جام جهانی پتانک و خبر خوب جایگاه سوم برای ایران

37

جام جهانی پتانک و خبر خوب سومی ایرانی

امروز درباره جام جهانی پتانک و خبر خوب برگزاری این رویداد در تهران و به دست آوردن جایگاه سوم جهان توسط ورزشکاران کشورمان برای شما همراهان گرامی گودنیوز خواهیم گفت.

چهل و نهمین دوره از مسابقات قهرمانی جهان رشته ورزشی پتانک با حضور ۳۴۱ ورزشکار از سراسر جهان برگزار شد. در این دوره تیم کشورمان ۸ فینالیست داشت که در پایان با کسب ۲مدال طلا، ۱ نقره و یک برنز به رتبه سوم جهان دست یافت.

خبر خوب رشته ورزشی پتانک

رشته پتانک ، ورزشی تمرکزی و از ورزش‌های سنتی فرانسه است که قدمت آن به قرن ششم قبل از میلاد می‌رسد.

این ورزش در اروپا بسیار محبوب است و به‌دلیل ریشه فرانسوی آن، در میان کشورهای مستعمره فرانسه در آسیا و آفریقا نیز به محبوبیت رسیده است.

۱۱۲ سال پیش فدراسیون جهانی این رشته تأسیس شد و بعد از حدود ۸۰ سال فعالیت از طرف کمیته بین‌المللی المپیک به رسمیت شناخته شد و اکنون دارای ۱۰۰ میلیون نفر عضو از ۱۴۰ کشور جهان است.رشته ورزشی پتانک

برای بازی پتانک شما فقط به یک زمین با ابعاد ۱۵ در ۴ متر با هر نوع پوشش، یک دست توپ فلزی که هرکدام بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ گرم وزن دارند و یک جک چوبی احتیاج دارید.

شروع بازی پتانک با قرعه کشی از نوع پرتاب سکه است. ورزشکار/تیم پیروز، جک و سپس اولین توپ را در زمین بازی پرتاب می‌کند. جک باید در محدوده بین بعد از ششمین متر و قبل از دهمین متر طول زمین فرود آید. در پتانک مبنای امتیازدهی نزدیک‌ترین توپ به جک است و سایر توپ‌های تیم ملاک نمی‌باشند. در هر ست تنها یک تیم امتیاز می‌گیرد. مبنای تعیین برنده بازی در پتانک ، کسب امتیاز ١٣ است که در برخی مسابقات مانند لیگ‌ها، کسب امتیاز ١١ مسابقه را به اتمام می‌رساند.

ست‌ها تا امتیاز ١٣ ادامه یافته و یک ورزشکار/ تیم به دور بعد راه می‌یابد. ترکیب شرکت‌کنندگان در پتانک به سه شکل امکان پذیر است: انفرادی (١ بازیکن در مقابل ۱ بازیکن که هر یک ٣ توپ دارد)، تیمی دو  نفره (٢ بازیکن در مقابل ٢ بازیکن که هر ورزشکار ۳ توپ دارد) و تیمی سه نفره (٣ بازیکن در مقابل ٣ بازیکن که هر ورزشکار ٢ توپ دارد).

جام جهانی پتانک در ایران

فدراسیون بین‌المللی پتانک تاکنون ۴۹ دوره مسابقات جام جهانی را در کشورهای مختلف برگزار کرده است که آخرین دوره آن چند روز پیش در ایران برگزار شد.

فدراسیون ورزش پتانک از سال ۸۸ در ایران تأسیس شده است و این دوره از رقابت‌ها با هدف مبارزه با بیماری کرونا در تهران برگزار شد.

۳۴۱ ورزشکار این رشته از کشورهای فرانسه، کانادا، تایلند، موناکو، بلژیک، جمهوری‌چک، ایتالیا، لوکزامبورگ، چین‌تایپه، کره‌جنوبی، اندونزی، استرالیا، کامبوج، تونس، هلند، ولز، قزاقستان، ترکمنستان، سنگاپور، فنلاند، مغولستان، لائوس، مراکش، الجزایر، ویتنام، بنین و تیم ملی کشورمان در این رویداد شرکت کردند و در استایل‌های شوتینگ استاندارد و شوتینگ پارتیان باهم به رقابت پرداختند.

خبر خوب این دوره جام جهانی پتانک برای ما کسب دو مدال طلا توسط آرمین کاظمی و زهرا حیدریان، ۱ مدال نقره توسط امین ابراهیمیان و ۱ مدال برنز توسط مریم سعیداوی و در مجموع کسب عنوان سومی این رقابت‌ها برای تیم ملی کشورمان است.

دو تیم سنگاپور و اندونزی به مقام‌های اول و دوم دست یافتند.

خبر خوب دیگر برای علاقمندان این رشته قرار گرفتن ورزش پتانک در میان رشته‌های المپیکی در دوره بعدی این رقابت جهانی است و با توجه به مهارت ورزشکاران کشورمان و عناوین کسب شده توسط آن‌ها می‌توان امیدوار بود که در این رشته نیز ما ملی پوشانی برای اعزام به المپیک خواهیم داشت.ورزش پتانک

چرا این خبر خوب است؟

کسب عنوان جهانی در رشته‌ای که سال‌های زیادی نیست که وارد کشورمان شده است خبر بسیار خوشایندی است و  با توجه به شنیده‌ها که خبر از المپیکی شدن این رشته ورزشی دارد و عملکرد بسیار خوب بازیکنان ملی پوش کشورمان، می‌توانیم به گرفتن سهمیه در این رشته و البته کسب مدال المپیک نیز امیدوار باشیم.

خبرهای خوب ورزشی و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

وج‌ورد هر روز یک خبر خوب را به اطلاع شما عزیزان می‌رساند.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی