با آداب و رسوم مردم فرانسه چقدر آشنایی دارید؟

937

آداب و روسوم مردم فرانسه

چقدر با فرهنگ و آداب و رسوم مردم فرانسه آشنایی دارید؟ حتماً شنیده‌اید فرانسوی‌ها ادم‌های خشکی هستند یا نژاد پرست، یا اینکه اصلاً و در هیچ شرایطی تن به صحبت کردن به زبان خارجی نمی‌دهند. با توریست‌ها برخورد خوبی ندارند و از مهاجران خیلی خوششان نمی‌آید. این‌ها تعاریفی هست که قبل از هر چیزی از فرهنگ مردم فرانسه به گوش ما رسیده. اما چقدر همه این حرف‌ها درست است؟ در این یادداشت از تجربیات زندگی خودم در کشور فرانسه برایتان خواهم گفت و به این سؤال‌ها جواب خواهم داد.

چرا سفر می‌کنیم؟ اگر شما هم به سفر و گردشگری علاقه‌مندید پیشنهاد می‌کنیم این یادداشت را مطالعه بفرمایید.

آداب و رسوم مردم فرانسه

مردم فرانسه از اسپانیایی‌ها همسایه جنوبی‌شان مؤدب‌تر و کمی اتو کشیده‌تر هستند. از مردم کشور آلمان که همسایه شرقی‌شان است نرم‌تر و آرام‌تر هستند و مثلاً آن‌ها حرف‌شان را صاف و پوست‌کنده توی صورتتان نمی‌زنند.

اگر بخواهم در مورد آداب و رسوم مردم فرانسه توضیح دهم اول باید بگویم این‌که فرانسوی‌ها مردم با ادبی هستند درست است. در مقابل هر لطفی، حتی خیلی کوچک تشکر می‌کنند حتی اگر به اندازه یک قدم عقب کشیدن فرد مقابل، در پیاده رو باشد سر تکان می‌دهند و “مرسی” معروفشان را می‌گویند.

اگر داخل آسانسور ایستاده‌اید و کسی وارد می‌شود که کاملاً غریبه است و سلام می‌کند تعجب نکنید. آداب سلام و خداحافظی حتی برای مردم غریبه هم وجود دارد.

“لطفاً” بخش جدا نشدنی زبان مردم فرانسه

مردم فرانسه

بین صحبت‌هایشان حتما کلمه لطفاً را می‌شنوید. این بخش قسمت جدانشدنی از آداب و رسوم مردم فرانسه هست. فروشنده‌ها موظف هستند هرچند کوتاه با ورود مشتری سلام و خوش‌آمد گویی کنند و با بیرون رفتنشان خداحاظی و آرزوی داشتن روز و شبی خوش.

اگر از مغازه‌های کوچک یا سوپرمارکت‌ها دست خالی بیرون بیایید از شما می پرسند چه چیزی احتیاج داشتید آیا کمکی لازم ندارید؟

در خیابان اگر شما حتی بدون قصد رد شدن از خیابان، نزدیک خط عابر پیاده بروید ماشین‌ها و موتورها توقف می‌کنند تا شما در آسودگی از خیابان عبور کنید. می‌ایستند و منتظر می‌مانند تا عبور کنید و البته انتظار دارند تشکر کوچکی هم مهمانشان کنید. به نظرم این از خصوصیات خوب و قابل توجه آداب و رسوم مردم فرانسه به شمار می‌آید.

شاید هم به این دلیل یه مقدار آدم‌های سخت‌گیری به نظر برسند چون به همان اندازه که ادب را رعایت می‌کنند این توقع را از دیگران هم دارند. به خاطر همین قوانین نانوشته و کلی که اجرایش برای خودشان امری طبیعی است از آدم‌های بی‌قانون و البته توریست‌ها (چون اکثراً رعایت نمی‌کنند) خیلی دل خوشی ندارند.

سفر به رشت؛ بهشت ایران زمین که حتماً باید آن را تجربه کرد. بیش‌تر بخوانید.

