فیلم «قصر شیرین» فاتح شانگ‌های چین

57

درخشش فیلم «قصر شیرین» در جشنواره شانگ‌های چین

فیلم «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی در بیست و دومین جشنواره شانگ‌های چین موفق به کسب جوایز بهترین بازیگر مرد، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم جشنواره شانگ‌های چین گردید.

فیلم سینمایی «قصر شیرین» نهمین ساخته ی فیلم بلند رضا میرکریمی است. این فیلم برای نخستین بار در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد که توانست نظر بسیاری از منتقدین را به خود جلب نماید و با استقبال بسیار خوبی از سوی تماشاگران روبرو شد. فیلم داستان شخصی را روایت می کند که بر اثر تصادف، خانواده ای را به قتل می رساند و ماجراهایی که برای وی رخ میدهد را روایت می کند.

حامد بهداد، ژیلا شاهین و یونا تدین بازیگران اصلی فیلم را تشکیل می­‌دهند. فیلم در بسیاری از بخش های جشنواره فیلم فجر توانست نامزد شود که در نهایت توانست جایزه بهترین فیلم نامه نوشته‌ی محسن قرائی و محمد داوودی و جایزه بهترین موسیقی متن اثر امین هنرمند را از آن خود کند.

رضا میرکریمی

رضا میرکریمی کارگردان، فیلمنامه نویس و تهیه کننده ۵۳ ساله‌ی سینمای ایران می باشد که او را می توان جزو کارگردانان موفق و نواندیش چند سال گذشته‌ی سینمای ایران دانست. از آثار موفق وی می‌توان به «دختر»، «به همین سادگی»، «خیلی دور خیلی نزدیک»، «زیر نور ماه» و «یه حبه قند» اشاره کرد.

میرکریمی کارگردان نام آشنای سینمای ایران تا کنون سه بار توانسته است جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم را از جشنواره فجر به ترتیب برای فیلم های «زیر نور ماه»، «اینجا چراغی روشن است» و «خیلی دور خیلی نزدیک» دریافت کند. ضمن این که در سال ۷۹ موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم هفته منتقدین جشنواره فیلم کن برای فیلم «زیر نور ماه» شد.

جشنواره بین المللی شانگ‌های چین

جشنواره بین المللی شانگ‌های چین جزو معتبرترین جشنواره های قاره آسیا می‌باشد و در گروه A جشنواره های بین المللی می‌باشد. بیست و دومین جشنواره شانگ‌های چین چند روز گذشته با نمایش بیش از ۵۰۰ فیلم از بیش از ۸۰ کشور دنیا آغاز شد که فیلم «قصر شیرین» ساخته‌ی رضا میرکریمی تنها نماینده ایران در این جشنواره بود. این نخستین نمایش بین المللی این فیلم بود. حامد بهداد موفق به دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد و رضا میرکریمی موفق به دریافت تندیس بهترین کارگردانی و دریافت بهترین فیلم از این جشنواره گردد.

فیلم قصر شیرین هنوز به اکران عمومی در نیامده است، اما با توجه به بازخوردها از پخش آن در جشنواره فیلم فجر و موردتحسین قرار گرفتن بسیاری از منتقدان، در صورت اکران می توان آن را جزو فیلم های پرفروش گیشه امسال دانست.

رضا میرکریمی کارگردان صاحب سبک که افتخارات داخلی و بین المللی زیادی را در کارنامه هنری خود دارد هر بار با ساخت فیلم های خود به سراغ سوژه ای جدید رفته است. در عین حال که کارهای او امضای مخصوص به خود را دارند هیچ وقت سعی نکرده است که خود را تکرار کند. شاید نقطه مشترک فیلم‌های میرکریمی را بتوان اشاره او به سنت ها و دغدغه های اجتماعی مردم دانست.

حال، دبورا یانگ منتقد هالیوود ریپورتر طی یادداشتی به تمجید و تعریف از فیلم پرداخته است و حال وهوای آن را با فیلم «دزد و دوچرخه» اثر ویتوریو دسیکا تشبیه ساخنه است. در ادامه گزارشش عنوان کرده است که فیلم می تواند نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰ باشد. رضا میرکریمی پیش از این یک بار سابقه حضور در جشنواره فیلم اسکار را برای فیلم «امروز» که پرویز پرستویی در آن ایفای نقش کرده است را در کارنامه خود دارد.

تحلیل خبر: رضا زرگر

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی