خوراک سبز گیاهی ؛ غذایی به رنگ دوستی با عطر آرامش

61

خوراک سبز گیاهی

خوراک سبز گیاهی غذایی جذاب و خوشمزه و در عین حال ساده است. این رسپی از اون دسته غذاهاییه که برای خود من به عنوان یه فرد وگان که رژیم گیاهخواری مخصوص به خودمو دارم بسیار جذابه. پس تصمیم دارم که این حس خوب رو با شما به اشتراک بزارم.

برای خوندن یادداشت‌های قبلیم توی زمینه وگان و گیاهخواری اینجا کلیک کنید.

اگر این یادداشت برای شما مفید بود، لطفاً در پایان به این متن امتیاز بدهید.

رنگ سبز و شوق زندگی

سبز، رنگ طبیعته. این رنگ سنبل پاکی و هماهنگیه. رنگ رشد گیاهان، زندگی جدید و بهاره.

امروز که از پنجره به باغچه توی پیاده‌رو و شاخه‌های بلند درخت توت نگاه کردم، دیدم بهار خیلی نزدیکه. شکوفه‌ها توی سکوتِ کوچه با حرکت باد می‌رقصیدند و جوونه‌های ریز و درشت درختا به سبزی صورتشون فخرفروشی می‌کردند. چیزی از آخرین روزای آخر زمستون باقی نمونده. همیشه با دیدن تنوع رنگ‌های سبزِ جوونه‌ها که از شاخه‌ها می‌بینم هرچقدر کوچک، احساس شوق زندگی و زنده بودن، دوباره در من پدید میاد و سرحال می‌شم.

با دیدن منظره‌ی بیرون چشمام حسابی تقویت و دلم شاد شد. حالا می‌خوام برای امروز یه غذایی درست کنم که احساس کنم همه‌ی این سبز بودن توی تک تک سلول‌های تنم و رگ‌ها و ماهیچه‌های قرمزم بره و سیگنال و پالس‌های آرامش رو به قلب و مغزم مستقیم بفرسته. جوری که احساس کنم همه چیز سبزه، تازه و بوی زندگی می‌ده تا بتونم زیبایی‌های اطرافم رو بیشتر ببینم.

برای این غذا که اسمشو گذاشتم خوراک سبز گیاهی ، گزینه‌های زیادی داریم. از تنوع سبزیجات که گفتنش فقط باعث تکرار می‌شه پس هر کسی می‌تونه از هر سبزیجات، سبزی رو که دوست داره استفاده کنه و بهش چند تا گزینه دیگه هم بگنجونه تا رنگ سبز در کنار مختصر رنگ‌های دیگه حسابی خودنمایی کنه و خودش رو نشون بده.

  • انتخاب من از بین گزینه‌های جذاب و متفاوت برای پخت خوراک سبز گیاهی :

همیشه اولین و جذاب‌ترین و مفیدترین سبزیجات دلخواه من کلم بروکلی هست که بعد از شستشوی زیاد خرد می‌کنیم

کدوی تازه

نخودفرنگی پخته شده

پیازچه خرد شده

جعفری خرد شده

و برای اینکه هارمونی رنگ‌ها و طعم‌ها از کنار هم قرار گرفتنشون بهم نریزه عدس پخته و البته کمی پیاز داغ

و ادویه‌های دوست داشتنی (نمک، فلفل، آویشن، فلفل سیاه، پودرسیر و زردچوبه)

+ روغن زیتون یا روغن کنجد سرخ کردنی

طبخِ سبز (بخشیدن زندگی):

راحتی درست کردن غذاهای گیاهی مخصوصا خوراک سبز گیاهی با غذاهای حیوانی یا حتی ترکیبی از گیاهی-حیوانی قابل مقایسه نیست. وقتی به عمق ماجرای شروع تا پایان درست کردن یه غذا برای هر وعده غذایی فقط یکم فکر کنیم، کاملاً متوجه می‌شیم. البته من از اون دسته آدم‌های گیاهخوار و وگان نیستم که همه چیز و هر آدمی رو با هر شرایط زیر سؤال ببرم چون از ابتدای تولد وگان به دنیا نیومدم. ولی زمانی که احساس کردم روش انتخاب تغذیه سالم چقدر می‌تونه به زمین، حیوانات و حتی خود بشر کمک بکنه، این راه رو انتخاب کردم.

اگر هر کسی برای انتخاب‌های خودش دلیل منطقی داشته باشه و به اصول اون توجه کنه به نظر من راهش طولانی‌تر و موفق‌تر از کسی می‌شه که در اواسط راه پشیمون بشه و برگرده به انتخاب‌هایی که بهش مجبور شده یا عادت کرده شده. دقیقاً عین گیاهخوار بودن یا نبودن. اگر این غذا رو درست کردید و دوست داشتید، بدونید میتونید وگان یا گیاهخوار بشید.

دلیل انتخاب اسم این غذا ( خوراک سبز گیاهی )، فقط رنگ نیست، بلکه برای این غذا نه انسانی شکارچی بوده، نه حیوانی ذبح، بی مادر و یا بی فرزند شده و نه خونی ریخته شده. فقط کشاورزی با عشق کاشته و کارگری برای روزی برداشت و مغازه‌داری برای فروش، زمان گذاشته. این خودِ خودِ بخشیدن زندگی و آرامشه.

شروع ماجرای طبخ

ترتیب تفت دادن مواد برای پخت خوراک سبز گیاهی طبق روال همیشه با سفت‌ترین گزینه بروکلی شروع می‌کنیم و کم کم کدو و بعد شروع به اضافه کردن ادویه‌ها و نخود فرنگی و عدس پخته می‌کنیم‌ و در آخرین مرحله پیازچه و جعفری رو هم اضافه می‌کنیم.

ترکیبی از طیف رنگ‌های سبز و رنگ عدسیِ عدس و زردی زردچوبه کنار هم نشون می‌ده هارمونی رنگ‌ها رعایت شده. فقط مونده چشیدن طعم غذا. به همین راحتی و سرعت غذای سبز حاضر شد.

خوراک سبز گیاهی ، وگان ، گیاهخوار ، کلم بروکلی
تفت دادن کلم بروکلی

همیشه سبز باشید و شاداب و خوشحال

جهت مطالعه یادداشت‌های دیگه از سپیده عابدی در زمینه گیاهخواری و وگان ، اینجا کلیک نمایید.

برای خوندن یادداشت‌های دیگه در مورد آشپزی، اینجا رو بخونید.

لطفا به این نوشته ستاره بدهید.

 

به این مطلب امتیاز دهید

خوراک سبز گیاهی ؛ غذایی به رنگ دوستی با عطر آرامش
4.5 (90.67%) 15 votes