تفاوت فرانسوی‌ها با آمریکایی‌ها

فرانسوی‌ها به اندازه مردم امریکا شوق و احساساتشان را بروز نمی‌دهند. اگر از چیزی خوششان بیاید تشکر می‌کنند و بی‌خود و زورکی لبخند تحویل همدیگر نمی‌دهند. اگر هم شما این‌کار را بکنید و راه به راه لبخند بزنید و خودتان را علاقمند و راضی نشان بدهید ممکن است به چشم یک خل و چل نگاهتان کنند. این هم جزئی از اخلاقشان است ولی به دل نگیرید و بگذارید به حساب فرانسوی بودنشان.

اگر بخواهید دوستی و محبت‌شان را از میزان احساساتی که در حرکات صورت و دست‌شان است تخمین بزنید شاید جزو آدم‌های خشک قراربگیرند. ولی این‌طور نیست، صمیمیت در گفتار و رفتار در برخورد با دوستان نزدیکشان است که خودش را نشان می‌دهد پس از دستشان دلگیر نشوید.

فرهنگ مردم فرانسه

مردم فرانسه انگلیسی صحبت می‌کنند؟

برج ایفل نماد شهر پاریس مهد هنر

حقیقت دارد فرانسوی‌ها به هیچ عنوان به زبان انگلیسی صحبت نمی‌کنند؟ حقیقت این است که همه فرانسوی‌ها انگلیسی بلد نیستند و صحبت نکردنشان به زبان‌های خارجی مخصوصاً انگلیسی از روی تنفرشان از آدم های دیگر و زبان های دیگر نیست.

اگر توریست‌ها وارد رستوران، کافه یا فروشگاه‌ها بشوند راحت می‌توانند کسی را برای ارتباط و درخواست و سفارش پیدا کنند وآن‌ها جوابتان را خواهند داد و معمولاً به خاطر نداشتن مهارت در انگلیسی صحبت کردن عذر خواهی می‌کنند و تا جای امکان کمک می‌کنند.

مگر اینکه کارتان به قسمت های بومی شهر بیفتد. قسمت‌هایی که توریستی نیست و مردم فرانسه آن‌جا رفت و آمد دارند یا ادارات، به خصوص اداره پست، آنجاست که باید عزمتان را جزم کنید تا با ایما و اشاره منظورتان را برسانید. هر چند قول نمی‌دهم مؤفق  و دست‌پر از آنجا بیرون بیایید ولی لااقل تلاشتان را کرده‌اید.

به هر حال باید بدانید که مردم فرانسه از صحبت کردن به زبان‌های دیگر خیلی هم خوشحال نخواهند شد. یک دلیلش نداشتن مهارت کافی است و دلیل دیگرش شاید این باشد که به اندازه کافی این زبان و فرهنگ مورد قبولشان (منظور زبان و فرهنگ فرانسویست) است، آن را دوست دارند و از ان فراری نیستند.

تابلوی کوری عصا کش کور دگر ؛ اثری از نقاش هلندی پیتر بروگل

فرانسه سرزمینی با رنگ‌ها و نژادهای متنوع

اما باید بگویم فرانسه تا دلتان بخواهد مهاجر دارد. دیدن آدم‌هایی با رنگ و شکل متفاوت در خیابان‌ها کاملاً عادی و جا افتاده است. در کلاس‌های تحصیلی، در ادارات و در اکثریت سطوح جامعه می‌توانید از انواع رنگ‌ها و نژادها را مشاهده کنید.

آن‌ها به اندازه کافی به بودن در کنار غریبه‌ها عادت دارند و اگر قوانین آن‌ها را یاد بگیرید کم‌کم می توانید جایتان را بینشان باز کنید. رفیق‌شان باشید و همکار خوبشان.

و البته این‌ها قسمت کوچکی از آداب رفتار و گفتار مردم فرانسه است اما در واقعیت هیچ کدام قوانین مهر و موم شده بر روی دیوارهای سنگی نیستند. مثل فرهنگ همه جای دنیا پس سخت نگیرید و مثل یک همسایه دور دوستشان داشته باشید.

یادداشت‌های مربوط به سفر و گردشگری را مطالعه بفرمایید.

یادداشت‌های مربوط به حوزه فرهنگ را اینجا دنبال کنید.

“لطفاً به این یادداشت امتیاز بدهید”

نقشه ای از شهرهای کشور فرانس

به این مطلب امتیاز دهید

با آداب و رسوم مردم فرانسه چقدر آشنایی دارید؟
4.4 (87.5%) 8 votes