شد.

(ELLE) در زبان فرانسوی به معنی او (مرد) یا او (زن) در فرانسوی است.

در ابتدا هبچ‌کس نمیدانست این نام‌گذاری، خود نوعی آغاز برای فعالیتی ساختار شکنانه است. مجله «ال» با ایجاد محتوای با کیفیت و جذاب در زمینه‌های مختلف زندگی از جمله مد، دکوراسیون، زیبایی، سلامتی، سرگرمی، سفر و … در طی سال‌ها تبدیل به یکی از بزرگترین مجله‌های سبک زندگی و بزرگترین مجله مد در جهان شد. تا جایی که امروزه نزدیک به ۴۰۰ میلیون مخاطب و در بیش از ۶۰ کشور جهان دارد.

شاید یکی از دلایل پیشرفت این مجله در جهان هنجارشکنی‌های آن بوده است. به‌عنوان نمونه «ال» اولین مجله تجاری در جهان بود که در دسامبر ۲۰۱۱ عکس یک مدل تراجنسیتی بر روی جلدش چاپ شد.مجله ال

از سال ۲۰۱۱ مسئولین این نشریه تصمیم به برگزاری مسابقه‌ای تحت عنوان جایزه بزرگ سینمای مجله «ال» گرفتند و از تمامی فیلمسازان جهان برای شرکت در این مسابقه دعوت کردند.

روند برگزاری مسابقه به این صورت است که چیزی در حدود ۱۰۰ فیلم از میان شرکت‌کنندگان برای اکران عمومی در فرانسه انتخاب شده و پس از نمایش فیلم‌ها بر اساس آراء مردمی ۸ فیلم به بخش مسابقه و داوری می‌رسند و در نهایت هیئت داوران بهترین فیلم سال را از میان کاندیداها انتخاب می‌کنند.

در دوره‌های گذشته فیلم‌هایی چون «شکار» ساخته توماس وینتربرگ و «جنگ سرد» اثر پاول پاولیکوفسکی برنده جایزه بزرگ سینمای مجله «ال» شده‌اند.

دهمین دوره از این مسابقه امسال برگزار شد و فیلم «یلدا» ساخته مسعود بخشی نیز به نمایندگی از کشورمان در آن شرکت داشت و خبر خوب کسب جایزه بزرگ این مسابقه را برایمان به‌همراه آورد.

فیلم «یلدا» مثل همیشه می‌درخشد

فیلم «یلدا» سومین ساخته بلند مسعود بخشی کارگردان مستقل ایرانی است که مواجهه زنی که همسرش را به قتل رسانده با دختر شوهرش در یک برنامه زنده تلویزیونی، برای گرفتن رضایت از وی را به تصویر می‌کشد. این فیلم یک ملودرام است که به شکلی غیر منتظره آنچه در پس ماجرا می‌گذرد را برای شما به تصویر میی‌کشد و مخاطب را با کشمکش‌های درونی هر نقش همراه می‌کند و در نهایت با نشان دادن معنای واقعی کلمه بخشش او را در فکری عمیق فرو می‌برد.

خبرهای خوب فیلم «یلدا» را می‌توانید در وج‌ورد بخوانید.

این فیلم در بسیاری از جشنواره‌های معتبر بین‌المللی شرکت داشته، در جشنواره فیلم برلین مورد توجه قرار گرفته و تاکنون جوایزی چون جایزه بزرگ بهترین کارگردانی از جشنواره ساندنس، نشان ویژه بهترین فیلمنامه از جشنواره فیلم صوفیه و جایزه ویژه بهترین بازیگری از جشنواره ساندنس برای صدف عسگری بازیگر این فیلم را نیز کسب کرده است.فیلم یلدا

امسال فیلم «یلدا» امسال در مسابقه جایزه بزرگ سینمای مجله فرانسوی «ال» شرکت کرد و به‌همراه حدود ۱۰۰ فیلم دیگر برای اکران عمومی پذیرفته شد. چهارشنبه ۱۶ مهرماه ۹۹ این فیلم در ۸۶ سینمای فرانسه اکران شد و توانست رکورد بیشترین فروش در اولین روز اکران را از آن خود کند و مورد توجه منتقدان و مطبوعات فرانسوی قرار گیرد.

پس از پایان نمایش فیلم‌ها، «یلدا» همراه با ۷ فیلم دیگر موفق شد به مرحله بعدی مسابقه که قضاوت هیئت داوران بود، برود و در نهایت خبر خوب کسب جایزه بهترین فیلم مسابقه بزرگ سینمای مجله «ال» را برایمان به ارمغان آورد.

چرا این خبر خوب است؟

فیلم «یلدا» اخیرا در جشنواره‌های جهانی بسیاری مورد توجه و نقد مثبت قرار گرفته است و موفق به کسب جوایز بین‌المللی بسیار خوبی شده است. اما این خبر از جهتی خوب است که برای اولین بار یک فیلم ایرانی موفق به کسب جایزه از مسابقه‌ای توسط بزرگترین مجله مد جهان برگزار می‌شود شده و در کشور فرانسه مورد اسقبال بسیار خوبی توسط مردم نیز قرار گرفته است.

امیدواریم مسعود بخشی کارگردان این فیلم همچنان به ساختن فیلم‌هایی با ایده‌های خلاقانه ادامه داده و در عرصه‌های جهانی افتخار آفرین باشد.

خبرهای خوب ما در حوزه سینما و یادداشت‌های مربوط به این صنعت را در وج‌ورد بخوانید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

یلدا و خبر خوب افتخاری دیگر، این‌بار جایزه بزرگ مسابقه سینمایی مجله ال
5 (100%) 1 vote