چرا فوتبال برای همه است؟

76

چرا فوتبال؟

فوتبال، فوتبال، فوتبال،……. امشب فینال لیگ قهرمانانه، دیشب نتیجه فوتبال چی شد؟ دیشب بازی رو دیدی؟ فوق العاده بود.

این ها احتمالا جملاتی هستند که حتی اگر به این رشته ورزشی هم علاقه نداشته باشید بارها در طی روز در جمع دوستان و یا آشنایانتان به گوشتان خورده است.

به راستی چرا فوتبال؟ چرا بسکتبال نه؟ چرا هندبال نه؟ چرا پینگ پنگ نه؟ اصلا مگر این فوتبال چیست که این همه بیننده و طرفدار دارد؟

فوتبال و سیاست

مساله اینجاست که فوتبال برای مردم چیزی فراتر از ورزش و سرگرمی محسوب می‌­شود و امروزه از آن به عنوان یک صنعت یاد می­‌شود. فوتبال برای مردم بسیاری از کشورها خود زندگی است که در آن تلاش، شکست، پیروزی، نا امیدی، غم، گریه و امید وجود دارد.

حتی فراتر از آن، علی رغم تلاش­های فیفا در فوتبال؛ جنگ، سیاست، فرهنگ و…… هم می­‌توان مشاهده کرد. جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک را به یاد آورید در مرحله یک چهارم نهایی انگلیس و آرژانتین در دیداری حساس بایستی به مصاف هم می­‌رفتند. دیداری که بعد از ۴ سال از جنگ فاکلند که بین آرژانتین و انگلیس در گرفته بود قرار بود برگزار شود. هر چند جنگ با حمله آرژانتین برای بازپس گیری زمین هایی که به استعمار بریتانیا در آمده بودند شروع شد اما به دلیل تعداد کشته‌شدگان بیشتری که آرژانتینی ها در این جنگ داده بودند ، آرژانتین چاره ای جز تسلیم شدن در برابر ارتش انگلیس نداشت.

شاید این بازی برای آرژانتینی ها حس انتقام و نفرت بیشتری داشت. اگرچه فوتبال در شعار خود به این معناست که جدا از مسائل سیاسی و کینه‌ها ملت‌ها باید دست در دست هم دهند و از این ورزش لذت ببرند اما نمی‌توان فوتبال را از مسائل روزمره مردم جدا کرد.

“دست خدا” و “گل قرن”

آن مسابقه به یکی از ماندگارترین بازی های جام جهانی تبدیل شد. در آن روز دیگو مارادونا تبدیل به خدای بسیاری از مردم آرژانتین شد چرا که یک تنه تیم را به مرحله نیمه نهایی رساند. “دست خدا” لقبی است که مردم به آن گل جنجالی مارادونا داده اند. سال ها بر سر این موضوع که مارادونا ضربه را با سر وارد دروازه کرده یا از دست خود استفاده کرده است بحث و جدل بود. بعدها خود مارادونا اعتراف کرد که این کار را با دست انجام داده است.

گل دیگری که مارادونا وارد دروازه انگلیس کرد لقب “گل قرن” را دریافت کرد. مارادونا از میانه میدان تمامی بازیکنان حریف را دریبل کرد و در آخر توپ را به تور دروازه انگلیس چسباند. زمانی که توپ به تور دروازه­ انگلیس بوسه زد، شاید آن لحظه برابری می­کرد با هزاران گلوله‌­ا‌ی که از تفنگ‌­های سربازان بریتانیایی به سمت ارتش آرژانتین شلیک شده بود.

آری، آن شب نام مارادونا برای تمامی مردم آرژانتین مقدس بود و به نوعی شاید انتقام آن جنگ را از بریتانیا گرفته بودند و این مرحمی بود بر زخم افرادی که عزیزان خود را در جنگ از دست داده بودند.

این یک نمونه از جذابیت‌های این رشته ورزشی است، مثال‌های بسیار دیگری از این دست وجود دارد. بازی‌های کلاسیکی مانند تقابل انگلیس با آلمان، برزیل و آرژانتین، آلمان و هلند و………..

همه این موارد نشان می‌دهد که فوتبال فقط یک سرگرمی نیست.

فلسفه فوتبال

کدام ورزش را به خاطر می‌آورید که در آن بتوان همه چیز یافت؟ هیجان، استرس، نفرت، عشق، علاقه، جنگ، صلح، تلاش، اشک، خنده، موفقیت، شکست. فوتبال مدرن امروز دیگر فقط یک بازی ورزشی ساده نیست، بلکه جنگ تفکرات و اندیشه‌های تاکتیکی افراد است. مانند یک ارتش منظم به یک رهبر واقعی نیاز دارد. برای موفق بودن در آن، علاوه بر بسیاری از پارامترهای دیگر، یک مربی نیاز به دانش مربیگری دارد و شاید بی جهت نباشد اگر آن را با بازی شطرنج مقایسه کرد. شخصی در این نبرد پیروز است که بتواند بازی خوانی مناسبی از حریف خود داشته باشد و از تک تک لحظات استفاد کند.

گری لینه کر یکی از ستاره‌های فوتبال انگلیس می‌گوید که: “۲۲ نفر در زمین بازی می‌کنند و آلمان همیشه پیروز می‌شود”.

دیدیه دروگبا بازیکن سابق چلسی و تیم ملی ساحل عاج، که از کشوری فقیر و جنگ زده به فوتبال راه پیدا کرد در یکی از مصاحبه‌هایش گفته بود که من از فوتبال تشکر میکنم چرا که فوتبال به من همه چیز داده است.

هنر هشتم؟

حال سوال اینجاست که چرا فوتبال در بین افراد پیر و جوان، کودک و نوجوان، زن و مرد تا این حد به محبوبیت رسیده است. در شهر لندن ورزشگاه استمفوردبریج، تماشاگران قبل از شروع فصل اکثر بلیت‌های ورزشگاه را رزرو می کنند و صندلی خود را انتخاب می‌­کنند. به‌راستی می‌توان آن را با تماشای یک فیلم سینمایی و یا حتی تئاتر مقایسه کرد. بازیگران بدون فیلمنامه و نقش‌های از پیش تعیین شده شروع به بازی کردن می‌کنند که جای هیچ گونه اشتباه کردن باقی نمی‌­گذارد و بینندگان و تماشاگران حس هیجان، ترس، اظطراب، امید، شکست و امید به زندگی را تجربه می کنند. آری این است فوتبال. ورزشی که شاید برای خیلی‌ها تنها دلیل زندگی کردن باشد. به راستی فوتبال هنر هشتم نیست؟!

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

چرا فوتبال برای همه است؟
5 (100%) 1 vote