روز پرستار ، روزی برای اندیشیدن به پرستاران

177

روز پرستار

روز پرستار مصادف است با یازدهم دی ماه در تقویم ما. هدف از انتخاب این روز گرامی‌داشت مقام پرستار و ترویج روحیه صبر در پرستاران است.

پرستاران در زمینه مهارت‌های اصولی، حرفه ای و عملی درمان و آموزش بیماران تحصیل می‌کنند و از اعضای مهم کادر درمانی در بیمارستان‌‌ها و درمانگاه‌ها هستند. اگر به‌دنبال شغلی متنوع در راستای مراقبت و کمک به دیگران هستید این شغل مناسب شماست؛ البته لازمه این شغل صبر، پشتکار و دقت بسیار بالا است.

سختی‌های شغل پرستاری

شاید روز پرستار بهانه خوبی برای اشاره به سختی‌هایی که این عزیزان در کار خود با آنها مواجه می‌شوند باشد تا در صورت امکان برای بهتر شدن شرایط کاری این عزیزان تدبیری اندیشید.

سختی‌های شغل پرستاری
سختی‌های شغل پرستاری

 

قانون سختی زیان آور

با توجه به مسائلی که پرستاران در کار خود با آنها مواجهه هستند، مانند کار شیفتی و ساعت کار زیاد و کم بودن حقوق دریافتی نبست به حجم و ساعت کار، آسیب‌های روحی و جسمی ناشی از فشار محیط کار بیمارستان و همراهی با بیماران و همچنین تحمل فشار بالا به‌دلیل لزوم دقت و توجه بسیار بالا در حین کار، پرستاران مشمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شوند. به این‌صورت که در صورت داشتن ۲۰سال سابقه کار متوالی در این شغل بازنشست می‌شوند. روز پرستار و تفکر درباره این شغل سوالی را به‌وجد می‌آورد، اینکه آیا این قانون به درستی اجرا می‌شود؟

پاسخ متأسفانه منفی است. به دلیل کمبود نیرو، بسیاری از بیمارستان‌ها به‌خصوص در بخش دولتی این قانون را رعایت و اجرا نکرده و و مانع از بازنشستگی به‌موقع این عزیزان می‌شوند.

با توجه به مواجهه مستقیم و دائمی پرستاران با بیماران و همراهان آنها و دیدن با غم، هراس و ناآگاهی آنها و توقع بسیار بالایی که از پرستاران در اذهان عمومی ایجاد شده، میزان استرسی که این عزیزان تحمل میکنند بسیار بالا است.

همیشه باید آماده بود

شاید بسیاری از ما این مسأله رانمیدانستیم، خوب است در روز پرستار اشاره کنیم به اینکه پرستاران حتی در زمان‌های غیر از ساعت کاری نیز باید در حالت On Call و آماده باشند تا در صورت نیاز بلافاصله محل کار خود بازگردند. ساعات کاری بسیار زیاد و اضافه کاری‌های اجباری که به‌دلیل کمبود نیرو است حتی میتواند باعث افزایش احتمال خطا در کار شود. این خستگی‌ها تأثیر بسیار منفی روی روند زندگی و حتی آرامش در خانواده نیز می‌گذارد. تمام این فشارها میتوانند باعث تغییر خلق و خوی پرستاران شوند واینگونه است که دربسیاری از مواقع در عموما این قشر با انتقاد از طرف مردم با عنوان بداخلاقی قرار بگیرند.

فشار کاری وارده بر پرستار در بسیاری از مواقع باعث می‌شود که به تشکیل خانواده فکر نکنند به این دلیل که تقریبا هیچوقت اطمینانی از زمان استراحت یا تعطیلات خود ندارند.

روز پرستار ، روزی برای اندیشیدن تدبیر

روزهایی که از طرف دولت‌ها برای مناسبت‌های خاص انتخاب میشوند فرصت‌های بسیار مناسبی برای اندیشیدن تدابیر در جهت بهتر شدن شرایط هستند. از این رو به مناسبت روز پرستار خوب است که از طرف ارگان‌های مربوطه تلاش شود که برای موضوع ساعت کار به راه حل ساده و البته مفید افزایش نیروی کار بیندیشیم. این کار بسیار عملی و البته دارای جنبه های مثبت است و ضمن اینکه مسأله سختی کار و بازنشستگی به‌موقع پرستاران را حل میکند، بلکه باعث مشغول به‌کار شدن بسیاری از جوانان تحصیل‌کرده در این رشته هم خواهد شد.

امیدواریم در باب مسأله ی حقوق و مزایا هم تدبیری اندیشیده شوند که حجم کاری پرستاران با میزان حقوق دریافتی نسبت برابری داشته باشد مانند بسیاری از کشورهای جهان که در آنها پرستاران از حقوق بسیار خوبی برخوردار هستند.

موضوع دیگر اندیشیدن تدابیری برای پرستاران در روز پرستار، فرهنگ‌سازی در موضوع درک شرایط کاری و فشارهای وارده بر پرستاران توسط مردم است، با این ذهنیت و جا افتادن آن در جامعه می‌توان امیدوار بود که سطح توقع بیماران و همراهان آنها نیز نسبت به پرستاران به سطح معقولی برسد تا این قشر زحمت‌کش جامعه نیز اندکی کمتر تحت فشارهای روحی، حداقل از طرف مردم قرار بگیرند.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی