خبر خوب سهمیه ۶۰ لیتری بنزین؛ در نوروز به کارت سوخت‌ها واریز می‌شود

101

خبر خوب سهمیه اضافه بنزین برای عید

خبر خوب سهمیه ۶۰ لیتری بنزین برای عید نوروز، پس از قانون جدید سهمیه‌بندی بنزین در لایحه بودجه سال ۹۹ قرار گرفت.

بر اساس اصلاحاتی که در جلسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۷ اسفند ۹۸، در لایحه بودجه سال ۹۹ ایجاد شد، مصوبه‌ای برای اضافه شدن ۶۰ لیتر بنزین به کارت‌های سوخت برای عید نوروز تنظیم گردید.

خبر خوب سهمیه نوروزی پس از سهمیه‎بندی بنزین

آغاز سهمیه‌بندی

سهمیه‌بندی بنزین اولین‌بار در سال ۱۳۸۶ آغاز شد و که طبق آن هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۰۰تومن و بنزین آزاد ۴۰۰ تومان عرضه شد.

این روند که با افزایش قیمت در سال‌های بعد همراه بود در سال ۹۴ با رسیدن قیمت بنزین آزاد به ۱۰۰۰ تومان دوباره به روند سابق و تک نرخی بازگشت.

زمزمه از نو سهمیه‌بندی شدن بنزین در اردیبهشت ماه سال ۹۸ به گوش می‌رسید که برای مدتی متوقف شد و بالاخره در آبان ماه ۹۸ پس از کش‌وقوس‌های فراوان و حواشی به وجود آمده بنزین دوباره سهمیه‌بندی و دو نرخی شد. هرلیتر بنزین سهمیه‌ای با ۵۰٪ افزایش به ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد با سه برابر افزایش به قیمت ۳۰۰۰ تومان عرضه شد.

دلیل سهمیه‌بندی

مدتی پس از تصویب قانون جدید سهمیه‌بندی، هدف این اتفاق تحقق عدالت اجتماعی بیان شد. بر این اساس قرار بر این شد که درآمد حاصل از فروش بنزین ماهیانه با عنوان یارانه معیشتی به حساب بعضی از خانواده‌های ایرانی که طبق استانداردهای تعیین شده دولت واجد شرایط دریافت آن هستند، واریز شود.

اما آیا این طرح به‌درستی درحال اجراست؟

دیگر دلایل دولت برای سهمیه‌بندی بنزین کنترل میزان مصرف سوخت، جلوگیری از قاچاق سوخت، کاهش ترافیک و در نتیجه کاهش آلودگی هوا بود. حال پس از گذشت چندین ماه از اجرای این طرح آیا به‌راستی این اهداف محقق شده‌اند؟!

اما در این میان یکی از اعضای مجلس طرحی را ارائه داد که خود می‌توانست خبر خوب سهمیه بندی بنزین باشد و آن دادن سهمیه بنزین ماهانه به هر ایرانی بود که مورد استقبال قرار نگرفت.

طرح عیدی دولت با خبر خوب سهمیه نوروزی

بنا بر آمارهای منتشر شده پیش از سهمیه‌بندی، مصرف روزانه بنزین در کشور ۹۱ هزار لیتر بوده که پس از تصویب این قانون روزانه ۲۰ هزار لیتر کاهش را به‌همراه داشته است.

با نزدیک شدن به نوروز ۹۹، دولت برای حمایت از گردشگری داخلی و تسهیل در سفرهای بین شهری، طرح اختصاص ۵۰ لیتر بنزین برای هر کارت سوخت به عنوان سهمیه بنزین سفر را مطرح کرد.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  نوروز را یک فرصت برای رونق و توسعه گردشگری داخلی می‌داند که کاملا به مردم و توان آن‌ها برای مسافرت وابسته است. بنابراین با پیگیری‌های ایشان با برگزاری جلسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه برای سنجش میزان ظرفیت برای ایجاد اصلاحاتی در بودجه ۹۹، خبر خوب سهمیه مسافرت با اضافه شدن ۶۰ لیتر بنزین به کارت‌های سوخت اعلام شد.

سهمیه مسافرتی نوروزی
سهمیه مسافرتی نوروزی

آیا این خبر خوب است؟

شاید خیلی‌ها به این طرح اعتقادی نداشته باشند زیرا باور دارند که افزایش ۳ برابری نرخ بنزین آزاد و دو نرخی شدن آن از ابتدا کار اشتباهی بوده است که جز افزودن فشار اقتصادی بر بسیاری از خانواده‌ها پیامد دیگری نخواهد داشت. اما این خبر می‌تواند شاید حداقل برای افرادی که قصد دارند در تعطیلات نوروز به مسافرت بروند خبری دلگرم کننده باشد.

گروه خبری گودنیوز آرزومند روزهای خوب برای تمامی هم‌وطنان عزیزمان به دور از هرگونه مشکل و سختی است.

برای خواندن خبرهای گردشگری، اینجا کلیک کنید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی