رشته ادبیات زبان انگلیسی ؛ فرصتی برای آشنایی با فرهنگ جامعه انگلیس‌زبان

75

سه راهی زبان انگلیسی

تمامی علاقمندان به زبان انگلیسی زمانی که می‌خواهند تحصیلات دانشگاهی خود را در این رشته ادامه دهند با سه راهی ادبیات، مترجمی و آموزش روبرو می‌شوند. بسیاری با خیال آسان بودن، شاخه‌ی آموزش را انتخاب می‌کنند. عده‌ای با تصور پرکاربردتر بودن، مترجمی را انتخاب می‌کنند و کسانی که عمیقاً به انگلیسی علاقه دارند، شاخه‌ی ادبیات را انتخاب می‌کنند. زیرا ادبیات تنها ادبیات نیست، فرهنگ است، تاریخ است، تفکر و نگرش است، زندگی است و در نهایت ادبیات هنر است.

مزایای رشته ادبیات زبان انگلیسی نسبت به دیگر شاخه‌ها

یکی از مزایای رشته ادبیات زبان انگلیسی این است که شما نسبت به فارغ‌التحصیلان دیگر رشته‌ها اطلاعات جامع‌تری دارید و در صورتی که تصمیم بگیرید، به راحتی با گذراندن چند واحد اضافه می‌توانید مدرک دو رشته‌ی دیگر را بگیرید. در صورتی که این روش برای دانش‌آموختگان مترجمی و آموزش به دلیل تحلیلی و مفهومی بودن درس‌های ادبیات، روندی بسیار سخت‌تر است. بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته‌ی ادبیات زبان انگلیسی پس از گذراندن دوره‌ی کارشناسی، دوره‌ی ارشد خود را با گذراندن چند واحد ترجمه با رشته‌ی مترجمی همراه می‌شوند. و بسیار قوی‌تر و آماده‌تر از کسانی که تنها واحد‌های مترجمی را گذرانده‌اند ظاهر می‌شوند به ویژه در ترجمه‌های ادبی همچون شعر و داستان.

ادبیات زبان انگلیسی مهارتی عمومی یا تخصصی

در هیچ یک از شاخه‌های زبان انگلیسی، زبان انگلیسی عمومی تدریس نخواهد شد. بسیاری به اشتباه بر این باورند که در دانشگاه مکالمه، روخوانی و دیگر مهارت‌های عمومی زبان آموزش داده می‌شود. اما تنها بسته به نمره‌ی کنکور شما چند واحد ناچیز پیش‌نیاز ارائه می‌شود و پیش از ورود به دانشگاه باید زبان عمومی را دانست. دانشگاه تنها برای ارائه تخصص به شما حاضر است. به ویژه در رشته‌ی ادبیات زبان انگلیسی این مهارت ضروری‌تر هم می‌شود از آنجا که تمامی دروس و کتاب‌ها به انگلیسی است و در واقع خواندن ادبیات انگلیسی ملزم داشتن مهارت بالا در درک، خواندن و نوشتن انگلیسی است. برخلاف ترجمه و آموزش که در آن‌ها کتب‌هایی فارسی هم ارائه می‌شود و حتی برخی استادان بنا به درسی که آموزش می‌دهند، فارسی هم صحبت می‌کنند اما در رشته ادبیات زبان انگلیسی سروکار شما تنها با زبان انگیسی است.

ادبیات انگلیسی فرصتی برای کشف و شناخت

ادبیات فرصتی است برای کشف، کشف گذشته و حال. نه اینکه ادبیات از اتفاقات بگوید و شرح وقایع و تاریخ باشد. هر چند این‌ها در ادبیات جریان دارند ولی ادبیات فراتر از این‌هاست. دنیا و انسان در شعر، داستان، رمان و نمایش‍نامه حضور دارند. نویسنده متعلق به برهه‌ای از زمان و مکان است که این زمان و مکان و هر آنچه در آن هست بر روی تفکر و نگرش نویسنده و نگارشش تأثیر می‌گذارد و نویسنده هم بر زمانه‌ی خود و تفکر خوانندگانش تأثیر می‌گذارد. پس با تحصیل در رشته ادبیات زبان انگلیسی با فرهنگ، تاریخ، افکار، مذهب، تفکر و دیگر ویژگی‌های آن جامعه آشنا می‌شوید.

“با خواندن ادبیات انگلیسی با فرهنگ، تاریخ، افکار، مذهب، تفکر و دیگر ویژگی‌های آن جامعه آشنا می‌شوید.”

آنچه با ادبیات انگلیسی می‌آموزید

رشته ادبیات زبان انگلیسی درهای خلاقیت و الهام را به روی ما می‌گشاید. با تحصیل در این رشته با ژانرهای مختلف ادبی: داستان، رمان، شعر و نمایش‌نامه آشنا می‌شوید. آثار قدیم تا به امروز را مطالعه، نقد وبررسی می‌کنید، می‌توانید توانایی‌های خواندن، نوشتن و آنالیز کردن خود را بسیار بهبود بخشید. همچنین قدرت درک و تحلیل بالایی کسب می‌کنید و این ویژگی در زندگی عادی مهارتی ضروری است و با بهتر شدن آن، کیفیت زندگی‌تان بهتر و بهتر می‌شود. هدیه این رشته به شما ذهنی پویا و دقیق، قدرت تحلیل بالا و افکار و ایده‌های خلاقانه است.

“با رشته ادبیات زبان انگلیسی می‌توانید مهارت‌های خواندن، نوشتن و آنالیز کردن خود را بهبود ببخشید.”

ادبیات و لذت

همه‌ی ما با لذت خواندن شعر و داستان آشنا هستیم. اکثر ما تجربه‌ی دیدن تئاتری بی‌نظیر را چشیده‌ایم. ادبیات به ما لذت کشف و شهود می‌دهد، حتی کشف و شهود آنچه تا به حال در زندگی با آن مواجه نبوده‌ایم. ادبیات ما را با عشق و زندگی و حقیقت و خیال پیوند می‌دهد و لذت این پیوند تا پایان عمر با ما خواهد بود.

بازار شغل برای فارغ‌التحصیلان رشته‌ی ادبیات انگلیسی

تمامی فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی می‌توانند در زمینه تدریس و ترجمه کار کنند هر چند هر کس در شغل مربوط به رشته‌ی خود احتمالا موفق‌تر عمل خواهد کرد. یکی از ویژگی‌های مهم رشته ادبیات زبان انگلیسی داشتن فرصت‌های شغلی دیگری به غیر موارد ذکر شده، در زمینه‌ی روزنامه‌نگاری، نشریات و نویسندگی است چه به زبان انگلیسی و چه به زبان فارسی.

برای خواندن یادداشت‌های دیگر برای شناخت رشته‌های تحصیلی دیگر اینجا را کلیک کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

رشته ادبیات زبان انگلیسی ؛ فرصتی برای آشنایی با فرهنگ جامعه انگلیس‌زبان
5 (100%) 1 vote